• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Poznaj historię Twierdzy Wisłoujście

Od fortyfikacji obronnej przez bazę żeglarską i magazyn przetworów po atrakcję turystyczną - takie funkcje przez lata pełniła Twierdza Wisłoujście. 30 maja o godz. 18.00 o historii zabytku opowie Katarzyna Krawczyk - kierownik Oddziału Twierdza Wisłoujście Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wstęp wolny.

kwi 20

sobota, godz. 12:00

Gdańsk, ul. Stoczniowców 24
Wstęp wolny
kwi 22

poniedziałek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Twierdza Wisłoujście pierwotnie usytuowana była u samego ujścia Wisły. Rozwijająca się i modernizowana od XV do XIX wieku, nazywana było w okresie nowożytnym Bramą do Rzeczypospolitej. Twierdza przede wszystkim chroniła drogę wodną do portu gdańskiego, kontrolowała ruch statków oraz ogniem rozpalanym na szczycie Wieży-Latarni wskazywała drogę zagubionym marynarzom. Przez wieki fortalicja pełniła różne funkcje. Jako reprezentacyjny obiekt obronny Gdańska gościła w swoich progach znamienitych gości krajowych i zagranicznych. W XIX wieku, nazywana Cytadelą Wisłoujską, Twierdza stała się miejscem odosobnienia uczestników powstań narodowych. W okresie międzywojennym służyła miastu jako baza klubów żeglarskich, natomiast w II połowie XX wieku w murach fortalicji mieściły się magazyny pulpy owocowej i warzywnej Gdańskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Dagoma.

- Podczas wykładu "U ujścia Wisły. Twierdza Wisłoujście wczoraj i dziś" zobrazuje przemiany zachodzące w Twierdzy na przestrzeni wieków. Zmiany w architekturze obiektu dokumentują między innymi źródła graficzne, natomiast informacji na temat życia codziennego, w dużej mierze dostarczyły nam badania archeologiczne. Największy nacisk zostanie położony na funkcje jakie przez wieki pełniła Twierdza Wisłoujście, rozpoczynając od militarnej, a kończąc na turystyczno-muzealnej - mówi Katarzyna Krawczyk z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Pod opieką Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Twierdza Wisłoujście znajduje się od 21 marca 1974 roku. Zachowane do dziś części Twierdzy zlokalizowane po wschodniej stronie Martwej Wisły - Fort Carré oraz Szaniec Wschodni wraz z rawelinem i siecią fos - to blisko 17 hektarów obiektów ziemnych oraz murowanych o charakterze militarnym i użytkowym, powstałych na przestrzeni ponad sześciuset lat. Dzięki sukcesywnie prowadzonym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pracom badawczym oraz remontowo-konserwatorskim Twierdza Wisłoujście otwiera swe bramy dla zwiedzających każdego roku w okresie od maja do września.

Twierdza Wisłoujście na Facebooku: https://www.facebook.com/wisloujscie/
Wydarzenie (wykład): https://www.facebook.com/events/1262630987186796/
"U ujścia Wisły. Twierdza Wisłoujście wczoraj i dziś" - wykład
Data: 30 maja, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Katarzyna Krawczyk - kierownik Oddziału Twierdza Wisłoujście Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Muzealnik, historyk, interesujący się cegłą pozyskaną w trakcie badań archeologiczno-architektonicznych, jako źródłem informacji z zakresu technik produkcji i rozwoju form oraz rewitalizacją obiektów zabytkowych. Pracę zawodową rozpoczęła w Muzeum w Stargardzie (obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne), w Muzeum Zamkowym w Malborku była pracownikiem Działu Konserwacji Zamku, od 2012 roku związana jest z Oddziałem Twierdza Wisłoujście Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Podczas najbliższych spotkań usłyszymy o Stoczni Gdańskiej jako atrakcji turystycznej, Kunsztach Wodnych w Gdańsku, Stoczni Gdańskiej jako centrum wodnym Gdańska, czy o Twierdzy Wisłoujście.

Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2017
30 maja, godz. 18.00, "U ujścia Wisły. Twierdza Wisłoujście wczoraj i dziś", Katarzyna Krawczyk, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
13 czerwca, godz. 18.00, "Architektura i woda - przekraczanie granic", Lucyna Nyka, Politechnika Gdańska
26 września, godz. 18.00, "Zanim pojawiła się w kranie czyli jak dawniej Gdańszczanie wodę czerpali", Ewa Pastuszak, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna
24 października, godz. 18.00, "Nie tylko studnie. Woda i ludzie w Gdańsku", Renata Wiloch- Kozłowska, Pracownia Archeologiczna Renata Wiloch - Kozłowska
23 listopada, godz. 18.00, "Podwodne dziedzictwo kulturowe. Zysk czy strata dla regionu?", Iwona Pomian, Narodowe Muzeum Morskie
12 grudnia, godz. 18.00, "Sporty wodne w dawnym Gdańsku", Jan Daniluk, Muzeum II Wojny Światowej

Wykłady odbywają się w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane