Wiadomości

25-lecie porozumienia Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej

Zaczynali od transmisji o szybkości zaledwie 9,6 kbps, w końcu uczelnie połączyli światłowodami i przez lata zwiększali swoją przepustowość - tak ćwierć wieku temu zaczynała Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa. Dziś TASK wspiera naukowców z regionu, udostępniając im superkomputery. - Trzeba przyznać, że to, o czym marzyliśmy 25 lat temu, udało się w pełni zrealizować - mówił prof. Henryk Krawczyk, dyrektor CI TASK podczas jubileuszowej sesji z okazji 25-lecia.TASK, czyli Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa dysponuje superkomputerami obliczeniowymi, serwerami, wysokowydajnymi systemami, które udostępnia nie tylko studentom i naukowcom z pomorskich uczelni, ale też np. środowisku biznesowemu.

TASK - jak to się wszystko zaczęło?W 1991 r. Akademia Medyczna, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Gdański oraz Politechnika Gdańska podpisały deklarację na rzecz utworzenia akademickiej sieci komputerowej. Niedługo później, bo 1992 r. udało się uzyskać dotacje z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej na utworzenie Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, która wtedy za pomocą linii dzierżawionej od Telekomunikacji Polskiej łączyła cztery uczelnie oraz dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk. Co ciekawe szybkość transmisji linii dzierżawionej od TP S.A. wynosiła zaledwie 9,6 kbps.

- Myśleliśmy wtedy, żeby gdyby udało się zbudować sieć, która połączyłaby nasze uczelnie i dawałaby dostęp do bazy każdej z nich, to zasób, którym dysponowały szkoły wyższe naszego regionu, byłby znacznie lepiej wykorzystany - mówił prof. Edmund Wittbrodt.
Czytaj też: Superkomp - najszybszy w Europie?

W 2001 r. w Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej pojawił się 128-rdzeniowy klaster obliczeniowy Galera. Na zdjęciu dyr. Mścisław Nakonieczny, Michał Białoskórski i Bartosz Pliszka.
W 2001 r. w Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej pojawił się 128-rdzeniowy klaster obliczeniowy Galera. Na zdjęciu dyr. Mścisław Nakonieczny, Michał Białoskórski i Bartosz Pliszka. fot. Lukasz Glowala / KFP
Przełom nastąpił w marcu 1993 r., kiedy podjęto decyzję o zwróceniu się do Polskiej Telewizji Kablowej i Telekomunikacji Polskiej z prośbą o podjęcie współpracy z deklaracją nieodpłatnego udostępnienia dla TASK czterech nitek światłowodowych, które połączą Gdańsk, Gdynię i Sopot.

Czytaj także: Wielka moc obliczeniowa za darmo

Pod koniec roku, a dokładnie 3 listopada 1993 roku udało się podpisać porozumienie między rektorami trójmiejskich uczelni, dyrektorami instytutów badawczych PAN i dwóch instytutów resortowych na stworzenie wspólnej sieci komputerowej regionu gdańskiego o nazwie Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa (TASK).

W 1994 r. powołano Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK). Do dziś pełni ono funkcję operatora sieci TASK. Warto podkreślić, że pierwsze doświadczenie z Internetem i siecią WWW zdobył także w CI TASK redaktor naczelny portalu Trojmiasto.pl - Michał Kaczorowski.

Czytaj także: Trójmiasto będzie mieć najszybszy komputer w Polsce

 W 2008 r. na Politechnice Gdańskiej oficjalnie uruchomiono "Galera" - najszybszy wówczas klaster w Europie Środkowej.
W 2008 r. na Politechnice Gdańskiej oficjalnie uruchomiono "Galera" - najszybszy wówczas klaster w Europie Środkowej. fot. Wojtek Jakubowski /KFP
W kolejnych latach Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa rozrastała się o kolejne coraz to nowocześniejsze technologie informatyczne, komputery, a także serwery. W 2003 r. uruchomiono przepustowość do 1 Gbit/s, z kolei dwa lata później zwiększono ją do 10 Gbit/s. W 2008 r. CI TASK przeniesiono do nowego budynku Wydziału ETI. Dzięki temu powiększyła się powierzchnia biurowa, serwerownia i pomieszczenia infrastruktury.

Czytaj też: Blisko 27 mln zł dla Politechniki Gdańskiej na "Most danych"

SuperkomputeryW 2015 roku uruchomiono nowy, wart 30 mln zł, superkomputer. Urządzenie o nazwie Tryton, jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. To właściwie klaster, czyli grupa połączonych z sobą komputerów. W tym przypadku klaster tworzy 2616 procesorów. Całość została umieszczona w ponad 30 szafach i waży ok. 15 ton.

Wraz z Trytonem na Politechnice Gdańskiej rozpoczęło pracę uczelniane Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji (CD NIWA), za którego pośrednictwem ze sprzętu mogą korzystać naukowcy i studenci z pomorskich uczelni. W ramach działalności CD NIWA sprzęt jest wykorzystywany w wielu dziedzinach - poczynając od fizyki czy chemii, na medycynie kończąc.

Opinie (50) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?