• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomagają zdolnym uczniom z Pomorza

Elżbieta Michalak
19 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • W roku 2013 na 130 uczestników programu "Zdolni z Pomorza" 80 podjęło studia na Politechnice Gdańskiej, w roku 2014 na 134 uczestników studentami PG stało się 53.
  • Na gali podsumowującej program pojawili się najlepsi z najlepszych - drużyny, które zwyciężyły w przygotowanym przez organizatorów konkursie.

1012 najzdolniejszych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przez ostatni rok uczestniczyło w dodatkowych warsztatach, spotkaniach akademickich i zajęciach z wykładowcami uniwersyteckimi, rozwijając swoje umiejętności matematyczne, fizyczne i informatyczne. Wszystko dzięki projektowi "Zdolni z Pomorza", finansowanemu ze środków samorządowych.



Wsparcie najzdolniejszych uczniów:

Inwestycja w najzdolniejszych uczniów, rozwój ich umiejętności z przedmiotów ścisłych: matematyki, fizyki i informatyki - to główny cel projektu "Zdolni z Pomorza", który koordynowany jest przez Regionalne Centrum Nauczania Kreatywnego (RCNK).

- Wspieramy najzdolniejszych uczniów z Pomorza, bo takich potrzebujemy, a nie zawsze rodzina może im takie wsparcie zapewnić - mówi Urszula Kornas-Krzyżykowska, koordynator projektu. - W ostatnim roku w projekcie uczestniczyło 1012 osób, z czego 503 to uczniowie gimnazjum, a 509 szkół ponadgimnazjalnych. Pracowało z nimi łącznie 77 nauczycieli matematyki, fizyki i informatyki, którzy wcześniej odbyli wiele kursów i szkoleń, m.in. z pracy z uczniem zdolnym i z rozwijania jego kreatywności.

Napięty grafik zajęć dodatkowych

Plan zajęć, poza lekcjami przedmiotowymi, wzbogacony był o spotkania akademickie, jakie odbywały się na czterech uczelniach Pomorskich, m.in. Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Uczniowie uczestniczyli też w zajęciach dodatkowych w RCNK. Pod okiem mentorów, nauczycieli i profesorów podczas spotkań i warsztatów kształcili swoje umiejętności, brali udział w konkursach, a za kilka dni wyjeżdżają na obóz letni, na którym łączyć będą odpoczynek z nauką.

Program wspierają nie tylko samorządy czy uczelnie pomorskie, ale też Grupa Lotos, główny sponsor, dzięki któremu młodzież ma szansę na rozwój i kształcenie swoich umiejętności, a także na uczestnictwo w obozie naukowym.

- Projekt "Zdolni z Pomorza" wspieramy w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i bardzo się cieszę, że uczestniczyło w nim tak wiele osób
- mówiła podczas gali podsumowującej Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji, administracji i CSR z Lotosu. - Mamy nadzieję, że część zdolnych, którzy brali w nim udział będzie naszymi przyszłym pracownikami.

Nie tak łatwo dostać się do programu

Do programu uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powinni być zgłaszani przez swoich nauczycieli. Po rozmowach wstępnych uczeń musi napisać test przygotowany przez Centrum Nauczania Kreatywnego. Jeśli kandydat przejdzie rekrutację pomyślnie, staje się członkiem programu i przechodzi pod opiekę nauczyciela, który staje się jego mentorem.

Czy warto? - Jasne że warto - odpowiada Aleksandra, uczestniczka programu i uczennica Gdańskiego Gimnazjum Lingwista. - Jestem bardzo zadowolona z uczestnictwa w programie, choć wiadomo, że czasem nie chciało się wstawać na te wszystkie zajęcia. Tym bardziej że część z nich miałam w sobotę z samego rana. Ale czuję, ze bardzo dużo się nauczyłam, co mnie cieszy.

Podobne zdanie maja inni uczestnicy projektu.

- W tym projekcie jestem już od trzech lat i niestety kończy się tu moja przygoda, bo zdawałam w tym roku maturę - mówi Anna. - Mogę jednak śmiało powiedzieć, że uczestnictwo w nim zmieniło moje życie. Wcześniej w żaden sposób nie wiązałam przyszłości z przedmiotami ścisłymi, ale moje myślenie zmieniło się i ostatecznie zdecydowałam się na studia techniczne, najprawdopodobniej na Politechnice Gdańskiej.

Program Zdolni z Pomorza był początkowo projektem finansowanym ze środków Unii Europejskiej, ale od września 2013 r. koordynację nim przejęło RCNK. Środki na jego sfinansowanie pochodzą z budżetu samorządowego.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (1) 1 zablokowana

  • Świetny pomysł. Szkoda, że spóźniony o 25 lat.

    Mam nadzieję, że wszystko jest jakoś głębiej przemyślane, zaprojektowane i nie sprowadza się do typowo polskiej improwizacji.
    Poza tym, czy brane jest pod uwagę zdanie tych młodych ludzi - to czego oni chcą.
    No i sponsorzy - nie żałujcie pieniędzy, to te dzieciaki są szansą tego kraju.

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Konferencja Marketing w Kulturze 2024 (3 opinie)

(3 opinie)
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane