• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Matura z polskiego - arkusze i odpowiedzi

Elżbieta Michalak
7 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
aktualizacja: godz. 15:07 (7 maja 2013)
Najnowszy artykuł na ten temat Jak poszły tegoroczne matury?
Ponad 10 tys. maturzystów rozpoczyna we wtorek maraton maturalny, który potrwa do 28 maja. Ponad 10 tys. maturzystów rozpoczyna we wtorek maraton maturalny, który potrwa do 28 maja.

Po długim majówkowym weekendzie czas na egzaminy maturalne. Tego roku przystąpi do nich ponad 10 tys. maturzystów z Trójmiasta. Na pierwszy ogień pójdzie język polski.



Jak wspominasz swoją maturę?

Aktualizacja, godz. 15:04

Sprawdź przykładowe odpowiedzi do arkuszy z języka polskiego. Uwaga, sugerowane odpowiedzi mogą różnić się od klucza przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Część I - Rozumienie tekstu czytanego

Zad.1 Odp: Zapis matematyczny jest bardziej sugestywny. Może on służyć podkreśleniu i uwidocznieniu wielkości podanego zjawiska(naszego świata).

Zad.2 Odp: Człowiek jest wyjątkowy, bo ciekawi go wszechświat i chce zbadać jego tajniki, żeby wiedzieć, co go otacza na co dzień. Jest istotą wyjątkową, bo jako mała jednostka pragnie poznać i zrozumieć wszechświat.

Zad.3 Odp: metafora

Zad.4 Odp:
a) pytania retoryczne, np: "A może jest tylko jedna reguła uniwersalna, która stosuje się do wszystkiego?"
b) kontrast, np: "Świat czasów, w których wszystkie reguły zostaną poznane (jeżeli to kiedykolwiek nastąpi)".

Zad.5 Odp:
do człowieka - dostosowane do życia człowieka
dla człowieka - będące użyteczne i pomocne człowiekowi

Zad.6 Odp: Autor pyta o granice odpowiedzialności nauki, wyznaczanie ich i przestrzeganie ich przez badaczy naukowych. Zwraca przy tym uwagę na moralność badaczy i fakt, że muszą oni za nie ponosić odpowiedzialność.

Zad.7 Odp: Dwie konsekwencje wynikające z faktu, że świat rozwija się [...] szybciej niż refleksja nad nim.
Pierwsza - powstawanie embrionów ludzko-zwierzęcych
Druga - wszczepianie ludziom chorym zaawansowane technologicznie implanty uzależniając go od technologii.

Zad.8 Odp: Refleksja nad badaniami naukowymi jest potrzebna, dzięki niej potrafimy się uczyć, rozumieć, wyciągać wnioski, a to pozwala popełniać mniej błędów.

Zad.9 Odp: "Zaglądamy za horyzont zdarzeń" czyli szukamy praw, jakimi kieruje się przyroda i poznajemy je, staramy się je zrozumieć, a następnie wykorzystać na swój użytek.

Zad.10 Odp: Cybernetyka. Nazwa specjalisty w tej dziedzinie nauki - cybernetyk. Nazwa wirtualnej przestrzeni - cyberprzestrzeń.

Zad.11 Odp:
przykład 1. implanty i protezy m.in. dla osób niepełnosprawnych i chorych
przykład 2. współczesne technologie stosowane w medycynie są dla wielu ratunkiem, dlatego wierzymy w nie i liczymy na ich dalszy rozwój

Zad.12 Odp: W akapicie 6. autor rozwiewa obawy, o których mówił w akapicie 5. Zaznacza, że naukowcy dbają o wiedzę i biorą odpowiedzialność za swoje badania naukowe. Poza tym autor w akapicie 6 wynotowuje pytania, które związane są z obawami wymienionymi przez niego w akapicie 5

Zad.13 Odp:

1. Niedługo nie będzie istniała elektronika bez nanotechnologii i medycyna bez biotechnologii. Opinia
2. Najmniejsze struktury, których istnienia jesteśmy pewni, to kwarki. Informacja
3. Nasz świat jest pędzącym pociągiem, z którego patrzymy przez okno. Opinia

Zad. 14 Odp: Tekst został napisany w stylu popularnonaukowym.

