• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

2. Urodziny Centrum Designu

Tygodniowy cykl bezpłatnych warsztatów poświęconych nowym technologiom, drukowi 3D, customizacji produktu, rozszerzonej rzeczywistości, spotkania z projektantami, design vs. science fiction, impreza w nowych prototypowniach PPNT. Wszystko to z okazji drugich urodzin Centrum Designu Gdynia! Nie musisz być projektantem, aby stworzyć lampę reagującą na klaśnięcie rąk. Zapraszamy, zapisy trwają.

kwi 28

niedziela, godz. 10:00

bilety 180 zł
maj 24-25

piątek - sobota, godz. 18:30

bilety 170 zł
ulgowy 150 zł
Podczas warsztatów będzie można stworzyć obiekty ze świata rozszerzonej rzeczywistości, złożone konstrukcje architektoniczne, lampy reagujące na klaśnięcie rąk lub barwę głosu, a także dowiedzieć się jak stworzyć produkty dzięki drukarce 3D. Poznamy nowy trend w co-designie jakim jest customizacja produktu i nauczymy się jak wykorzystać go przy budowaniu własnej marki. Bezpłatne warsztaty przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów jak i tych, którzy dopiero chcą zapoznać się z nowymi technologiami. Wyniki tygodniowej pracy będzie można zobaczyć 5 grudnia br. podczas imprezy urodzinowej w Nowych Prototypowniach PPNT Gdynia. Spotkanie urodzinowe rozpoczniemy od piątej edycji rozmów z cyklu TEMATY TRENDowate. Tym razem goście zaproszeni przez Martę Flisykowską będą dyskutować na temat designu i science fiction. W programie także wystawa "Nowa Rzeczywistość", trójwymiarowe gadżety dla gości oraz możliwość samodzielnego zbudowania kieszonkowych mebli.



Podczas piątego spotkania wspólnie zastanowimy się nad tym ile we współczesnym projektowaniu fantastyki, a ile projektów realnych i funkcjonalnych? Od czego zależy, że na pierwszy rzut oka niemożliwe projekty udaje się wdrożyć do produkcji? Jaki będzie świat przyszłości i jak nowe technologie wpłyną na nasze życie?


IMPREZA URODZINOWA

Termin: 5 grudnia br. | 19.30 - 23.00
Miejsce: Nowe Prototypownie PPNT | Budynek Biurowo-Laboratoryjny

W programie:
Warsztaty | Podręczny design, czyli stwórz swoje własne krzesło.
Wystawa | "Nowa Rzeczywistość" wirtualna wystawa stworzona w technice augmented reality;
Wydarzenia towarzyszące | "Otwarte Prototypownie" prezentujące efekty tygodniowoych
warsztatów w Centrum Designu Gdynia.
DJ!

Ile jest we współczesnym designie fantastyki, a ile namacalnych i użytecznych projektów, które ujrzały światło dzienne? Czy bliżej mu do fikcji, czy do nauki? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas piątego spotkania z cyklu TEMATY TRENDowate, organizowanego przez Centrum Designu Gdynia. Zapraszamy 5 grudnia do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego .

Nierealne. Futurystyczne. Niemożliwe, by kiedykolwiek weszło do użytku. Nie dałoby się czegoś takiego wyprodukować. Nie istnieje taka technologia. Co to za wynalazek!? To jakieś science fiction!

O czym mowa? Powiedzmy, że o świecie przedstawionym w dowolnym filmie SF. Zaludniają go, o ile to właściwe słowo, roboty i cyborgi. Wszechobecne są inteligentne maszyny. Przedstawiciele rodzaju ludzkiego mają do dyspozycji żywność w pastylkach i zarządzają swoimi sprawami, obsługując z wprawą wielkie dotykowe ekrany. W razie awarii któregoś ze swych narządów, korzystają z ogólnodostępnych implantów. Wyobraźnia poniosła twórców? Niekoniecznie, ale o tym za chwilę.

Wyobraźnia to pojęcie wspólne dla science fiction i designu. Zarówno jedno, jak i drugie rodzi się przecież z wyobraźni. Wyobraźnia twórców SF wyprzedza czasy, w których żyją. A jak jest w przypadku designu? Czy określeń przywołanych na początku można użyć, mówiąc o współczesnym designie? Teoretycznie tak i zapewne niejeden prototyp takie właśnie reakcje wywołuje. Wystarczy jednak posłuchać wiadomości, by przekonać się, że wiele pomysłów, znanych do tej pory z filmów lub literatury science fiction, nabrało całkiem realnych kształtów.

Jeden z bohaterów Star Treka, Geordi La Forge, był niewidomy i używał implantów gałki ocznej. Nie każdy zapewne wie, że implant zwany bionicznym okiem już istnieje i wykorzystywany jest do częściowego przywracania wzroku niewidomym, m.in. w Stanach Zjednoczonych. A Oscar Pistorius, lekkoatleta, który na protezach z włókna węglowego stanął do wyścigu z pełnosprawnymi zawodnikami? On nie jest filmowym bohaterem, lecz człowiekiem z krwi i kości. No właśnie - czy jest jeszcze człowiekiem, czy już cyborgiem?

Zarówno literatura i kino science fiction jak i design opowiadają historie o przyszłości. Kreślą wizje innej rzeczywistości, budują prototypy przedmiotów, urządzeń, pojazdów i budynków. Pokazują, jak mógłby wyglądać świat za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Od czego zależy, czy wizje te staną się rzeczywistością, czy pozostaną w sferze fantazji?

Odpowiedzi na to pytanie postarają się udzielić goście zaproszeni na piąte spotkanie z cyklu TEMATY TRENDowate. Zapraszamy 5 grudnia o godz. 17.30 do Nowych Prototypowni Pomorskiego Parku-Naukowo Technologicznego Gdynia.

ZAPROSZENI GOŚCIE:
Jacek Sobczyński absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Selekcjoner festiwalu Transatlantyk, redaktor emitowanego w TVP1 programu Weekendowy Magazyn Filmowy. Publikował i publikuje m.in. w czasopismach K MAG, Exklusiv, Przekrój, Futu Paper oraz na portalach dwutygodnik.com, www.t-mobile-music.pl, filmweb.pl i onet.pl. Współpracował m.in. ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz siecią kin Cinema City.
Jacek Ryń studiował wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podczas studiów był na stypendium Socrates Erasmus w Design Academy Eindhoven. W 2007 roku odbył staż w Droog w Amsterdamie. Jest asystentem w Pracowni Projektowania Produktu Autorskiego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2008 roku wspólnie z żoną Pauliną Ryń założył grupę projektową Razy2. Jest laureatem wielu nagród oraz uczestnikiem wystaw krajowych i zagranicznych.

Krzysztof Giełdziński studiuje Automatykę i Robotykę, specjalność Robotyka i Systemy Mechatroniczne. Od początku studiów aktywnie działa w Naukowym Kole Studentów Automatyk. W 2013 roku został prezesem koła. Wyróżniony stypendiami Prezesa Rady Ministrów, Rektora Politechniki Gdańskiej i Nagrodą Dziekana Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Autorką cyklu TEMATY TRENDowate oraz moderatorką dyskusji jest Marta Flisykowska - doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje na Wydziale Architektury i  Wzornictwa w pracowni Designu Eksperymentalnego - INFRAVIOLET. Interesuje się różnymi aspektami projektowania, również w kontekście społecznym. Swoje spostrzeżenia wykorzystuje w projektach i publikacjach, m.in. TAKE ME, TRENDBOOK 2011+,2012+,2013+. Przygotowywana przez nią praca doktorska dotyczy glokalności w projektowaniu. Współpracuje z Fundacją STARTER przy innowacyjnym programie POMORSKA FABRYKA DESIGNU i zasiada w zarządzie Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo.
Organizatorem spotkań Tematy TRENDowate jest Centrum Designu Gdynia inicjatywa Miasta Gdyni działająca od 2011 roku na rzecz kompleksowego wsparcia rozwoju i promocji sektorów kreatywnych w mieście, na Pomorzu i w regionie Morza Bałtyckiego.

Główne działania: promocja polskich projektantów na rynku krajowym i zagranicznym, propagowanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i projektantami, integracja środowiska naukowego z biznesowym, wsparcie działań edukacyjnych, działania w przestrzeni publicznej Gdyni.


Warsztaty | Customizacja produktu
Termin: 29 listopada br. | 18.00 - 21.00

Miejsce: PPNT Budynek Biurowo-Labolatoryjny sala F.017
Prowadzący: Jacek Majewski, Hania Kokczyńska, Daniel Karcher, Krzysztof Mazanek (Bridge)

Jednym z efektów rozwoju nowych technologii i szerszego dostępu do internetu jest zjawisko personalizacji produktów, czyli customizacji. Czy oznacza to koniec ery masowo produkowanych produktów? Jakie korzyści zarówno dla projektantów jak i firm płyna z takich rozwiązań? Na czym to dokładnie polega i jak w praktyce wykorzystać płynące z nich korzyści? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można poznać podczas warsztatów prowadzonych przez grupę Bridge.

Dla kogo?
Dla studentów kierunków projektowych, marketingu i zarządzania oraz osób pracujących w branży kreatywnej. Pracujemy na własnych komputerach.

Uwaga na wszystkie warsztaty liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: www.centrumdesignu.gdynia.pl


Warsztaty | Konstruowanie interaktywnych lamp
Termin: 2 - 4 grudnia br. | 17.00 - 21.00

Miejsce: Nowe Prototypownie PPNT | Budynek Biurowo-Laboratoryjny
Prowadzący: Maciej Wojnicki

W dobie szybkiego rozwoju nowych technologii i robotyzacji świata wiele rzeczy, które wydawały nam się możliwe tylko w filmach science fiction, czy bajce "Jetsonowie" staje się osiągalne dla każdego. Lampa, która zapali się na dźwięk twojego głosu lub klaśnięcie rąk nie musi kosztować milionów. Wręcz przeciwnie! Można ją wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy zapał i odrobina kreatywności.
Zapraszamy na trzydniowe warsztaty, podczas których poznacie podstawy programowania mikrokontrolera Arduino i za pomocą fizycznych czujników (czujnik natężenia światła, żyroskop, kompas, czy czujnik odległości) nadacie prostym lampom nowe formy interakcji z użytkownikiem i otoczeniem.
Dla kogo?
Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych, powyżej 18 roku życia, studentów i uczniów, a także wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z możliwościami jakie niosą nowe technologie.

Uwaga na wszystkie warsztaty liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: www.centrumdesignu.gdynia.pl


Warsztaty | Modelowanie 3D
Termin: 30 listopada - 1 grudnia br. | 9.00 - 17.00

Miejsce: Centrum Konferencyjne PPNT | Strefa Startup
Prowadzący: CTAdventure

Augmented reality, czyli rozszerzona rzeczywistość to platforma, która pozwala na łączenie świata realnego z elementami wirtualnymi wygenerowanymi za pomocą programów 3D. Przy użyciu urządzeń mobilnych z wbudowana kamerą, obiekty 3D można nałożyć na obraz rzeczywisty tworząc tym samym obraz "rozszerzonej rzeczywistości".
Podczas dwudniowych warsztatów nauczymy się obsługiwać programy do projektowania 3D i za ich pomocą wymodelujemy obiekty w rozszerzonej rzeczywistości. Powstałe podczas warsztatów prace zostaną przełożone na ogólnodostępną aplikację mobilną i zaprezentowane w formie wystawy podczas imprezy urodzinowej Centrum Designu Gdynia.

Dla kogo?
GRUPA I | profesjonaliści: studenci kierunków projektowych i inżynieryjnych - pracujemy na własnych komputerach i programach.
GRUPA II | amatorzy: osoby nie znające obsługi programów 3D lub znających w stopniu podstawowym - pracujemy na komputerach znajdujących się w Centrum Designu Gdynia.

Uwaga na wszystkie warsztaty liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: www.centrumdesignu.gdynia.pl


Warsztaty | Projektowanie druku 3D
Termin: 3 - 4 grudnia br. | 17.00 - 20.00

Miejsce: Nowe Prototypownie PPNT | Budynek Biurowo-Laboratoryjny
Prowadzący: Krzysztof Kossak

Warsztaty pozwolą na zagłębienie się w tematykę druku 3D. Pod okiem prowadzących będzie można nauczyć się jak stworzyć produkt, który można wydrukować na drukarce 3D i jak przygotować plik do druku. Uczestnicy warsztatów przejdą drogę od pomysłu do produkcji, a na koniec ich projekty przybiorą trójwymiarową formę .

Dla kogo?
Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych, powyżej 18 roku życia, studentów i uczniów, a także wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z możliwościami jakie niosą nowe technologie. Pracujemy na własnych komputerach.

Uwaga na wszystkie warsztaty liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: www.centrumdesignu.gdynia.pl


Warsztaty | Projektowanie Parametryczne
Termin: 30 listopada - 1 grudnia br. | 10.00 - 16.00 (w niedzielę do 19.00)

Miejsce: Budynek Biurowo-Laboratoryjny PPNT | sala F.017
Prowadzący: Mateusz Zwierzycki

Nowe technologie ułatwiają projektowanie i tworzenie coraz bardziej nietypowych form geometrycznych, a zarazem projektów racjonalnych i dostosowanych do warunków środowiskowych.
Projektowanie parametryczne to nie tylko przyszłość architektury, ale również wzornictwa. Stworzone w nim bryły mogą zostać zrealizowane za pomocą druku 3D lub wycięte za pomocą laseru, co w znacznym stopniu zmniejsza czas poświęcony na tworzenie makiet techniką tradycyjną.

Podczas 2-dniowych warsztatów z projektowania parametrycznego poznamy interfejs programów Rhino/Grasshopper, dowiemy się jak zbudować model parametryczny i przygotować plik do druku. Na koniec za pomocą lasera wytniemy i złożymy w skali powstałe podczas warsztatów modele.

Dla kogo?
Dla studentów kierunków projektowych i inżynieryjnych oraz dla profesjonalnych projektantów. Wymagana jest podstawowa znajomość programów projektowych. Pracujemy na własnych komputerach.

Uwaga na wszystkie warsztaty liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: www.centrumdesignu.gdynia.pl

Rusza Gdynia City Transformers_V03!
To już trzecia edycja konkursu, dzięki któremu podnosimy jakość przestrzeni publicznej Gdyni. Tym razem projektanci mają szansę na zmianę wizerunku pawilonu handlowego. Na prace czekamy do 18 grudnia br.
W tym roku skupiamy się na transformacji Bulwaru Nadmorskiego i Skweru Kościuszki, jednych z najważniejszych szlaków spacerowych w Gdyni. Położenie w Nadmorskiej Strefie Prestiżu sprawia, że cały teren oraz funkcje zlokalizowane wokół niego powinny charakteryzować się najwyższą jakością i wpisywać w modernistyczny charakter miasta.

Zadaniem konkursowym trzeciej edycji Gdynia City Transformers jest stworzenie projektu pawilonu handlowego przeznaczonego do sprzedaży sezonowej. Zwycięski projekt musi być nowoczesny i innowacyjny. Propozycja musi prezentować spójną bryłę podnoszącą jakoś wizualną oraz estetyczną przestrzeni miejskiej. Zaprojektowane obiekty, poza walorami czysto estetycznymi, powinny uwzględniać również funkcję obiektu oraz rozwiązania ułatwiające pracę w różnych warunkach atmosferycznych.

Organizatorem konkursu jest Centrum Designu Gdynia działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. CDG to jednostka powołana przez Miasto Gdynia, działająca m.in. na rzecz poprawy jakości i funkcjonalności przestrzeni miejskiej. Celem konkursu Gdynia City Transformers jest promowanie innowacyjnych rozwiązań w miejskiej architekturze. Wcześniejsze edycje konkursu dotyczyły projektów: osłon na skrzynki energetyczne oraz śmietników plażowych. Oba projekty zostały wdrożone i można je oglądać w przestrzeni miejskiej Gdyni.

Termin nadsyłania prac: 18.12.2013 r.
Regulamin konkursu dostępny na https://ppnt.pl/gdynia-city-transformers_v03-2013.html. Głowna nagroda to 3 000 zł.

Informacja o biletach

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury klasyfikujemy ze względu na:

 

Najczęściej czytane