Wiadomości

stat

Aleksander Doba patronem Morskiej Szkoły Podstawowej

Samotnie przepłynął Ocean Atlantycki, większość życia spędził w kajaku - 72-letni polski podróżnik, kajakarz - Aleksander Doba został patronem Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku.Czy wiesz, kto jest patronem szkoły twoich dzieci?

nie, nie interesowałem się tym nigdy 6%
raczej nie, nie jestem pewny 3%
raczej tak, ale nie wiem czy to dobry patron 4%
tak, wiem 65%
nie mam dzieci 22%
zakończona Łącznie głosów: 246
Doba jest człowiekiem, który w swoim życiu dokonał rzeczy uważanych przez wielu za niemożliwe, m.in. jako pierwszy na świecie - przepłynął samotnie kajakiem Ocean Atlantycki z Lizbony na Florydę. Teraz będzie wzorem dla gdańskich uczniów.

Wydarzenia związane z nadaniem imienia Aleksadra Doby Morskiej Szkoły Podstawowej na Ujeścisku rozpoczęły się już w środę. Uczniowie spotkali się z podróżnikiem oraz wzięli udział we wspólnym spływie kajakowym po Motławie. Główna uroczystość nadania imienia szkole odbyła się w czwartek.

- To wspaniałe uczucie móc jeszcze za życia zostać patronem szkoły. Jest to wielka wartość dla dzieci, uczniów i dla mnie również. Wspomnę tutaj, że jest to już druga szkoła, w której patronuje i jestem z tego powodu bardzo dumny - mówił Aleksander Doba.
Słynny podróżnik od 6 lat patronuje już szkole podstawowej w Iwięcinie (powiat koszaliński, Zachodniopomorskie).

Wzorzec do naśladowaniaRzadko w polskiej tradycji zdarza się, żeby żyjąca osoba została patronem szkoły, ale w tym przypadku władze szkoły nie miały wątpliwości.

- Morska szkoła podstawowa nie może mieć innego patrona niż takiego, który jest tak bardzo związany z wodą. Dlatego uważamy, że Pan Aleksander jest odpowiednim kandydatem na patrona naszej szkoły - mówił Kamil Gajewski, dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej.
Również odpowiedź Aleksandra Doby na propozycję szkoły pojawiła się błyskawicznie - już po dwóch dniach. Oczywiście pozytywna. Dyrektorowi i całej społeczności szkolnej marzy się, aby nowy patron odwiedzał szkołę raz w roku.

- Chcielibyśmy, żeby pan Aleksander Doba był patronem namacalnym, żeby raz w roku odwiedzał szkołę. To wspaniały, skromny i bardzo dobry człowiek. Jestem dumny, że nasze dzieci będą miały prawdziwy, żywy wzorzec do naśladowania - kończy Kamil Gajewski
W uroczystości nadania imienia Aleksandra Doby Morskiej Szkole Podstawowej brali udział przedstawiciele miasta, orkiestra morskiego oddziału straży granicznej, stróże prawa, rada pedagogiczna, rodzice, uczniowie i oczywiście nowy patron szkoły.

Aleksander Doba ur. 9 września 1946 r. jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

Opinie (91) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fale morskie powstają na Bałtyku w wyniku: