Wiadomości

250 osób do jednej klasy? Niełatwo dostać się do dobrego liceum

Tegoroczni gimnazjaliści są już po pierwszym etapie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Do dobrych liceów, z racji dużej liczby chętnych, ciężko było się dostać.
Tegoroczni gimnazjaliści są już po pierwszym etapie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Do dobrych liceów, z racji dużej liczby chętnych, ciężko było się dostać. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Klasa dwujęzyczna, medyczna, prawno-ekonomiczna, menadżerska, społeczno-prawna, o profilu matematyczno-fizycznym z rozszerzonym angielskim, a może o profilu historyczno-biologicznym? Absolwenci gimnazjum nie mogą narzekać na ofertę trójmiejskich liceów ogólnokształcących. Jednak niełatwo dostać się do wymarzonej szkoły, bo czasem do jednej klasy chętnych jest nawet 250 osób.Czy dostałeś(łaś) się do wymarzonego liceum?

tak, do szkoły i klasy o profilu, na jakim najbardziej mi zależało 66%
do wybranej szkoły tak, ale na inny profil 12%
nie i bardzo żałuję 6%
nie, ale po głębszej refleksji nawet się z tego cieszę 16%
zakończona Łącznie głosów: 367
Nie lada wysiłku potrzeba, by dostać się do dobrego liceum, zwłaszcza do klasy o wybranym profilu. Progi punktowe (czyli minimalna liczna punktów potrzebnych do tego, by dostać się do wybranej szkoły), są tu bardzo wysokie, a uczniowie starają się osiągnąć jak najwięcej już na etapie gimnazjum. Chętnych do walki o oceny i punkty nie brakuje.

- Miałam to szczęście, że dostałam się do szkoły, na której zależało mi najbardziej - mówi Aleksandra, absolwentka Gimnazjum nr 7, która od września rozpocznie naukę w II LO w Gdańsku. - Wybierając szkołę zwracałam uwagę przede wszystkim na progi punktowe i opinię innych ludzi. Z racji tego, że II LO miało dość wysokie progi, bardzo zależało mi na dobrych ocenach i pasku, bo ten dawał 7 dodatkowych punktów, oraz na porządnie zdanych egzaminach gimnazjalnych, oraz innych osiągnięciach wymienianych w świadectwie, jak np. na zdobyciu tytułu laureata w konkursie matematycznym - za co można było otrzymać kolejnych 5 punktów.

Sprawdź listę szkół średnich działających w Trójmieście

Nieco mniej szczęścia miała Magdalena z Gdańska, która dostała się do wybranej szkoły, ale nie do klasy o profilu, na jakim zależało jej najbardziej.

- Nie dostałam się, bo zabrakło mi 20 punktów. Tego roku na klasę biologiczno-chemiczną w V LO, jako klasę pierwszego wyboru, zdecydowało się 66 osób. Ogólnie chciało tam pójść 250 osób - mówi Magdalena. - Konkurencja była duża, wybierali samych najlepszych. Skoro się nie dostałam, to znaczy, że nie byłam najlepsza.

Julita dostała się do szkoły, w jakiej chciała kontynuować edukację, ale procesu zbierania punktów nie uważa za sensowny i sprawiedliwy.

- Próg do wybranej przeze mnie szkoły był co prawda o 8 punktów niższy niż w roku ubiegłym, ale wciąż wynosił 150 punktów. Chętnych było bardzo dużo, bo każdemu zależało na jak najlepszych wynikach. Walczyliśmy o każdy punkt. Ale to nie była czysta walka. Wszystko zależało od szkoły i osoby - o ile punkty za testy określić można jako obiektywne, o tyle cała reszta jest bez sensu - zaznacza Julita. - Każdy głupi potrafi sobie załatwić na lewo punkty za wolontariat i aktywność społeczną. W niektórych szkołach nauczyciele podwyższali też oceny na koniec klasy trzeciej, niezasłużenie - nie można mówić tu raczej o sprawiedliwości.

Z informacji, jakich udzielili nam tegoroczni absolwenci gimnazjów wynika, że najciężej było się dostać do takich liceów, jak: LO nr I, II, III i V w Gdańsku oraz do LO nr I, II, III i VI w Gdyni. Stopień trudności zależał oczywiście od wybranego przez ucznia profilu klasy.