Dwie właściwości stylu, którym posłużył się autor to np.: występowanie słownictwa potocznego z terminologią specjalistyczną, przewaga zdań złożonych (rozbudowanych) a także unikanie typowego stylu naukowego i obrazowanie badań naukowych i pokazywanie, do czego możemy ich używać w życiu codziennym.

***


Aktualizacja, godz. 14:11

Egzamin z języka polskiego zdaniem wielu maturzystów wcale nie był taki trudny. Zobaczcie sami, z jakimi zadaniami zmagali się dziś abiturienci.

Arkusz egzaminacyjny, język polski (poziom podstawowy).

***


Aktualizacja, godz. 12:06

Maturzyści mają już za sobą pierwszy egzamin z języka polskiego. Z niektórymi udało nam się porozmawiać. Zobacz, jakie są ich wrażenia.

- Nie wiem, co powiedzieć, czy egzamin był w porządku czy nie, bo lubię pisać, a nie miałem możliwości się wykazać. Ogólnie pytań zamkniętych było 14, większość z nich to pytania do tekstu, pozostałe sprawdzały znajomość m.in. środków stylistycznych i gatunków literackich. Poza tym dostaliśmy 2 tematy rozprawki, z czego trzeba było wybrać jeden, pierwszy temat dotyczył Przedwiośnia i stosunku bohaterów do autorytetu, drugi był analizą porównawczą fragmentu z Glorii Victis Orzeszkowej i wiersza Baczyńskiego. Pisałem porównanie. Chciałbym dodać, że tematy na podstawowym polskim są mało wymagające, trzeba było trzymać się motywu głównego, przez co niewiele było w tym analizy - mówi Piotr Kokitko z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. - Zastanawiam się nad dwoma kierunkami studiów, albo farmacja albo biotechnologia - dodaje.

Kolega Piotra ma nieco inne zdanie.

- Egzamin był raczej łatwy, poza niektórymi pytaniami. Mi trudność sprawiło np. to dotyczące zabiegów językowych, nie mogłem sobie przypomnieć ich nazwy - opowiada Szymon Świstun z V LO w Gdańsku. - Lektury były znane i wybrałem Przedwiośnie. Ogólnie wiążę swoją przyszłość z Politechniką Gdańską, chciałbym studiować informatykę, dlatego dla mnie na maturze najbardziej liczy się wynik z rozszerzonej matematyki - dodaje.

Nosa do tematów rozprawki miała Natalia Kędzierska z III Liceum w Gdyni.

- Rano z koleżanką szybko powtórzyłyśmy niektóre tematy, skupiłyśmy się na lekturach Orzeszkowej, niedawno była jej rocznica, i akurat się trafiło - opowiada Natalia. - Ja podjęłam się jednak analizy porównawczej Glorii Victis Elizy Orzeszkowej zestawioną z Mazowszem Baczyńskiego. Czasu było w sam raz, choć niektórzy jeszcze piszą. Po maturach chcę pójść albo na architekturę na PG albo na ASP w Gdańsku, dlatego najbardziej liczy się dla mnie matematyka rozszerzona, polski i angielski - dodaje.

Już niedługo zamieścimy arkusz z podstawowego języka polskiego wraz z sugerowanymi odpowiedziami.

***


Matura to pierwszy poważny egzamin w życiu, dlatego dobrze jest się do niego solidnie przygotować. Absolwentom szkół średnich powinno na tym zależeć szczególnie, bo dobre wyniki pomagają dostać się na wymarzoną uczelnię.

Na pierwszy rzut obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego (poziom podstawowy), który zaczyna się o godz. 9:00 i trwać będzie do godz. 11:50. Od maja 2013 r. nastąpiła tu mała zmiana, dlatego arkusz egzaminacyjny z polskiego dla poziomu podstawowego, oprócz dotychczasowych zadań, będzie zawierał także jedno zadanie sprawdzające tworzenie tekstu własnego na podstawie tekstu literackiego, który nie był omawiany w szkole.

Na wtorek, godz. 14:00, zaplanowano też egzamin z wiedzy o tańcu, przedmiotu, który można było wybrać jako dodatkowy (każdy absolwent mógł wybrać od 1 do maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych).

Sprawdź dokładny harmonogram pisemnych egzaminów maturalnych 2013.

