stat
Impreza już się odbyła

12. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart (2 opinie)

Ponad 130 wystawców z 6 krajów - m.in. z Litwy, Niemiec, Rosji, Turcji i Ukrainy, 3000 metrów powierzchni wystawienniczej. AMBERMART to nie tylko impreza targowa otwarta dla szerokiej publiczności, ale i przedsięwzięcie kulturalne, czyniące w sobotę z ulicy Mariackiej wielką galerię i salę koncertową.

20. Targi Ślubne Weselnik

sty 26

niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Gdynia,
bilety 15-25 zł

Targi PupiLove Targi

mar 22

niedziela, godz. 11:00 - 17:00

Wstęp wolny
Patronat Honorowy nad targami AMBERMART sprawują: Minister Gospodarki, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska. Targom partnerują: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

O popularności AMBERMART niech świadczy fakt, że w roku 2010 targi odwiedziło 2600 osób z 31 krajów, przedstawiciele hurtowni, sieci handlowych, sklepów i galerii oraz szeroka publiczność.
Jesienne targi AMBERMART tym różnią się od wiosennych targów AMBERIF, że otwarte są dla zwiedzających. To prawdziwa gratka, bowiem biżuterię i precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi nie tylko można podziwiać, ale i na niektórych stoiskach kupować.
- To też ważne spotkanie dla branży, która boryka się z trudnymi dla siebie czasami - mówi Ewa Rachoń, komisarz targów AMBERMART. - Ceny srebra, złota, bursztynu biją wszystkie rekordy, jak kurs franka szwajcarskiego. Każda edycja targów jest więc chwilą prawdy, kiedy wytwórca spotyka się z kupcem. Na szczęście natura kobiet nie jest tak zmienna jak kurs franka i wciąż ich serca wrażliwe pozostają na piękno biżuterii.

W trakcie targów obejrzeć będzie można m.in.: zdjęcia Marka i Michała Mazura "Świat przez Bursztynową Soczewkę" oraz wystawę miniaturowych aparatów fotograficznych Marka Mazura, kolaże Benedicte Mezeix - "Barszcz, Bursztyn i Bardotka - Spojrzenie Francuzeczki", prace nadesłane na międzynarodowy konkurs dla młodzieży, zorganizowany przez XV Liceum Ogólnokształcące i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników "Szkoła na Bursztynowym Szlaku".
Targom towarzyszą będą również: Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy branżowi oraz
z Politechniki Gdańskiej będą nieodpłatnie identyfikować bursztyn; wystawa wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawa inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.
Już poza centrum targowym odbędzie się także wernisaż Danki Czapnik "Moje malarstwo i biżuteria" (Galeria Sztuki Glaza Expo Design ul. Długi Targ 20/21, Gdańsk) oraz finisaż wystawy "Szeptem" Bożeny i Wojciecha Kalandyków (Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy, Gdańsk).

Niewątpliwą atrakcją pozostaje fakt, że w sobotni wieczór (od godz. 17.30) bursztyn zawładnie ulicą Mariacka w Gdańsku.
- "Mariacka pod Gwiazdami" to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze - mówi Ewa Rachoń, komisarz targów. - To już druga edycja święta ulicy Mariackiej,
które przygotowuje wraz z nami Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników
i wszystkie instytucje kulturalne i artystyczne związane z Mariacką.
Wspaniale włączają się również galerie, kawiarnie i mieszkańcy którzy zapraszają na swoje przedproża i proponują przeróżne atrakcje.
Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty.
Dla miłośników muzyki klasycznej rozbrzmiewać będzie Bach i Chopin, a dla spragnionych jazzu zagra Mikołaj Trzaska Trio (Mikołaj Trzaska - saksofony, Tomasz Sowiński - perkusja, Adam Żuchowski - kontrabas). Swoje podwoje otworzą pracownie bursztynnicze, a dla małych i dużych ciekawych świata przygotowano eksperymenty i zabawy naukowe z bursztynem. Obejrzeć będzie można biżuterię autorską, rzeźby z bursztynu, malarstwo, grafikę, fotografię, ceramikę i szkło. Można będzie zajrzeć do sieni domu Mariana Kołodzieja, zobaczymy etiudy filmowe i archiwalne zdjęcia Mariackiej. Na przedprożach posłuchać będzie można również opowiadaczy historii przeróżnych.

9 września zaprasza Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Gdański gitarzysta Tymon Tymański zagra na gitarze zupełnie niezwyczajnej, bowiem bursztynowej.
- Muzeum Bursztynu chce zakupić tę gitarę do swoich zbiorów, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników prowadzi zbiórkę funduszy na ten cel - mówi Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu. - Jest to gitara elektryczna "Fender Stratocaster" z mostkiem Schallera, wykonana w 2000 roku z bursztynu naturalnego i drewna klonowego. Ten model gitary powstał w 1954 roku i jest do dziś produkowany z drobnymi modyfikacjami. Twórca gitary Walenty Rybak jest jednocześnie muzykiem i bursztynnikiem.
Tego też dnia Muzeum Bursztynu oraz restauracja ,,Malinowy Ogród" przy Domu Muzyka w Gdańsku zainaugurują "Bursztynowe kulinaria na turystycznym szlaku". To propozycja zwiedzania Gdańska bursztynowym szlakiem, który rozpoczyna się w Muzeum Bursztynu, następnie prowadzi m.in. do kościoła św. Brygidy, ulicą Mariacką, poprzez Centrum Edukacji Archeologicznej ,,Błękitny Lew", aby zakończyć bieg w Domu Muzyka, gdzie w restauracji ,,Malinowy Ogród" czeka bursztynowy posiłek.

Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno.

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?