• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Komersz Narodów Bałtyckich

Blisko 400 korporantów z Estonii, Łotwy, Niemiec i Polski spotka się w Gdańsku w dniach 29-31 maja 2015 roku, aby wziąć udział w 52. Komerszu Narodów Bałtyckich. Komersz jest organizowany co roku w kolejnym z czterech wspomnianych państw. W tym roku po pierwszy w historii odbędzie się w Trójmieście, gdzie zorganizuje go najstarsza polska męska korporacja akademicka, Konwent Polonia, założona w 1828 r. w Dorpacie (dzisiaj: Tartu w Estonii), a od 1998 r. działająca w Trójmieście. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent RP.

maj 17

piątek, godz. 09:00

Sopot,
bilety 100 zł
maj 20-21

poniedziałek - wtorek

Gdańsk
bilety 750 - 950 zł
Tradycja organizowania spotkań integrujących członków korporacji bałtyckich (założonych w Rydze lub w Dorpacie) sięga XIX w. Po II wojnie światowej pierwszy Komersz Narodów Bałtyckich odbył się w 1964 r. w RFN. Został pomyślany jako zjazd korporantów wywodzących się z krajów bałtyckich znajdujących się wówczas w granicach Związku Radzieckiego lub w radzieckiej strefie wpływów. Początkowo w zjazdach brali udział głównie Niemcy, z udziałem Estończyków i Łotyszy. Od lat 90. XX w. gośćmi komerszy byli także Polacy, którzy w kolejnych latach uzyskali równe prawa do udziału w komerszach, a co 4 lata do ich organizacji w Polsce. Od swojego zarania zjazdy korporantów stanowiły forum zawierania nowych kontaktów towarzyskich, kulturalnych i biznesowych. Nie inaczej będzie w grodzie nad Motławą. Trwający trzy dni komersz zostanie zainaugurowany w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, balem w stylu retro, zwany "Czarną Kawą" (jest on organizowany co roku w okresie karnawału: www.czarnakawa.konwentpolonia.pl). Najbardziej spektakularnym momentem Komerszu będzie przemarsz ulicami Głównego Miasta kilkudziesięciu pocztów sztandarowych strzeżonych przez straże korporanckie w deklach i z rapierami. Dla korporantów kulminacją obchodów będzie wieczerza komerszowa.

Wśród uczestników trzydniowych uroczystości pojawią się także przedstawicielki żeńskich korporacji z Estonii i Łotwy, co może być widokiem osobliwym dla postronnych obserwatorów, O ile w Polsce, mimo podejmowanych od okresu przedwojennego prób powołania korporacji żeńskich, takie nie istnieją, o tyle w Estonii i na Łotwie są one liczne i prężnie działają. Tytułem przykładu można wskazać, że poprzednia Prezydent Łotwy oraz żona obecnego Prezydenta Estonii są korporantkami.

Organizacji wydarzenia podjął się Konwent Polonia, najstarsza polska korporacja akademicka, założona w 1828 r. W Polsce istnieją jeszcze trzy korporacje bałtyckie: w Warszawie aż dwie, obie założone w Rydze: Arkonia (1879 r.) i Welecja (1883 r.) oraz czwarta w Gdańsku - założona w litewskim Kownie w r. 1928 Lauda. W Gdańsku istnieje jeszcze jedna korporacja akademicka o miejscowych korzeniach - założona w 1913 r. przy Wisła. Na terenie Polski przetrwało do dzisiaj łącznie blisko 20 korporacji. 17 stanowi kontynuacje przedwojennych korporacji, których liczba przed II wojną światową sięgała 250. 3 powstały od nowa, po 1990 r. Wszystkie organizacje zrzeszają studentów i absolwentów szkół wyższych, wyróżniających się zaangażowaniem społecznym i kultywowaniem wartości obywatelskich i patriotycznych.

Honorowym patronatem 52. Komersz Narodów Bałtyckich objął Prezydent Polski, Bronisław Komorowski. Warto podkreślić, że prapradziad głowy państwa, Piotr Jan Komorowski, a także jego trzej kuzyni należeli do Konwentu Polonia w XIX w. jako studenci Uniwersytetu Dorpackiego. Więcej na www.knb2015.pl

RAMOWY PROGRAM 52. KOMERSZU NARODÓW BAŁTYCKICH

29 maja (piątek)
20:30 - Bal "Czarna Kawa" na Politechnice Gdańskiej

30 maja (sobota)
10:00 - Msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
11:00-12:00 - Procesja pocztów sztandarowych korporacji bałtyckich
12:30-14:30 Akademia 52. KNB w Dworze Artusa
18:00-22:00 wieczerza komerszowa - Klub B90, Stocznia Gdańsk i Ratusz Głównego Miasta
23:00- "Herbatka tańcująca" - spotkanie towarzyskie dla członków żeńskich i męskich korporacji

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakiego pierwiastka jest najwięcej w powietrzu?

 

Najczęściej czytane