Drugiego dnia matur o godz. 9:00 odbędzie się obowiązkowy egzamin z matematyki (poziom podstawowy), a o 14:00 egzamin z przedmiotu dodatkowego - historia muzyki. Czwartek to z kolei dzień językowy. Odbędą się dwa egzaminy z języka angielskiego, podstawa zaczyna się o godz. 9:00, a poziom rozszerzony o 14:00.

Prace maturzystów sprawdzać będą egzaminatorzy, a świadectwa przesłane zostaną do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne 28 czerwca 2013 r.

Maturzyści, którzy nie będą mogli zdawać egzaminów w pierwszym terminie mają szansę przystąpić do egzaminów w terminie dodatkowym, który wyznaczono na dni: 3-19 czerwca. Szczegółowy harmonogram znaleźć można na stronie CKE. Ci, którym powinie się noga będą mogli przystąpić do poprawkowych egzaminów maturalnych. Pisemne przeprowadzone zostaną 27 sierpnia, ustne pomiędzy 26 a 30 sierpnia.

Przypomnijmy, absolwent szkoły średniej na maturze musi zdać obowiązkowo w części pisemnej na poziomie podstawowym język polski, matematykę oraz wybrany przez siebie nowożytny język obcy. Chętni mogą też wybrać egzaminy z dodatkowych (nie więcej niż sześciu) przedmiotów, określając od razu poziom, na jakim chcieliby zdawać egzamin. Część ustna (z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego) przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych.

Wszystkie arkusze egzaminacyjne z matury 2013 można będzie znaleźć w naszym portalu w serwisie nauka. Arkusze z egzaminów, które zaczynają się o 14:00 będą dostępne ok. godz. 10:00 następnego dnia.
Elżbieta Michalak

Opinie (62) 7 zablokowanych

  • nie zdalem matury i nie zaluje. (13)

    Nie zaluje,bo jakbym zdal to zmarnowalbym kolejne lata mojego zycia,ktore niczego procz papieru by mi nie zapewnily.Tymczasem wyjechalem do uk i moge powiedziec,ze tu sie oddycha i zarabia.Wspolczuje wszystkim w polsce,bo naprawde zyjecie w chorym kraju z chorymi zasadami.Mlodziez powinna uczyc sie jezyka i wiac na zachod bo te polskie studia i tak sa wszedzie g warte.

    • 39 62

    • Gratuluję kariery na zmywaku lub też bycia 'managerem' w mc :)

      • 24 12

    • No wiesz, jak ci tam za 5 lat szariat wprowadzą to dopiero zobaczysz co to są chore zasady.

      • 13 4

    • Zdałem maturę i nie żałuję. (2)

      Dzięki temu mogłem iść na studia i były to najwspanialsze lata mojego życia. Człowiek był młody, umysł chłonny, więc było dużo czasu na zabawę. Po skończonej polibudzie znalazłem pracę w zawodzie i dziś zarabiam całkiem sporo. Przykro mi, że Ci się nie udało, ale to, że ty zmarnowałeś swoją szansę nie oznacza, że inni też muszą.

      • 17 5

      • studia produkuja tabumny nieudaczników bezrobotnych a to dlatego ze sa bezplatne (1)

        jasne ze taki gamon nie załuje studiów bo to sielanka na koszt podatnika nie to co na zachodzie gdzie trzeba za semestr wywalic 10 tys euro!

        • 4 9

        • Opinia została zablokowana przez moderatora

    • a ja zdałam maturę i nie żałuję... (3)

      w pewnej części się zgadzam - Polska to chory kraj z chorymi zasadami, ale uważam, że zamiast wyjeżdżać można tu coś naprawić...
      ja zdałam maturę i skończyłam studia, od razu zaczęłam pracować w zawodzie i nie narzekam... choć oczywiście mogłoby być lepiej...
      każdy ma swoją drogę i nie ma jednego, idealnego rozwiązania dla wszystkich - ja sobie nie wyobrażam mieszkać w innym miejscu niż ta szara, beznadziejna Polska :)
      a maturzystom życzę powodzenia w dokonywaniu wyborów :)

      • 11 4

      • zgadzam się z Tobą goś (2)

        Być może Polska to chory kraj z chorymi zasadami, ale każdy kto bywa zagranicą wie, że tam również są chore zasady. Wkurza mnie milion rzeczy w Polsce, ale jeszcze więcej w UK, Holandii, Szwecji itd. Bo te nasze są takie bardziej swojskie i łatwiejsze do przełknięcia.

        • 11 5

        • (1)

          ale to trzeba wiedziec...podrozowac, mieszkac za granica, a nie wyzywac sie na forach, ze trawka za miedza jest bardziej zielona...no moze w Holandii;) ale powaznie, ludzie nie wiedza jaka jest za granica biurokracja, jakie zasady, narzekaja na nasze, bo nie znaja innego zycia.

          • 1 1

          • tyleming przestan sie produkowac bo teraz ctaka ciemnote to moga takim jaktobie wciskac

            Ja pracowałem i mieszkałem zagranicą 10 lat wróciłem i rzeczywiście żałuje !
            Ale tobie i tobie podobnym lemingom Tusk bedzie wmawiał ze mieszkasz na rajskiej zielonej wyspie.

            • 0 1

    • (2)

      też nie zdałam matury i uważam, że na dobre mi to wyszło. Nie zmarnowałam tego roku na studnia ani pieniędzy jak moim znajomi, którzy nawet semestrów nie ukończyli. Zapisałam się do szkoły policealnej i był to najlepszy wybór w moim życiu. Za miesiąc również UK :)

      • 1 18

      • Świetnie. Polsce nie potrzeba tępaków, którzy nie byli w stanie osiągnąć "zawrotnych" 30% na egzaminie maturalnym. Jesteś tylko potwierdzeniem moich obserwacji, że w 95% przypadków emigrują z Polski największe miernoty.

        • 7 0

      • Nie możesz powiedzieć, że na dobre Ci wyszło

        bo nie masz porównania. Nawet nie wiesz co straciłaś.

        • 3 0

    • nie zdałeś i nie żałujesz?

      ludzie bez ambicji nie chcą się kształcić, bo wiedza nie jest dla nich wartością. typowe ;)

      • 4 0

  • (3)

    matura to bzdura

    • 13 12

    • bzdura dla tych co nie mają ! Żal d*pe sciska tym co sie na giertychowe nie zalapali (2)

      • 1 4

      • (1)

        No popatrz pan. Ja mam nie tylko maturę, ale i 2 dyplomy dwóch różnych uczelni wyższych. I też uważam, że matura to bzdura. Bo co to jest matura? Dosłownie nic. Dzisiaj większość młodych ludzi ma magistra czy inżyniera.

        • 4 2

        • jezeli z uczelni "krzak" to też nic tylko papier !

          • 0 0

  • Matura potem 4 lub 5 lat studiów i rejestracja w Urzędzie Pracy. (4)

    By żyło sie lepiej.

    • 48 8

    • (1)

      ale można zapisać się do PO
      Koledzy pomogą

      • 12 3

      • albo do PSL i zostać np marszałkiem podkarpackiego

        • 11 3

    • (1)

      Jak wybierzesz się na dobre studia i zaczniesz pracować jeszcze na studiach to nawet nie będziesz wiedział gdzie jest urząd pracy. Ja np. nie wiedziałem, że takie coś w ogóle istnieje. Zanim wystartowałem z własną firmą pracowałem w pięciu miejscach i nigdy nawet nie pomyślałem, że pracy można szukać przez jakiś urząd. To nie PRL kolego - porządne firmy szukają pracowników na portalach związanych z karierą zawodową, na targach pracy, przez serwisy społecznościowe itp. a nie w jakichś śmiechu wartych urzędach. Przez urząd pracy zatrudnienie znajdzie chyba tylko sprzątaczka a i to niekoniecznie. Urzędy są dla największych miernot, które niewiele sobą reprezentują i nie mają nic do zaoferowania na rynku pracy.

      • 6 7

      • Oj tam, PUP się przydaje.

        Opłaca ubezpieczone zdrowotne na czas pomiędzy jedną robotą a drugą, bo czasem nie udaje się przejść płynnie i jest taki miesiąc przerwy w pracy.

        Ale fakt faktem, jak ktoś ma jakiś rozsądnych fach w ręku, i to nie ważne czy po zawodówce czy z tytułem magistra i naprawdę posiada w tej dziedzinie praktyczne umiejętności a nie tylko suchą teorię to pracę sobie znajdzie dość szybko.

        • 5 3

  • POŁAMANIA PIÓR!!!! (2)

    nie dziękujcie!