Ile punktów można było zdobyć maksymalnie? 200 - a w tym 100 punktów za egzamin gimnazjalny oraz 100 za oceny z języka polskiego, trzech wybranych przez szkołę obowiązkowych zajęć edukacyjnych (zgodnie z zapisem w statucie szkoły to maksymalnie 68 punktów), oraz inne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum (maksymalnie 32 punkty).

Inne osiągnięcia ucznia, o których mowa powyżej, to m.in. czerwony pasek, czyli ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem - za co uczeń otrzymuje 7 dodatkowych punktów, udział w konkursach na szczeblu wojewódzkim (plus 10 punktów w przypadku finalisty konkursu wojewódzkiego i 12 punktów za tytuł finalisty konkursu na szczeblu ponadwojewódzkim). Dodatkowe punkty mogą wpaść uczniowi także za osiągnięcia sportowe i artystyczne, za uzyskanie tytułu laureata w zawodach wiedzy lub konkursach tematycznych organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym (5 punktów), czy np. za odbyty wolontariat, czyli osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej (2 punkty).

Co w przypadku równorzędnych wyników punktowych uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym? Kto ma pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły? Zgodnie z regulaminem rekrutacyjnym wszystkie sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, osoby umieszczone w rodzinach zastępczych, kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki, a także kandydaci z problemami zdrowotnymi posiadający opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej w sprawie ograniczonych możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia kandydata.

Czasem wśród dodatkowych kryteriów znajdowały się te mówiące o pierwszeństwie uczniów, którzy uzyskali wyższą liczbę punktów na egzaminie gimnazjalnym, uczniów, którzy uzyskali wyższą liczbę punktów z przedmiotu kierunkowego na egzaminie gimnazjalnym, a także uczniów, którzy uzyskali wyższą ocenę z przedmiotu kierunkowego na świadectwie gimnazjalnym.

Pierwszy etap rekrutacji do liceów już się zakończył, przed przyszłymi licealistami rekrutacja dodatkowa. Informacji na temat szkół, które mają jeszcze wolne miejsca, należy szukać na stronach internetowych wybranych placówek lub na stronie internetowej Nabór-Pomorze.

Szkoły z historią: I LO w Sopocie.

Szkoły z historią: II LO w Gdyni

Szkoły z historią: II LO w Gdańsku

Opinie (104) 2 zablokowane

 • Wyścig szczurów i tyle.

  • 91 20

 • Dzieciaki.. powiem wam prawdę bo tu mydlą wam oczy :)

  Nie ważne jakie liceum skończycie i tak tego sie w CV nie wpisuje i nikt was nigdy o to nie zapyta.. nie miejcie złudzeń :)

  • 204 17

 • p.s w Anglii i Norwegii nikt nie wie co to I LO :D

  • 60 2

 • haha dokladnie!

  • 27 2

 • Doooookładnie ;)

  Jestem po X LO w Gdyni i tak naprawdę to w większości przypadków nawet studia nie grają roli, a doświadczenie...

  • 27 2

 • a nielepiej pójść do zawodówki? hydraulik bierze 1000zł dniówki, kafelkarz i spawacz po 300 - itd. A tak stajecie sie mięsem armatnim dla korporacji i za miche ryżu będziecie robić na telefonie.

  • 110 8

 • nie idzcie do liceum! nic to nie daje!

  • 27 2

 • po zawodowej-mechanik-1600zl dziennie,na morzu

  • 34 19

 • Dzisiaj dziala zupełnie inna piramidka potrzeb pracodawców.

  Sortując od najważniejszego (tego, co ma największy wpływ na pracę) do najmniej waznego:

  1. Znajomości
  2. Doświadczenie zawodowe i umiejętności twarde
  3. Osobowość (w niektórych przypadkach może być wyżej)
  4. Wykształcenie

  Ludzie po dobrym licku mają tendencję do bycia lepszymi z angielskiego. I co z tego? Inni idą do technikum to sie z nich śmieją, że nie zrobią "hucznej kariery". A tymczasem oni sobie hydraulikują za wielokrotnie lepszą kasę niż szczurki z wyścigu.

  • 66 10

 • młodzierzy, lepiej zapiszcie się do jakiejś politycznej bojówki

  a potem już tylko znajomości trzeba sobie wyrobić
  zobaczcie ilu nieudaczników jest w rządzie, tylko dlatego że mieli znajomości
  a normalną pracę bez znajomości to tylko na zmywaku dostaniecie

  • 19 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeźba terenu przeważa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?