• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie szkoły w ogólnopolskim rankingu

Elżbieta Michalak
11 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni uznane zostało za jedno z najlepszych liceów w Polsce. III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni uznane zostało za jedno z najlepszych liceów w Polsce.

W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych 2013 przygotowanym przez Rzeczpospolitą i miesięcznik Perspektywy znalazło się 27 trójmiejskich szkół. Najlepszym liceum zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, a najlepszym technikum według rankingu jest Technikum Hotelarskie w ZS Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni.



Czym kierowałe(a)ś się przy wyborze szkoły?

Już po raz 15 Rzeczpospolita i miesięcznik Perspektywy przygotowały ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych, jeden z ważniejszych i liczących się rankingów szkół w Polsce. Będą mogli skorzystać z niego najstarsi uczniowie klas gimnazjalnych, którzy już w czerwcu staną przed ważną decyzją - wyborem odpowiedniej szkoły ponadgimnazjalnej.

Przy przygotowaniu rankingu w ocenie liceów brano pod uwagę: sukcesy olimpijskie, wyniki maturalne zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych oraz opinie o uczniach szkoły wyrażone przez kadrę akademicką. W przypadku techników kryteria były takie same, ale dodatkowym elementem były wyniki egzaminu zawodowego.

Zobacz pełen ogólnopolski ranking liceów ogólnokształcących oraz ogólnopolski ranking techników.

W rankingu liceów ogólnokształcących, wśród 500 szkół znalazło się 20 trójmiejskich. Na pochwałę zdecydowanie zasługuje III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, najlepsze liceum trójmiejskie, a zarazem trzecie wśród najlepszych w Polsce.

- Nie spodziewałem się miejsca na podium, liczyłem raczej na 4 lub 5, ale miło mi, że stało się inaczej - mówi Wiesław Kossakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. - Na sukcesy maturalne i olimpijskie składa się oczywiście praca wszystkich nauczycieli i uczniów - dodaje.

Na liście znalazły się też takie trójmiejskie licea, jak: III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, które uplasowało się na 30. miejscu w rankingu, VI LO im. Wacława Sierpskiego w Gdyni (35. miejsce), V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (58. miejsce), Gdańskie Liceum Autonomiczne (77.), II LO im. dr. Wł. Pniewskiego w Gdańsku (120.), II LO im. Adama Mickiewicza w Gdyni (125.), I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (128.), Ogólnokształcące Liceum Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Gdyni (138.), I Akademickie LO im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni (157.), VIII LO im. KEN w Gdańsku (189.), Katolickie LO im. Jana Pawła II w Gdyni (200.), X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni (265.), Sopockie Autonomiczne Liceum (267.), IX LO w Gdańsku (279.), II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie (347.), XIX LO im. Mariana Mokwy w Gdańsku (382.), XIV LO im. Mikołaja Kopernika w Gdyni (396.), XXIV LO w Gdańsku (439.) oraz IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni.

W ogłoszonym przez Rzeczpospolitą i Perspektywy rankingu najlepszym trójmiejskim technikum, wśród uwzględnionych 250, okazało się Technikum Hotelarskie w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. Szkoła ta znalazła się na 25. miejscu.

- Ranking ten, owszem, jest satysfakcjonujący, ale najbardziej cieszymy się z tego, że obroniliśmy już trzeci raz z rzędu tytuł najlepszego technikum w województwie pomorskim - przyznaje Katarzyna Thiel-Winkler, zastępca dyrektora Technikum Hotelarskiego w Gdyni.

Pozostałe technika trójmiejskie uwzględnione w rankingu to: Technikum w ZS Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni (w rankingu na 154. miejscu), Technikum Budowlane w ZSB w Gdyni (161. miejsce), Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku (180.), Technikum nr 3 w ZS Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku (181.), Technikum Gastronomiczne w ZSM w Gdyni (185.) oraz Technikum nr 13 w ZS Energetycznych w Gdańsku (188.).

Ogólne zasady rankingu

Jak podaje Rzeczpospolita, ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2012 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie ze zdawanych obowiązkowo j. polskiego i matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w liceach ogólnokształcących. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Dla szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia wyników szkół z matury międzynarodowej. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (30) 3 zablokowane

  • (1)

    dla III LO w Gdyni szacun.
    Jednak rankingi tego typu należy traktować z pewnym dystansem. Miejsce w rankingu zależy od tego jakie kryteria weźmie się pod uwagę, ale one nie zawsze świadczą o tym, że szkoła jest świetna i że jej absolwenci dobrze radzą sobie w życiu ....

    • 44 2

    • Konczycie III a potem u mnie w firmie na zleceniu 1000zl mc garzycie.

      • 9 9

  • 100% gimnazjów publicznych to szkoły straconych szans (1)

    wg wyników egzaminów końcowych ale są i szkoły wymagające pomocy.
    Licea w Gdańsku to poziom prowincjonalny w dobrym tego słowa sensie przygotowujący do kompletnie niczego! Ani języka dziecko nie pozna ani matematyki się nie nauczy na takim poziomie aby na studiach nie wstydzić się szkoły. A mówię nawet o tych "elitarnych" gdańskich ogólniakach.
    Kolejny krok to uczelnia. Dzienne studia na PG dają zarówno powód do dumy jak i szanse na pracę po znajomości. Pozostałe uczelnie to niestety ani powód do dumy ani kuźnia kadr dla pracodawców którzy dobrze płacą.

    Jednym słowem nie siłujcie się za bardzo bo i tak stoicie na przegranej pozycji w stosunku do uczniów choćby z sąsiednich krajów. Co do szan to najlepiej uciekać na uczelnie nawet kiepskie ale zagraniczne.

    • 17 21

    • słowo "siłować się" tu nie pasuje

      znaczenie, które autor(ka) chciał zapewne przekazać dużo lepiej oddają słowa "wysilać się" lub "silić się". ale pewnie autor studiował za granicą....

      • 9 0

  • Młodemu człowiekowi wmówi się, że kończy elitarną szkołę

    i jest skrzywiony już na starcie. Idzie przepełniony sobą na studia i zderza się z rzeczywistością, w której jest tylko jednym z wielu, szarakiem. Pół biedy jeżeli ma czym poprzeć tą pewność siebie, ale jeżeli to tylko "prestiż" to pozostaje jedynie współczuć. Prawda taka, że jak chce się uczyć, to można to robić wszędzie. Dawniej faktycznie były szkoły lepiej i gorzej uczące, dziś są tylko bardziej i mniej snobistyczne... "plebs i szlachta". Więcej pokory młodzi, nie daj Bóg Demokraci. :P Pozdro dla Topolówki rocznik 2006

    • 49 7

  • Brawa dla III z Gdyni, (1)

    zawsze byla ona szkola na poziomie, a ze rankingi zaleza od kryterii oceny?
    To przeciez normalne.
    Trudno jest obiektywnie cokolwiek ocenic, bez podanych wczesniej kryteriow porownawczych.
    A "slynna" Topolowka dopiero na 30 miejscu?
    No tak, czasami ktos ma o sobie wysokie mniemanie, nie majac ku temu podstaw.

    • 6 18

    • Jestem absolwentką Topolówki, niestety dobrego zdania na jej temat nie wyniosłam. Wiecznie tylko rywalizowaliśmy o status z III w Gdyni wspominając lata najwyższej świetności tej szkoły. Jedyne co pamiętam z liceum to stresy i zawiść koleżeńska. No i w większości brak powołania u nauczycieli do pracy w tym zawodzie...

      • 9 1

  • A ja chodziłem do LO 13 w Energetyku

    I nie uważam się za gorszego niż absolwenci trójki gdyńskiej. Szkoła średnia jest każda taka sama, jak chce się ktoś uczyć i jest chłonny wiedzy, to nawet i w zawodówce może się wiele nauczyć.

    • 37 6

  • ranking

    Moim zdaniem to takie samonapędzające się koło. Ktoś chce iść do szkoły z lepszym rankingiem, więc żeby się dostać konkurencja jest większa. I większy odsiew. Te szkoły bez względu na nauczanie będą dalej dobre. Do czasu aż pójdzie plota, że coś jest nie tak, albo trafi sie wyjątkowo kiepski rocznik uczniów.
    Nie uważam, że lepsze szkoły mają lepszych nauczycieli. Tylko lepsi, a raczej bardziej starający się są uczniowie którzy sami wybrali daną szkołę.
    Poziom nauczania nie ma znaczenia. Jak ktoś jest zdolny do poradzi sobie w Pipidówku dolnym, a jak tępy to nawet III w Gdyni mu nie pomoż.e

    • 21 2

  • ?

    co daje liceum?-rodzice obudzicie się!!!!!

    • 6 10

  • A gdzie jest TBO ?

    • 5 0

  • MATURA TO BRDURA

    Zdasz ją na 5 i pracujesz w Biedronce za 1200 zł, nie zdasz i pracujesz jako przedstawiciel i zarabiasz 5000 zł. Bo gdy traciłeś czas na wzory i lektury inni uczyli się życia...

    • 25 4

  • pomimo wyskokiej pozycji w rankingu wiedzcie, że cymbały też tam uczęszczają.

    • 22 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta oprócz ryb żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane