Wiadomości

Aktywność w sieci sposobem na samotność seniorów. Zostają studentami

Przed koronawirusem powinny się chronić zwłaszcza osoby starsze, u których występuje największe ryzyko zakażenia i powikłań po chorobie.
Przed koronawirusem powinny się chronić zwłaszcza osoby starsze, u których występuje największe ryzyko zakażenia i powikłań po chorobie. fot. 123rf.com/ stylephotographs

Epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie, odczuwalna jest izolacja, którą każdy przeżywa na swój sposób. Szczególnie dotknęła ona jednak seniorów. Konieczność zostania w domu jeszcze bardziej pogłębił problem samotności, z którym borykali się już wcześniej. Z pomocą przychodzą jednak kluby Seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku, które przenoszą się do sieci. Seniorzy mogą tam rozwijać swoje zainteresowania czy po prostu rozmawiać.Przed koronawirusem powinny się chronić zwłaszcza osoby starsze, u których występuje największe ryzyko zakażenia i powikłań po chorobie COVID-19. Dlatego tak ważna w ich przypadku jest izolacja. Od początku walki z epidemią mogą liczyć na pomoc wolontariuszy, którzy zrobią za nich zakupy czy wyprowadzą psa. Wielu z nich jednak po prostu doskwiera samotność.

Z powodu epidemii działalność zawiesiły uniwersytety, nie działają też miejskie kluby seniora, to nie oznacza to jednak, że nie można korzystać z ich oferty, którą przeniesiono do sieci.


Wirtualne spotkania seniorówSpecjalną ofertę dla seniorów z Gdyni przygotował Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku - trzecia największa w Polsce uczelnia dla seniorów.

- Mamy w Gdyni około dziesięciu tysięcy aktywnych seniorów, uczestników zajęć w klubach i na GUTW. Od początku tej trudnej sytuacji działaliśmy, by dać państwu możliwość kontynuowania zajęć, okazję do spotkań choćby wirtualnych. Dziś zapraszam wszystkich do niezwykłego, bo Wirtualnego Centrum Aktywności Seniora, gdzie czekają na wykładowcy GUTW - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Specjalnie dla seniorów nagrali oni swoje wykłady i przygotowali ćwiczenia z przedmiotów, które wybrali na początku roku akademickiego. Dzięki Wirtualnemu CAS studentem GUTW może zostać każda gdyńska seniorka i każdy gdyński senior, czy ma indeks, czy nie. Wystarczy włączyć komputer, wybrać interesujący nas przedmiot i już można się uczyć - zapewnia.
Wirtualny Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku znaleźć można pod adresem: www.wirtualny.cas.gdynia.pl.

- Bardzo nam zależało na podtrzymaniu studenckiego zapału i rytmu naszych seniorów, dlatego poprosiliśmy wykładowców GUTW o przygotowanie materiału, który moglibyśmy udostępniać w tym samym dniu i o tej samej godzinie, gdy odbywały się spotkania stacjonarne - wyjaśnia Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni. - Już można wysłuchać wykładów z kilku przedmiotów, m.in. historia, muzyka klasyczna i spotkania z operą, historie rodzinne z fotografią w tle. Jest też trening pamięci. Tych propozycji będzie coraz więcej, a wykłady, które raz się pojawiły na stronie, na niej pozostaną. Ta wspaniała baza wiedzy, którą można zdobyć od nowa i którą można utrwalić, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem - dodaje.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


By ułatwić gdyńskim seniorom wzajemne kontakty, ale też, by podpowiedzieć, jak spędzać czas powstała facebookowa grupa Gdyńscy Seniorzy - Wirtualnie.

To miejsce, w którym seniorzy dzielą się informacjami o tym, gdzie można znaleźć bezpłatne e-booki i audiobooki, gdzie prowadzone się transmisje koncertów czy spektakli teatralnych lub które muzea udostępniły swoje zbiory w internecie. Tu można z sobą po prostu porozmawiać.

