• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprawdź terminy egzaminu maturalnego i gimnazjalnego w 2017 r.

Elżbieta Michalak-Witkowska
25 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Od 2017 r. nie będzie już sprawdzianu szóstoklasistów, a od 2020, zgodnie z planami, także egzaminów gimnazjalnych. Od 2017 r. nie będzie już sprawdzianu szóstoklasistów, a od 2020, zgodnie z planami, także egzaminów gimnazjalnych.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów, które odbędą się w nowym roku szkolnym. Gimnazjaliści rozpoczną 19 kwietnia, maturzyści 4 maja.



Czy kolejne etapy kształcenia powinny kończyć się egzaminem państowym?

Znane są już terminy egzaminów państwowych, które zdawać będą w nowym roku szkolnym gimnazjaliści i maturzyści. Wolni od sprawdzianu są natomiast szóstoklasiści - od 2017 r. sprawdzian został zniesiony przez rząd.

Czytaj również: Koniec ze sprawdzianem szóstoklasistów

Trzydniowy egzamin gimnazjalistów ruszy 19 kwietnia

Egzamin gimnazjalny rozpocznie się 19 kwietnia i potrwa do 21 kwietnia. W pierwszym dniu uczniowie zmierzą się z częścią humanistyczną, co oznacza, że rozwiązywać będą zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie (od godz. 9) oraz języka polskiego (od godz. 11). Część matematyczno-przyrodnicza odbędzie się kolejnego dnia, czyli w czwartek, 20 kwietnia. O godz. 9 rozpocznie się egzamin z przedmiotów przyrodniczych, a o 11 z matematyki. Piątek będzie dniem egzaminu z języków obcych, w pierwszej części z poziomu podstawowego, w drugiej z rozszerzonego.

Sprawdź szczegółowy harmonogram egzaminów

4 maja wystartują matury

Matury otworzy egzamin z języka polskiego (poziom podstawowy), który zaplanowano na 4 maja o godz. 9. O godz. 14 uczniowie przystąpią do zadań z poziomu rozszerzonego. W piątek, 5 maja, odbędzie się egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym).

Część ustna matur, podobnie jak w latach ubiegłych, przeprowadzana będzie w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Czytaj też: Koniec gimnazjów. Nowy-stary system szkolnictwa

Wynik można podwyższyć każdego roku

Na zdanie matury uczeń ma pięć lat. Oznacza to, że absolwent, który nie zdał egzaminu z danego przedmiotu lub przedmiotów (w części ustnej lub pisemnej) może przystąpić do niego ponownie w okresie pięciu lat od terminu pierwszego egzaminu maturalnego (licząc od października roku, w którym absolwent przystąpił do egzaminu po raz pierwszy).

Wyniki można też podwyższać. Jeśli więc ucznia nie satysfakcjonuje ten pierwotny, bo np. nie dostał się na wymarzony kierunek studiów, może ponownie przystąpić do egzaminu.

- W chwili obecnej nie ma ograniczenia czasowego w podwyższaniu wyniku zdanego już egzaminu maturalnego. Można podwyższać wyniki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym - mówi Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Tylko za trzeci lub kolejny egzamin obowiązuje opłata w wysokości 50 zł. Również jest opłata za egzamin ponownie zadeklarowany, do którego zdający nie przystąpił, chociaż deklarował przystąpienie.
Uczniowie chętnie korzystają z tej możliwości. Z danych OKE w Gdańsku wynika, że w 2016 r. 580 zdających ze szkół trójmiejskich podwyższało wyniki, co daje ok. 7,7 proc. wszystkich zdających z Trójmiasta.

Miejsca

Opinie (5)

  • matura to bzdura, robota to glupota,picie to zycie:-D

    • 3 6

  • pewnie kolejny raz zmienią zasady egzaminów???

    • 3 4

  • Mogliby przestać ułatwiać maturę i podnieść próg zdawalnosci

    • 3 1

  • Dzieci należy głaskać do 30 roku życia (1)

    Wiem, że stres nie jest lekarstwem ale egzaminy to mały wstęp do normalnego życia gdzie po liceum czeka poważny (tylko teoretycznie) sprawdzian w postaci matury a później co pół roku sesja na studiach. Takie egzaminy w podstawówce czy po gimnazjum to nic strasznego. Bez tego dzieciaki przed maturą jeszcze więcej będą kupować redbuli i innych bajerów, bo stres przed pierwszym poważnym egzaminem ich przygniecie.

    • 17 3

    • jeśli masz takie nastawienie, że "normalne życie" to życie w stresie, to życzę dużo zdrówka :)

      skąd w nas takie przekonanie, że ciągłe tresowanie, stresowanie, wprowadzanie porównań i ocen jest dla nas dobre?
      wystarczy rozejrzeć się trzeźwo dookoła, co ten system z nami robi i wyciągnąć wnioski, czy mamy bardziej czy mniej szczęśliwych ludzi zadowolonych z życia?
      czy tylko zombi straszone tym czy tamtym w imię ..., no właśnie w imię czego?!

      • 5 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Konferencja Marketing w Kulturze 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki, które od razu zdolne są do samodzielnego życia to:

 

Najczęściej czytane