Wiadomości

stat

Akademia Morska świętuje i zacieśnia współpracę z gdańskim portem

98. rocznicę powstania Akademii Morskiej uczczono podczas uroczystego posiedzenia senatu.
98. rocznicę powstania Akademii Morskiej uczczono podczas uroczystego posiedzenia senatu. fot. Trojmiasto.pl

Uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Morskiej było okazją do uczczenia 98. rocznicy powstania uczelni, która w październiku zmieni się oficjalnie w Uniwersytet Morski. Przy okazji, dzięki podpisanej umowie, została sformalizowana trwająca od lat współpraca z portem w Gdańsku.Cenisz morskie uczelnie?

tak, powinny być pod szczególną opieką

50%

owszem, choć ubolewam nieco nad poziomem kształcenia

33%

nie, nie widzę potrzeby dodatkowego ich dotowania

17%
17 czerwca minie 98 lat od kiedy minister spraw wojskowych gen. Józef Leśniewski podpisał akt utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. Szkoła zainaugurowała działalność na dwóch wydziałach: Nawigacyjnym i Mechanicznym. Uczelnia co roku z tej okazji świętuje, a podczas uroczystego posiedzenia senatu wręczane są nagrody i wyróżnienia.

Uniwersytet Morski zamiast Akademii MorskiejNie inaczej było w tym roku, który jest wyjątkowy dla uczelni. Od października, po formalnym wejściu w życie decyzji Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska zmieni swoją nazwę na Uniwersytet Morski.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, miano uniwersytetu przysługuje uczelniom, posiadającym co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym - co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

Jak przekonują władze akademii będącej w czołówce morskich uczelni, zmiana nazwy podniesie rangę uczelni i przyniesie duże korzyści studentom.

Przy okazji świętowania rocznicy podpisano także umowę o współpracy z Zarządem Morskiego Portu w Gdańsku. Istotne ma być przede wszystkim rozwijanie aktywności naukowo-badawczej, oferty edukacyjnej.

Przy okazji podpisano także umowę o współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk.
Przy okazji podpisano także umowę o współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk. fot. Trojmiasto.pl

Współpraca z portem w Gdańsku- Z portem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Formalizacja porozumienia wynikała z refleksji w poszukiwaniu nowych dróg, by ukształtować ją i pokazać, że port w Gdańsku jest naszym strategicznym partnerem. Wykonywaliśmy ekspertyzy na rzec rozbudowy portu symulacji na rzecz obsługi portów pod kątem możliwości przeładunkowych - mówi prof. Ireneusz Czarnowski, prorektor ds. nauki Akademii Morskiej.
Przypomnijmy, że w Akademii Morskiej w Gdyni uczy się ponad 5,5 tysiąca studentów na czterech wydziałach: elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym oraz przedsiębiorczości i towaroznawstwa. Studia są oferowane na 36 specjalnościach prowadzonych w ramach ośmiu kierunków.

Uczelnia została otwarta - jako Szkoła Morska, w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni. 38 lat temu przekształcono ją w Wyższą Szkołę Morską, a w 2002 roku - w Akademię Morską.

To jedna z trzech, obok Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, szkół wyższych w Polsce wyspecjalizowanych w głównej mierze w edukacji do pracy związanej z morzem.

Opinie (49)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?