• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczelnie wyższe bronią się przed plagiatami

js
11 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 16:12 (11 kwietnia 2008)
Wydział Prawa i Administracji sprawdza programem antyplagiatowym prace wszystkich swoich studentów Wydział Prawa i Administracji sprawdza programem antyplagiatowym prace wszystkich swoich studentów

Już 64 polskie uczelnie wyższe postanowiły sprawdzać autentyczność prac dyplomowych swoich studentów i doktorantów za pomocą programu antyplagiatowego. Wśród nich znajdują się również najważniejsze szkoły trójmiejskie.



Czy plagiatowale(a)ś kiedyś jakąś pracę w szkole lub na studiach?

Jak działają programy antyplagiatowe? Teksty nadesłane przez uczelnię porównuje się z tymi, które znajdują się już w bazie danych (stworzonej przez wszystkie uczelnie), a także w internecie. System wyłapuje takie same sekwencje słów i je zaznacza. Wskazuje również listę źródeł, z których mogły być zaczerpnięte poszczególne fragmenty. O skali zapożyczeń informuje w procentach. O tym, czy praca została napisana w pełni samodzielnie już jednak nie decyduje.

- To jest już zadanie pracownika uczelni, który sprawdza pracę. Program to tylko narzędzie, które dostarcza informacji o ewentualnych zapożyczeniach. Ich analiza zależy już od oceniającego - informuje dr Ewa Hope z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Większość uczelni określa własne limity, których przekroczenie powoduje, że pracy przygląda się staranniej niż innym.

- U nas takie limity nie istnieją. Może się okazać, że te 15, czy 20 proc. pracy to artykuły z kodeksu prawnego lub wzory matematyczne, a np. 8 proc. innej magisterki to pełne trzy strony przepisane z innej publikacji - wyjaśnia dr Ewa Hope.

Praca dyplomowa, która nie przeszła testu zostaje zwykle zwrócona studentowi. Nie jest zdyskwalifikowana, lecz musi zostać poprawiona.

Na rynku jest kilka programów, które pozwalają ustalić, czy student samodzielnie napisał swoją pracę, czy w poszukiwaniu inspiracji nie zapędził sie za daleko. Największe trójmiejskie uczelnie korzystają z programu Antyplagiat. Niektóre uczelnie używają go od 2003 r. Już wtedy szkoły same postanowiły sprawdzać, czy prace dyplomowe zostały napisane samodzielnie.

Jednak nie wszystkie uczelnie korzystają z programów antyplagiatowych w pełnym zakresie. Tak jest np. na Politechnice Gdańskiej, gdzie autentyczność prac bada w ten sposób tylko Wydział Zarządzania i Ekonomii. Z kolei na Uniwersytecie Gdańskim tylko Wydział Prawa i Administracji bada wszystkie prace. Inne wydziały korzystają z antyplagiatów jedynie wyrywkowo.

Trójmiejskie szkoły, które badają wszystkie prace to gdańska Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni, Akademia Medyczna w Gdańsku i Akademia Marynarki Wojennej.

Wydział Zarządzania i Ekonomii PG oraz Wydział Prawa i Administracji UG otrzymały właśnie od producenta programu "Antyplagiat" certyfikat "Wydziału walczącego z plagiatami". Oznacza to, że obie jednostki poddały się zewnętrznemu audytowi przeprowadzonego przez firmę producenta, który wykazał, że stosowanie oprogramowania i procedury związane ze sprawdzaniem prac są przestrzegane rzetelne i rygorystycznie.
js

Opinie (118) 7 zablokowanych

  • PLAGIAT (1)

    nie jestem zwolennikiem kopiowania.
    Ale konia z rzędem temu Kto wskaże,
    że każda praca, czy to licencjacka
    czy magisterska nie jest w jakimś sensie.. plagamtem ?!!!
    Jest to rzecz oczywista, w końcu trzeba się oprzeć na literaturze, CZYLI na czyjchś książkach, czyjeiś pracy !
    Ba nawet promotorzy bardzo często podkreślają!
    bez literatury, czyli kisążek ludzi mądrzejszych lub biegliejszych w temacie)
    pracy nie podpiszę!, czyli nie pozwoli oprawić, czyli podejść.. do obrony.
    A konia, a rzędem, Kto widział absolwenta
    szkoły wyższej, który nie oparł choć w małej części swoich "wypocin"(=nie chodzi
    o dogryzanie, tylko o powszechny żargon akademicki, i! nie tylko:).
    Inna sprawa, sam chciałem pisać pracę
    dyplomową z zakresu z którego
    jest tyle pozycji, że na palcach jednej
    ręki mógłbym policzyć....
    I jak tu nie zrobić plagiatu, i to niechcący!
    to lepiej kupić książkę, zdjąć okładkę
    i przykelić swoje dane...
    To oczywiście ironiczny.żart, ale są ciekawe tematy na pracę, a! literaury na ich temat...
    "szukaj ze świeczką"... powodzenia.