Czytaj też: Seniorzy nie chcą siedzieć w domach. "Doskwiera im samotność"

By ułatwić gdyńskim seniorom wzajemne kontakty, ale też, by podpowiedzieć, jak spędzać czas Uniwersytety Trzeciego Wieku przygotowały specjalne oferty.
By ułatwić gdyńskim seniorom wzajemne kontakty, ale też, by podpowiedzieć, jak spędzać czas Uniwersytety Trzeciego Wieku przygotowały specjalne oferty. fot. 123rf.com/ iakovenko

Zdalny Uniwersytet Trzeciego Wieku na UGO swoich słuchaczach nie zapomina też Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Uniwersytecie Gdańskim (GUTW). W wykładach, warsztatach czy wspólnym oglądaniu filmów można uczestniczyć zdalnie. Na stronie GUTW zamieszczonych jest ponad trzydzieści różnego rodzaju wykładów, zajęć i prezentacji do oglądania, słuchania i czytania.

Są to wykłady o sztuce jedzenia i picia w średniowieczu, wykłady historyczne o Gdańsku, filmy na temat opery, historii i kultury Japonii (również tej współczesnej) czy filmy warsztatowe nt. programów i obsługi komputera. Ważną częścią są prezentacje zawierające ćwiczenia pamięci oraz pomagające walczyć ze stresem. Tematów i wykładowców wciąż przybywa. Prezentacje są zamieszczane na stronie GUTW oraz FB. Są one dostępne nie tylko dla słuchaczy GUTW.

Wyłącznie do słuchaczy GUTW skierowana jest natomiast oferta nauki języka hiszpańskiego, powtórzenia materiału, a także konkurs związany z wykładami oraz prawniczymi sentencjami łacińskimi.

- Dla słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego na naszym uniwersytecie, udział w wykładach oraz codziennych zajęciach to nie tylko zdobywanie i poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin, ale także możliwość kontaktów i współuczestnictwa we wspólnocie. Emerytura, śmierć współmałżonka, wyjazd dzieci za granicę są często powodem zamknięcia się starszych osób w czterech ścianach, co prowadzi do wykluczenia społecznego. Do tej pory, dzięki uczestnictwie w zajęciach Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, seniorzy mogli nie tylko wysłuchać interesujących wykładów, ale także wziąć udział w wyjazdach, np. do Stacji Morskiej UG w Helu czy śladami Mennonitów po Żuławach albo zwyczajnie spotkać się z innymi słuchaczami na kawie po zajęciach. Bardzo się cieszymy, że dzięki zdalnym wykładom, przygotowanym specjalnie dla seniorów, mogą nadal utrzymywać swoją aktywność i kontakty z innymi uczestnikami - podsumowuje Magdalena Nieczuja-Goniszewska, kierownik biura GUTW UG.

Opinie (24) 2 zablokowane

 • Cudnie. Póki przedsiębiorcy nie zafundują nam z nienacka BOOMu na elektronikę i cen 300% w górę.

  Jak to było kiedyś z mieszkaniami.

  • 6 1

 • Prędzej bym chciał z Babcią na drutach swetry robić.

  Niż wrzucić ją do tego zasyfiałego internetu.

  • 16 6

 • 60 letnia zasponsoruje studenta oraz da mieszknie niedaleko uczelni

  mam dość tych ogłsozeń nie jestem aż taki zdesperowany

  • 6 6

 • Może konto na sympatycznej stronce? Fotka sprzed nastu lat i spotkanie z amantem pod lotem.

  • 4 2

 • Seniorzy aktywni od rana pod Biedronkami i Lidlami. Dostali przywilej, że mogą robić zakupy w okreslonych godzinach, zeby nie stać w długich kolejkach i nie być wyeksponowanym na innych to oni zrozumieli, że MUSZĄ a nie mogą robić zakupy i kursują od samego rana po trzy plastry szynki i pół chleba bo przecież codziennie musi być świeży.

  • 18 6

 • Ważniejsze chyba co by babcia chciała?

  • 3 2

 • Tekst sponsorowany?

  Już widzę seniorów jak rzucają się masowo na kursy komputerowe i siedzą na fejsbukach. Bzdety.

  • 14 8

 • Jakie bzdety

  mmmmmmmmmm odwagi , co zrobiłeś /as dziś dobrego , ????

  • 1 3

 • Senior, bo stary brzmi jakos niesmacznie

  czekam az pojawia sie artykuly o juniorach. czy to bedzie juz smiesznosc? w koncu mlody to brzmi fajnie

  • 2 4

 • kto wie moze rzucą sie juniorzy

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane