• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Parada Niepodległości (3 opinie)

  • niedziela, 11 listopada 2007, godz. 11:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Targ Rybny-Targ Drzewny
Stowarzyszenie SUM i Portal trojmiasto.pl zapraszają na wyjątkowe wydarzenie: Paradę Niepodległości, którą w radosny sposób uczcimy Narodowe Święto Niepodległości, przypadające w najbliższą niedzielę.


V Parada Niepodległości, która przejdzie ulicami Gdańska to prawdopodobnie największa tego typu impreza w kraju. W poprzednich latach brało w niej udział zawsze ponad 10 tys. osób.




Program Parady:

10.00 - początek formowania się Parady Niepodległości. Grupy zmotoryzowane podjeżdżają od ul. Wałowej. Grupy piesze zbierają się na ul. Targ Rybny. Czoło Parady znajduje się na ul. Podwale Staromiejskie - na wysokości Technikum Łączności.

11.00 - Wymarsz parady (motocykle-samochody-nagłośnienie-piesi-platforma-orkiestra).

11.05 - Przybycie czoła parady piekarnię Pellowski. Inscenizacja przemówienia marszałka Józefa Piłsudskiego.

11.15 - Przybycie czoła Parady pod szkołę muzyczną na ul. Gnilnej. Spotkanie z Ignacym Paderewskim, koncert fortepianowy.

11.30 - Przybycie pod Ratusz Staromiejski na ul. Korzennej. Spotkanie z Antonim Abrahamem.

11.40 - Przybycie pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

Czoło Parady (prowadzone przez służby porządkowe) okrąża skwer z pomnikiem Jana III Sobieskiego, zgodnie z zasadami ruchu (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Czoło Parady zostaje zatrzymane po dojściu do zjazdu w ul. Podwale Staromiejskie. Uczestnicy zajmują całą szerokość jezdni Targu Drzewnego.
Część (nadmiar) pojazdów nie zatrzymuje się na Targu Drzewnym, ale powoli przejeżdża na Targ Węglowy.

Wóz z nagłośnieniem zajmuje pozycję na wprost zjazdu z ul. Podwale Staromiejskie, jak najbliżej wejścia pod pomnik Jana III Sobieskiego.

Uczestnicy indywidualni zajmują pozycje na jezdni Targu Drzewnego oraz na chodnikach wokół pomnika.

Festyn pod pomnikiem Jana III Sobieskiego:

11.42 - Zaintonowanie przez Michała Juszczakiewicza, pieśni "My, pierwsza Brygada", gra Orkiestra Straży Granicznej

11.43 - Powitanie zgromadzonych przez przedstawicieli SUM oraz prezydenta Pawła Adamowicza.

11.45 - Przemówienie - być może już - premiera Donalda Tuska i zaintonowanie Hymnu Narodowego. Wypuszczenie gołębi.

11.48 - Przejście w luźnym szyku do Bazyliki Mariackiej.

12.00 - Msza św. za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej.

13.30 - poczęstunek grochówką przed Bazyliką Mariacką.


Jubileuszowa parada w Gdańsku będzie dłuższa niż w poprzednich latach. - Co roku musimy ją wydłużać! - mówi Jacek Spychała ze Stowarzyszenia SUM, które jest organizatorem parady. - Ale wciąż spotykamy z sugestiami, że trasa przemarszu i tak jest za krótka.

Punkt startu i punkt docelowy jednak zawsze jest taki sam. Parada zacznie się o godzinie 11.00 na Targu Rybnym i okrężną drogą, m.in. przez Podwale Staromiejskie, Gnilną, Rajską i Korzenną przejdzie pod pomnik króla Jana III Sobieskiego. Po drodze uczestnicy przystaną w trzech miejscach i zobaczą inscenizacje, które przypomną wielkie wydarzenia z historii Polski.

W pierwszym - z okien piekarni Pellowski przemówi Józef Piłsudski. Przypomni ważne chwile i wleje nieco otuchy w serca rodaków. Dalej, przed szkołą muzyczną na ul. Gnilnej nastąpi spotkanie z Ignacym Paderewskim. W 1918 roku ten wielki kompozytor i przyszły premier właśnie przez Gdańsk podróżował do Poznania. U nas, w hotelu Danziger Hof (tam gdzie dziś stoi budynek LOT) spotkał się z przedstawicielami środowiska polskiego. Zaś w stolicy Wielkopolski entuzjazm jaki wywołało jego przybycie przyczynił się do wybuchu i zwycięstwa zbrojnego powstania przeciwko Niemcom.

Dla uczczenia tej chwili Gdańska Szkoła Muzyczna i Akademia Muzyczna przygotowały niewielki koncert fortepianowy, którego będą mogli wysłuchać uczestnicy parady. Kolejną postacią, która spotka się z uczestnikami będzie Antoni Abraham - wielki Kaszuba i polski patriota. W 1918 roku, z narażeniem życia przedarł się aż do Paryża, gdzie podczas konferencji Wersalskiej, uderzając pięścią w stół, wypowiedział do prezydenta Stanów Zjednoczonych słynne słowa: "Pomorza nom żoden purtk nie zabierze!". I tak też się stało - Kaszuby zostały włączone do Polski.

Na Targu Drzewnym, pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego uczestnicy odśpiewają hymn narodowy a następnie przejdą do Bazyliki Mariackiej na mszę św. za Ojczyznę, którą odprawi abp Tadeusz Gocłowski. Po mszy - czekać będzie gorąca grochówka.

Jak zwykle mamy dla uczestników upominki - mówi Jacek Spychała. W przeszłości były to biało-czerwone parasole. Tym razem - będą to szaliki z polaru - też oczywiście w barwach narodowych.

Kto może pójść w gdańskiej paradzie?- Każdy! Parada to jest wielka impreza składkowa - tłumaczy jej założenia Jacek Spychała. - Każdy przychodzi z tym co ma najlepszego. Wspaniałe rzeczy przygotowują zawsze uczniowie wielu szkół, harcerze ZHP i ZHR, kolekcjonerzy przyjeżdżają swoimi samochodami, motocykliści pokazują swoje maszyny, kibice Lechii niosą swój olbrzymi transparent. Ale najważniejsza jest sama obecność.

Przeczytaj także

Opinie (3)

  • a gdynia?

    co z parada w gdyni...?

    • 0 0

  • niema

    • 0 0

  • parada

    wystarczy jedna parada w gdansku.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Głowica w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to:

 

Najczęściej czytane