• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

10 lat Krytyki Politycznej (1 opinia)

Z radością informujemy, że w maju obchodzić będziemy dziesiąte urodziny pisma "Krytyka Polityczna". Z tej okazji zaprosiliśmy do Polski trzech wybitnych intelektualistów amerykańskich, autorów i redaktorów legendarnego amerykańskiego pisma "Dissent" - pisma lewicy, które od ponad półwiecza opisuje i współokreśla najważniejsze konflikty społeczne i debaty ideowe, starcia interesów i spory o wartości nie tylko za Oceanem.

kwi 22

poniedziałek, godz. 18:00 - 19:00

Wstęp wolny
maj 17

piątek, godz. 09:00 - 17:00

bilety 1400 zł
Serdecznie zapraszamy na debaty urodzinowe w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku)!

17 maja, czwartek, godz. 18.00 SPEŁNIENIA MARZEŃ O SOCJALDEMOKRACJI! Michael KAZIN / Jacek ŻAKOWSKI

25 maja, piątek, godz. 18.00 MINIMUM SOCJALNE, MAKSIMUM MORALNE Michael WALZER / Sławomir SIERAKOWSKI


25 maja, piątek, godz. 21.00, LOFT, ul. Młyńska 15
MIKOŁAJ TRZASKA SOLO. KONCERT NA SAKSOFON / ZRALEX DJ-set


Filozof i etyk Michael Walzer i historyk Michael Kazin mówią i piszą o najważniejszych problemach współczesności - o etyce w dobie różnorodności i globalizacji, o demokracji i zaangażowaniu w dobie cynizmu, o więziach międzyludzkich i wolności jednostki w czasach atomizacji i kryzysu cywilizacji.
Dlaczego właśnie "Dissent"?

Ponieważ to pismo od samego początku łączyło wiarę w wolność i równość z ostrą krytyką totalitarnych eksperymentów; analizowało procesy społeczne i tworzone wokół nich idee bez doktrynerskich ograniczeń, za to konsekwentnie w imię wartości radykalnej, demokratycznej lewicy; nie poddawało się terrorowi dwubiegunowej walki politycznej, w której należało zrzec się marzeń o demokracji - albo marzeń o sprawiedliwości społecznej; wreszcie dlatego, że to na łamach "Dissent" pisywali wspaniali, choć zarazem tak różni myśliciele jak Hannah Arendt, Erich Fromm, Michael Harrington, Günter Grass, C. Wright Mills, Czesław Miłosz, Norman Mailer, Amos Oz, Richard Rorty, Ignazio Silone, Aleksandr Sołżenicyn, Cornel West czy Naomi Klein.

Walka demokratycznej lewicy na wielu frontach - od "posegregowanych" miasteczek głębokiego Południa aż po centrum finansowe na Wall Street - zmieniła nie do poznania Amerykę i cały świat, inspirując ludzi w każdym niemal zakątku globu. Zawsze będąc bliżej ludzi niż władzy, ruchy oddolne wpływały na społeczeństwo i jego kulturę, ale także na państwo i jego elity, czyniąc USA krajem nieco bardziej sprawiedliwym, bardziej przyzwoitym, bliższym egalitarnym ideałom - Ojców Założycieli, radykalnych kaznodziejów czy Karola Marksa.

Uczestnicy debat:

Michael Kazin - jeden z najwybitniejszych historyków Ameryki. Profesor Uniwersytetu Georgetown, badacz amerykańskich ruchów społecznych, współwydawca "Dissent", legendarnego pisma niekomunistycznej lewicy. Publikuje m.in. na łamach "New York Timesa" i "The Nation". Jest autorem takich książek jak A Godly Hero: The Life of William Jennings Bryan, Barons of Labor czy The Populist Persuation.

Michael Walzer - jeden z najwybitniejszych żyjących amerykańskich filozofów polityki. Współzałożyciel i redaktor lewicowego pisma "Dissent". Profesor w Institute for Advanced Study na Uniwersytecie w Princeton. Książka Moralne maksimum, moralne minimum jest najlepszym wprowadzeniem do filozofii Walzera.

Sławomir Sierakowski - założyciel i redaktor naczelny "Krytyki Politycznej". Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Polityce", "Przekroju". Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których studiował socjologię, filozofię i ekonomię.

Jacek Żakowski - dziennikarz i publicysta, kierownik działu wyborczego "Gazety Wyborczej" w 1989, pierwszy prezes Polskiej Agencji Informacyjnej (1991-1992); pedagog. Obecnie związany z tygodnikiem "Polityka". Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie.

Debatom towarzyszyć będą premiery książek:

Michael Walzer, Moralne maksimum, moralne minimum
Książka Micheala Walzera mówi nam o tym, że aby przekroczyć granicę między jedną a drugą kulturą, a nawet między mną a tobą, Czytelniku, należy zeszczupleć. Wcześniej jednak należy przestać się bać własnej wagi. Historia liberalizmu to zdaniem Walzera historia odchudzania się na siłę. Przynajmniej od Immanuela Kanta filozofowie próbowali wymyślić zasadę sprawiedliwości, która połączy nas jedną, choćby szczupłą, ideą uniwersalną. Walzer sądzi, że taka perspektywa nie istnieje. Póki ludzkość ma jedynie wspólną historię, a nie ma wspólnej tradycji, nawet najtęższa
głowa nie wymyśli żadnego moralnego esperanto, które posłuży wszystkim za zasadę sprawiedliwości.

Sławomir Sierakowski, fragment wstępu

Walzer, jeden z czołowych amerykańskich moralistów, stawia sobie za cel rozróżnienie między zasadami moralności "minimalnej", które można stosować do różnych kultur, ponad granicami państw, oraz zasadami "maksymalnymi", które stosują się wyłącznie do danej kultury. Zasady, które proponuje Walzer, podobnie jak te z jego poprzednich prac, są bardzo użyteczne.
Francis Fukuyama, "Foreign Affairs"


Marshall Berman, Przygody z marksizmem
Karol Marks jako romantyczny poeta nowoczesności? Karol Marks tańczący na ulicy, z tłumem studentów, w radosnym karnawale? A może prorok pracy wyzwolonej, przenikliwy analityk alienacji, przygnieciony trudem robotnik pióra? Marshall Berman, autor legendarnego Wszystko co stałe, rozpływa się w powietrzu, ukazuje nam własne i cudze przygody z jednym z najbardziej wpływowych myślicieli zeszłych dwóch stuleci. Pisze o Śmierci komiwojażera i włóczędze Waltera Benjamina, o "ogniu w sercach" rewolucjonistów i katastrofie sowieckiego eksperymentu. O wielkim potencjale wolności w kapitalizmie - i przytłaczającej człowieka mocy, jaką wyzwala. O demokracji, więzi między ludźmi i o miłości. I o myśleniu, do którego nas zmusza, a które wyrwać nas może ze stanu natury - a nowoczesność ze stanu absurdu.
Marshall Berman reprezentuje wszystko, co najlepsze w tradycji marksistowskiej. To, co ma wniej szansę przeżyć stulecie jej katastrofalnych triumfów.

Christopher Hitchens

Pasją Bermanowskiego myślenia jest Marks. Nie marksizm, lecz Marks. Karol Marks, człowiek i pisarz, jeden z największych modernistów wszechczasów, którego Berman stawia obok Mallarmego, Joyce'a i Kafki.
Agata Bielik-Robson

Marshall Berman (1940) - jeden z redaktorów amerykańskiego lewicowego pisma "Dissent", filozof, wykłada nauki polityczne na City University of New York. Autor m.in. Wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu (Universitas 2006).

Michael Kazin, Amerykańscy marzyciele. Jak lewica zmieniła Amerykę
Książka Michaela Kazina to historia lewicy w Ameryce, prawie zupełnie nieznana w Polsce. Autor w przystępny sposób opowiada, jak "amerykańscy marzyciele" zmienili swój kraj. John Brown i abolicjoniści, Emma Goldman i sufrażystki, Eugene Debs i populiści, Martin Luther King i ruch praw obywatelskich, Allen Ginsberg i Nowa Lewica, Naomi Klein i alterglobaliści - ideały wolności i równości niesiono w Ameryce na różnych sztandarach. W imię Ojców Założycieli i Karola Marksa, amerykańskiego snu i oświeconego rozumu, z Bogiem i bez Boga - budowano instytucje i kręcono filmy, organizowano happeningi i pisano książki.
Bez politycznej władzy radykałowie w Stanach Zjednoczonych nie mieli nigdy szansy zostać tyranami. Mogli za to walczyć o poszerzenie przestrzeni "polityki tego, co możliwe", nie tępiąc przy tym swego utopijnego ostrza.

fragment książki

Opinie (1)

  • a komuniści dalej swoje.... żenada

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane