Wiadomości

stat

ASP przeciw ustawie Gowina. "Solidaryzujemy się z protestem"

Poparcie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dla protestu przeciw ustawie Gowina. Plakat na zdjęciu istnieje naprawdę, ale wisi w innym miejscu, a nie na fasadzie Wielkiej Zbrojowni.
Poparcie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dla protestu przeciw ustawie Gowina. Plakat na zdjęciu istnieje naprawdę, ale wisi w innym miejscu, a nie na fasadzie Wielkiej Zbrojowni. fot. facebook.com

Ogromny plakat z napisem "Nie! Ustawie Gowina" zawisł - wirtualnie, bo nie naprawdę - na fasadzie Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. W ten sposób pracownicy, doktoranci i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przyłączają się do protestów społeczności akademickiej w Warszawie przeciw ustawie 2.0 Jarosława Gowina, która ma zmienić szkolnictwo wyższe.Czy ustawa 2.0 powinna zostać przyjęta przez Sejm?

tak, nowa ustawa wprowadzi dobre zmiany w szkolnictwie wyższym 38%
nie, zbyt wiele zmian trzeba jeszcze wprowadzić w projekcie ustawy 51%
nie mam zdania na ten temat 11%
zakończona Łącznie głosów: 322
- Zaproponowane zmiany ustawy 2.0 są bezsprzecznym zagrożeniem dla autonomii polskich uczelni. Wprowadzenie rad nadzorczych doprowadzi do ich upartyjnienia, co jest sprzeczne z założeniami szkół wyższych. Obniży to też jakość dydaktyczną i poziom prac badawczych. Niepokój wzbudza również zwiększenie władzy rektora, która może uzależnić funkcjonowanie uniwersytetów i akademii od decyzji jednej osoby. Uważamy za chybiony zapis o degradacji mniejszych uczelni, spotęguje to bezrobocie wśród młodych ludzi, którym odebrano wybór i szansę lepszego życia. Ta ustawa to złamanie wolnego ducha uczelni. Dlatego przychylamy się do działań protestacyjnych i postulatów studentów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego - czytamy na plakacie.
Pod tymi słowami podpisało się wiele osób ze społeczności ASP, to m.in. dziekan Wydziału Grafiki prof. Sławomir Witkowski, dziekan Wydziału Malarstwa dr hab. Jacek Kornacki, prodziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów dr Jarosław Czarnecki. Deklarują oni solidarność z protestem społeczności akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego "Wolne Dni Akademii".

Informacja o przyłączeniu się do protestu warszawskich studentów pojawiła się również przed wejściem do uczelni - postawiono tam plakat z listem poparcia.

Z kolei na Uniwersytecie Gdańskim od tygodnia studenci okupują Wydział Filologiczno-Historyczny UG.

Czytaj też: Uczelnie o ustawie Gowina: to przesądzone. "Wege-protest" jednak trwa

Ostateczne głosowanie nad ustawą na kolejnym posiedzeniu SejmuW czwartek odbyło się drugie czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (początek lipca) posłowie poddadzą reformę pod ostateczne głosowanie.

Opinie (147)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki drapieżne to: