• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Pochwała Florencji - wykład Jacka Bielaka w ramach cyklu "Miasta, mity, mistyfikacje"

Na trzecim wykładzie w ramach cyklu "Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce w przestrzeni miejskiej" dr Jacek Bielak opowie o mitycznym pejzażu miasta w popkulturowej Italii na przykładzie Florencji - miasta wolności, wzoru republikańskiej dumy, miasta renesansu i równocześnie centrum dworu despotycznych Medyceuszy. Na spotkanie zapraszamy w środę, 17 grudnia o godz. 19.00 do sieni IKM. Wstęp wolny.

kwi 22

poniedziałek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 28

wtorek, godz. 16:00 - 22:00

Gdańsk,
bilety 450 zł
przedsprzedaż 370 - 390 zł
- Oblicze Florencji zmieniało się nie tylko w wiekach średnich i epoce nowożytnej. W XX wieku, wraz z nadejściem masowej turystyki, nadal próbuje zachować tożsamość. Na czym ona polega? Jak Florentczycy bronią się przed zalewem turystów, jakie walory miasto ma wciąż do zaoferowania? Jakie miejsce wysoka kultura zajmuje wobec dominujących wymogów przeciętnego gustu, nieznajomości sztuki, pragnieniu rozrywki. Oto pytania, które domagają się u progu XXI wieku odpowiedzi od przybysza zainteresowanego życiem obciążonego brzemieniem historii miasta - zapowiada wykład Jacek Bielak.

"Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskiej"
to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię. Kolejne miasta, o których będą mówić zaproszeni goście to Nowy Jork, Dniepropetrowsk, Lwów i Tokio.

Wykład odbędzie się 17 grudnia w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 w godz. 19.00 - 20.30. Wstęp wolny.
---

Harmonogram wykładów "Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskiej" 2014 - 2015:

17 grudnia - Pochwała Florencji. Pejzaż mityczny miasta w popkulturowej Italii / dr Jacek Bielak (Uniwersytet Gdański).
21 stycznia - Nowy Jork, Nowy Jork / dr Katarzyna Krakowiak (ASP w Gdańsku), Marta Sikorska (Sikorska & Kiryłowicz Architekci).
18 lutego - "Nie-miejsce" - Dniepropetrowsk / dr Katarzyna Glinianowicz (Uniwersytet Jagielloński).
18 marca - Ruiny, popioły, pustki. Węgierska prowincja Beli Tarra / dr Joanna Sarbiewska (Pomorska Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Gdyni).
22 kwietnia - Lwów: między mitem a żyjącym miastem, / dr Katarzyna Kotyńska (Uniwersytet Jagielloński).
20 maja - Od Edo do Tokio. czyli o historii i przemianach architektonicznych największej metropolii Japonii / dr Łukasz Sadowski (ASP w Łodzi).
---

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Jacek Bielak, historyk sztuki i tłumacz. Studiował historię sztuki i filologię klasyczną na UAM w Poznaniu. Doktorat z zakresu rzemiosła gdańskiego uzyskał w Instytucie Historii UG (2008). Od 2009r. jest adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UG. Interesuje się sztuką Prus w kontekście interpretacji historii w sztukach plastycznych - zwłaszcza w architekturze - oraz problematyką polsko-niemieckiej pamięci historycznej. Najnowsze zainteresowania kieruje stopniowo ku procesom modernizacji miast europejskich. Od 2011 roku angażuje się w badania nad kulturą Italii.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakiego pierwiastka jest najwięcej w powietrzu?

 

Najczęściej czytane