    • 0 0

    • co innego korzystanie ze źródeł i uwzględnianie ich w przypisach i bibliografii, a co innego przepisywanie żywcem fragmentów z książek bez zaznaczania skąd pochodzą lub przepisywania gotowców z internetu. precz z plagiatem !

      • 0 0

  • plagiaty (1)

    Szanowni dyskutanci - absolwenci i studenci.
    Korzystanie z prac już napisanych i opublikowanych jest naturalne na całym świecie. Przytaczanie, cytowanie ich też. Problem w tym, aby takie "zapożyczenie" odpowiednio zaznaczyć - cudzysłów do tego służy - i podać źródło. Autor oryginału ma prawo do ochrony swojej własności - własności intelektualnej.
    Tylko tyle. I programy antyplagiatowe służą do wyłapywania takich nieuczciwych "przepisywaczy", którzy za nic mają prawo autorskie, a w opcji CTR C, CRL V upatrują swojej jedynej siły intelektualnej. Rzeczywiście, może gdyby uczelnie były bardziej elitarne niż egalitarne , zjwisko to nie byłoby tak masowe....

    • 0 0

    • "elitarne niż egalitarne "

      Wobec tego mam nadzieję, że je rozumiesz.

      • 0 0

  • To bez znaczenia (1)

    Miałem 4% plagiatu. To drugi wynik na roku. I co? I dostałem 3 z pracy,haha:) Czyli? Czyli bez znaczenia jest to,czy ktos plagiatuje, czy próbuje sam cosi napisac(nie wyszło,ale licza się w moim przypadku chęci i serce do walki,hehe)

    • 0 0

    • Samodzielnie napisane bzdury niekoniecznie kwalifikują się do najwyżej ocenianych prac. Ładnie, że napisałeś pracę sam. Jeśli jednak była mierna, to i ocena nie jest zachwycająca...

      • 1 0

  • (1)

    mialem 1.3 % plagiatu słowo nie wkrecam bo po co mam wciskać kit. Satysfakcje mi to sprawilo ogromna gdy prof. powiedzial ze na wydziale rzadko sie zdarza , sam napisalem prace i bardzo sie z tego ciesze. ocena to 5 z pracy 4.5 za obrone. pozdrawiam bezrobotnych mgr bez prawa do zasilku szukajacych pracy, ktorym opadaja rece jak widza , ze pracodawca zatrudnia znajomkow

    • 0 0

    • kurde przybij pionę:)
      miałem właściwie identyczne procenty. oceny takie same.pracy szukam, ale jesli nic ciekawego sie nie znajdzie to czas odwiedzic kantor i w droge...

      • 0 0

  • BADANIA STATYSTYCZNE OBLICZENIA DO PRAC

    Zrobię badania statystyczne obliczenia z zakresu analizy struktury, analizy dynamiki, analizy korelacji i regresji w zależności od potrzeb do prac: magisterka, licencjat i inne wraz interpretacja wyników. Możliwe również napisanie metodologii przeprowadzonych badań.
    Proponuje wiec napisanie czasem około 2/3 pracy po rozsądnej cenie w możliwie szybkim terminie.
    Kontakt: GG:123926673 lub mackov1@vp.pl

    • 0 0

  • Bardzo dobry pomysł mi także sprawdzano w taki sposób pracę , Słuszne rozwiazanie dlatego ,żę jedni nocami siedzą i pisza nocami a inni idą poprostu na łatwiznę ....

    • 0 0

  • JESTEM ZA

    Ja swoją pracę pisałam sama i nie chciałabym aby ktoś ją kopiował, tym bardzej że ja tego nie robiłam. Jeśli nie potrafisz sam napisać pracy to trudno najwyraźniej ślizgałeś się całe studia i teraz wychodzi.
    Oczywiście pomoce naukowe jak najbardziej, ale nie jechanie na żywca!!!

    • 0 0

  • W takim razie trzeba by było sprawdzić stare prace nawet naszych teraźniejszych wykładowców, czy nie spisywali z ksiązek całych tekstów. Byli tak uczciwi? nie wierze? ponoc tez nie używali ściąg ;)

    • 0 0

  • Kasiu z PG,

    trochę pomyśl, zanim napiszesz. Po pierwsze, nie chodzi tu o polowaniu na czarownice - nikt nie postuluje otwierania archiwów i weryfikacji złożonych tam prac. Kto miałby to robić i kto miałby za to zapłacić?!
    Natomiast nie ma wątpliwości, że nie należy zezwalać na kradzież cudzej własności intelektualnej, bo o to tu tak naprawdę chodzi. W Polsce jest to pojęcie stosunkowo nieznane, w znakomitej większości cywilizowanych krajów - owszem. Może spróbujmy równać w górę, a nie w dół.

    • 0 0

  • a kiedy zainstalują program dla władz uczelni

    pt. przekręt.pl???

    bo to też może dać wymierne rezultaty...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Za co odpowiedzialne są bakterie?

 

Najczęściej czytane