    • 15 5

    • Zdawajcie matury , studiujcie! Król się zmieni !!!!!!!! (1)

      A obecne królewiątka pojada tam gdzie ich miejsce!
      Powodzenia mlodzi !!!

      • 6 2

      • Chrystus królem!

        • 4 5

  • Powodzenia na egzaminie! (2)

    Jako przeciwnik obecnego systemu szkolnego uważam egzamin maturalny za bezsens.

    Ale nie ma co obwiniać zdających ten egzamin. Wam życzę wszystkiego co najlepsze - przede wszystkim twórczego rozwiązywania problemów. Oraz wyciągnięcia wniosków z tego egzaminu, bo to Wy będziecie decydować o kształcie edukacji.

    • 15 2

    • Dlaczego bezsens?

      Jeśli oznaką dojrzałości jest zrozumienie, sprawiedliwie to nie znaczy "tak samo", to dlaczego zdający egzamin dojrzałości muszą o tej samej godzinie, w "galowych strojach", równiutkich ławkach odpowiadać na te same pytania i udzielać odpowiedzi, których się od nich oczekuje?
      Sama forma egzaminu jest niedojrzała.

      • 2 2

    • Przestarzała forma

      System nauczania (sic!) i forma egzaminu przygotowuje znakomicie do roli w społeczeństwie industrialnym. Fabryka (porównaj do zdjęcia) zunifikowanych jednostek udzielających standardowych odpowiedzi.

      Jak przygotowuje do życia w realnym (pozaszkolnym, współczesnym) świecie? Dlaczego nie ma polskiego rozpoznawalnego wzornictwa, luksusowej marki samochodu, wiodących ośrodków naukowych? Dlaczego to nie polski jest językiem sączącym się do codziennego życia w innych krajach? Gdzie jest polska kinematografia i kultura? Polskie przeboje śpiewane na całym świecie?

      Raz jeszcze popatrzmy na zdjęcie...

      • 4 0

  • (2)

    Matura to jedynie jeden z mniejszych przystanków do dorosłości i godnego życia. Jak ktoś pójdzie na dobre studia na porządnej uczelni to taką 2x większą "maturę" będzie miał co pół roku przez jakieś 5 lat.

    • 20 2

    • Zwykłe kolokwium potrafi obejmować więcej materiału niż cała matura

      na niektórych kierunkach oczywiście.

      • 9 0

    • Tylko ze, jak zdajesz mature to jeszcze tego nie wiesz i matura ma prase takiego wielkiego egzaminu, zdajac mature jestes jeszcze dzieciakiem, to studia sa poczatkiem doroslosci ucza zycia, a matura ma pokazac czy nie wywalisz sie na piewrszym z tych egzaminow.

      • 0 0

  • Hehe :) (1)

    Ja już rok po maturze, dostałem sie na Mechanikę i budowę maszyn - wymarzony kierunek i tego i wam życzę :)

    • 7 5

    • Też to studiowałem.

      Dobry kierunek. Dziś zarabiam 5000 netto i mógłbym więcej, ale nie przepracowuję się. Moi znajomi ze studiów podobnie. No, ale to nie jest kierunek dla ludzi uczących się na pamięć.

      • 4 0

  • zdjęcie (6)

    Czy to zdjęcie jest z auli w II LO w Sopocie? :)

    • 0 10

    • Nie, to zdjęcie auli

      technikum łuskania kukurydzy w Trąbkach Wielkich

      • 11 2

    • zdjęcie

      To aula III LO w Gdańsku.

      • 3 0

    • Tak, to jakieś stare foto z Topolówki

      • 3 1

    • ja (1)

      nie. To aula III Lo w gdansku

      • 2 0

      • szkoła

        III LO w Gdańsku to właśnie Topolówka... - bo mieści się na ulicy Topolowej we Wrzeszczu

        • 2 0

    • to ja prosze zdjecia maturzystek z pod ławek

      te czerwone podwiazki itp:)

      • 0 0

  • Drodzy Maturzyści Połamania długopisów!:)

    • 3 5

  • jak zwykle wszystko bez sensu, nawet matura :) no ludzie!!!!! brak slów (1)

    • 9 4

    • oodawna wiadomo ze mature kompletnie nic niedaje i o niczym nieswiadczy!!

      Zato pokazuje zenujacy przykład upadku polskiej oswiaty relikt jeszce z czasów PRLu!!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Pomniki przyrody to:

 

Najczęściej czytane