• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Improwizacja - metoda działania kreatywnego

Zapraszamy serdecznie na wykład muzyka, filozofa, improwizatora Rafała Mazura pt. "Improwizacja - metoda działania kreatywnego", który będzie wprowadzeniem do warsztatów "Dao improwizacji - rozwijanie umiejętności improwizowania".

kwi 27

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Prezentacja ma za zadanie wprowadzić w temat warsztatów dotyczących kształcenia/doskonalenia umiejętności/zdolności improwizatorskich za pomocą zaadaptowanych do praktyki swobodnej, radykalnej improwizacji daoistycznych strategii działania. Aby można było zająć się powyższą kwestią, trzeba znaleźć odpowiedzi na kilka istotnych, wręcz fundamentalnych pytań:

Czym jest improwizacja?
Czy muzyka (taniec, malarstwo czy każda inna dziedzina działania) improwizowana jest stylem?
W jaki sposób myślenie dziedziną przeszkadza w zrozumieniu metody?
Co to są zdolności improwizatorskie?
Co to znaczy "być tu i teraz" i co ma z tym wspólnego adaptacja?
Co to są "struktury poznawcze" i w jaki sposób wpływają na nasze działanie?
Co ma wspólnego daoizm i swobodna/spontaniczna improwizacja?

Wydaje się, iż na większość z powyższych pytań, każdy może udzielić szybkiej i oczywistej odpowiedzi. Jednakże łatwość w obcowaniu z problemem improwizacji jest pozorna, jak również pozornie łatwe jest jej skuteczne stosowanie w działaniu. Poważniejsza refleksja nad tematem ujawnia całą masę nieporozumień w potocznym rozumieniu improwizacji i jej stosowania, które głównie wynikają z mieszania kwestii dotyczących dziedziny działania z metodą działania. Niemniej, równocześnie wskazuje, że improwizowanie może być niezwykle skuteczną metodą przekraczania ograniczeń poznawczych i twórczych, niezależnie od dziedziny w której się ją stosuje. I można efektywnie kształcić zdolność do improwizowania.

***
RAFAŁ MAZUR, muzyk-improwizator, filozof. W różnych składach wydał kilkanaście albumów w wytwórniach: Not Two Records (Ensemble 56, Mazur Neuringer Duo), Insubordinations, DTS Records, AudioTong, For Tune Records i Clean Feed. Współpracował z muzykami światowej sceny free improvisation: Keir Neuringer, Raymond Strid, Liudas Mockunas, Mikołaj Trzaska, Balazs Pandi, LaDonna Smith, Misha Feigin, Frederic Blondy, Lisa Ullen, Charlota Hug, D'incense, DD Kern, Susana Gartmayer, LeQuan Ninh, Zsolt Sores, Agusti Fernandez.

Głównym polem zainteresowania i działania jest dla Rafała Mazura swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. W swej praktyce muzyka-improwizatora i na drodze do osiągnięcia mistrzostwa w niej, Rafał studiuje filozofię chińską (Instytut Filozofii UJ), czyniąc z daoizmu mocną podstawę do osiągnięcia postawy improwizatora. Od 7 lat aktywnie trenuje taoistyczną sztukę walki TaiJi Quan Chen, uważając za chińskimi filozofami i mistrzami sztuk walki, iż najważniejszy w kwestii kreacji spontanicznej oraz adekwatnej reakcji na nieprzewidziane sytuacje (sytuacje improwizacji kolektywnej) jest stan umysłu.

Absolwent studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie na studiach doktoranckich w Instytucie Filozofii UJ realizuje program badawczy dotyczący daoistycznych strategii działania używanych w praktyce "swobodnej ekspresji" - metodzie artystycznej kreacji stosowanej w kręgu wenren, i możliwości zastosowania tych strategii w praktyce swobodnej improwizacji. W kręgu jego filozoficznych zainteresowań, oprócz filozofii i estetyki Dalekiego Wschodu znajdują się: estetyka sztuk performatywnych, filozofia sztuki, neuroestetyka i prakseologia.

Rafał Mazur gra na akustycznej gitarze basowej zbudowanej przez Jerzego Wysockiego i używa strun Thomastik-Infeld.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Pomniki przyrody to:

 

Najczęściej czytane