• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Akademia Dawnego Gdańska

O bursztynnictwie i złotnictwie w Gdańsku, o warsztacie hafciarskim gdańskich brygidek, czy o księgozbiorze Jana Heweliusza opowiedzą wybitne kobiety związane naukowo z miastem i wieloma instytucjami propagującymi jego dzieje. Pierwsze, w nowym roku, spotkanie Akademii Dawnego Gdańska - "Kościół św. Jana - sacrum i profanum" poprowadzi Iwona Berent - Kierownik Odbudowy Kościoła św. Jana. Zapraszamy 28 stycznia o godz. 18.00 do sieni Instytut Kultury Miejskiej!

paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Akademia Dawnego Gdańska jest projektem dla którego inspiracją jest mało znana historia Gdańska, jak i tajemnicze i często powikłane losy jego mieszkanek i mieszkańców, nierzadko bardzo zasłużonych dla nadmotławskiego grodu. Tegoroczny cykl pozwoli poznać m.in. tajemnice gdańskich brygidek, zwyczaje i upodobania dawnych, gdańskich mieszczan i mieszczanek, szczegóły warsztatu złotniczego oraz magię bursztynnictwa na przestrzeni wieków.

- Pierwszy z wykładów poświęcony będzie tematyce sacrum i profanum kościoła św. Jana. Prelegentka - Iwona Berent poprowadzi zgromadzonych gości szlakiem znanych i mniej znanych tajemnic oraz splątanych ścieżek historii dumnego zabytku, gdyż jego losy mogłyby stać się kanwą pierwszej kryminalno - sensacyjnej powieści o gdańskim kościele, którego sylwetka nieusuwalnie wrosła w panoramę miasta, a zegar na wieży od wieków wskazywał godziny wpływającym do gdańskiego portu żeglarzom - zapowiada Dominika Ikonnikow, koordynatorka projektu.

Wykłady Akademii Dawnego Gdańska będą prowadzone w tym roku przez autorytety w dziedzinie nauki i sztuki gdańskiej - wybitne kobiety związane naukowo z miastem i wieloma instytucjami propagującymi jego dzieje, m.in.: z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Muzeum Narodowym, Biblioteką Gdańską Państwowej Akademii Nauk czy Nadbałtyckim Centrum Kultury - Renata Adamowicz, Małgorzata Paszyłka, Anna Frąckowska, Beata Sztyber, Ewa Barylewska-Szymańska, Renata Wiloch, Maria Otto, Barbara Ząbczyk - Chmielewska i Katarzyna Rozmarynowska. Cykl potrwa do grudnia 2015 roku z wakacyjną przerwą w lipcu i sierpniu.

Zapowiadając styczniowy wykład Iwona Berent mówi: - Kościół św. Jana w Gdańsku nieużytkowany od zakończenia II wojny światowej aż do lat 90. XX w., to duże wyzwanie dla konserwatora zabytków. Przywracanie do dawnej świetności tej niezwykłej gotyckiej świątyni, o bogatej historii, a także wprowadzenie nowej funkcji nowoczesnego centrum kultury jest zadaniem niezwykle skomplikowanym i równocześnie nietypowym. W trakcie prowadzonych prac konserwatorskich mogę uczestniczyć w niezwykłych momentach odkrywania dawnej historii kościoła ukrytej pod warstwami pobiał czy wysoko pod sklepieniem.
---
Iwona Berent - kierownik Biura Odbudowy Kościoła św. Jana, absolwentka Ochrony Dóbr Kultury w zakresie konserwatorstwa na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracowała w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, następnie jako inspektor ds. zabytków nieruchomych na terenie Głównego Miasta, autorka i współautorka wielu publikacji i artykułów, m.in.: "Kościół św. Jana w Gdańsku, artykuły nt. odbudowy, konserwacji i adaptacji kościoła św. Jana", wyd. NCK 2012. Odznaczona Srebrną Odznaką "Za opiekę nad zabytkami" przez Ministra Kultury w 2005 r., przyznawaną osobom prowadzącym wieloletnią działalność w dziedzinie społecznej opieki nad dobrami kultury i zasłużonym w popularyzowaniu zagadnień ochrony i konserwacji zabytków.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane