Aplikują nawet na 33 kierunki. Walka o studia trwa

Choć rekordziści aplikowali na wszystkie kierunki PG, największym zainteresowaniem cieszyła się podczas tegorocznych rekrutacji automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Aplikowało tu 1440 osób.
Choć rekordziści aplikowali na wszystkie kierunki PG, największym zainteresowaniem cieszyła się podczas tegorocznych rekrutacji automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Aplikowało tu 1440 osób. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Szał na studia trwa w najlepsze. Tegoroczni maturzyści nie rozdrabniali się i podczas rekrutacji starali się o przyjęcie nawet na kilkanaście kierunków w obrębie jednej uczelni. Sprawdziliśmy, które były tego roku najchętniej oblegane i ilu kandydatów walczyło tam o miejsce.Czy uczelnia powinna ograniczyć liczbę wybieranych przez kandydatów kierunków?

Zobacz wyniki (352)
Rekrutacje na studia nie wszędzie dobiegły końca - na wielu uczelniach publicznych wciąż trwają, a kandydaci z niecierpliwością czekają na ogłoszenie list wstępnie przyjętych. Udało nam się jednak dowiedzieć, które kierunki oblegane były najmocniej podczas rekrutacji w: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Gdańskiej, AWFiS, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Morskiej i Akademii Muzycznej w Gdańsku.

GUMed: Nawet 36 kandydatów na miejsce

Osoby ubiegające się o miejsce na kierunkach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego najchętniej składały dokumenty na stacjonarne studia lekarskie (na ten kierunek aplikowało 4447 osób, maksymalna liczba miejsc wynosiła 240 (18,5 osoby na jedno miejsce). Drugim kierunkiem, na który chętnie aplikowali przyszli studenci, był lekarsko-dentystyczny - tu uczelnia przygotowała jedynie 50 miejsc, a 1811 osób zadeklarowało chęć podjęcia nauki (36 osób na jedno miejsce). Powodzeniem tego roku cieszyły się również jednolite studia magisterskie z farmacji (842 kandydatów, 140 miejsc, 6 osób na jedno miejsce). O wiele mniej, bo 380 osób, zadeklarowało chęć rozpoczęcia nauki na studiach pierwszego stopnia, kierunek dietetyka - uczelnia przygotowała tu 30 miejsc, o jedno walczyło 12,7 osoby.

Najmniej chętnych było na studia pierwszego stopnia, kierunek zdrowie środowiskowe i publiczne.

Kandydaci mogli ubiegać się o przyjęcie na nieograniczoną liczbę kierunków (opłata rekrutacyjna, w zależności od kierunku, wynosiła od 85 do 150 zł) i chętnie z tego korzystali. Dwie osoby starały się o przyjęcie na wszystkie 6 kierunków studiów, 15 osób starało się o przyjęcie na 5 kierunków, a ok. 80 kandydatów aplikowało na 4 kierunki jednocześnie.

- Rejestracja na jednolite studia magisterskie oraz studia I stopnia w trybie stacjonarnym została już zakończona - mówi Angelika Pikulska z Uczelnianego Centrum Rekrutacji GUMed. - Pierwsze listy przyjętych na jednolite studia magisterskie zostały opublikowane 10 lipca i obecnie trwają aktualizacje już utworzonych list w oparciu o osoby, które zarejestrowały się na studia w wyznaczonym terminie. Nadal trwa rejestracja na studia I stopnia niestacjonarne zaoczne na kierunek dietetyka. Uczelnia nie przewiduje rekrutacji uzupełniających.

PG: Rekordziści aplikowali na 33 kierunki - wszystkie dostępne w ofercie

Na PG obowiązuje jedna opłata rekrutacyjna w wysokości 85 zł (wyjątkiem jest architektura - 150 zł), w jej ramach kandydat może wybrać dowolną liczbę kierunków. Tak też się stało, ci, którzy niepewni byli swojej pozycji, aplikowali nawet na 33 kierunki.

- Najczęściej kandydaci na studia na PG wybierali trzy kierunki, ale zdarzali się i tacy, którzy aplikowali na wszystkie dostępne opcje - mówi Ewa Kuczkowska z biura prasowego PG. - Rekrutacja na studia I stopnia stacjonarne jest w toku, tzn. zakończyła się internetowa rejestracja, a osoby znajdujące się na liście wstępnie przyjętych lub rezerwowych mogą składać dokumenty do 21 lipca br. Ostateczne wyniki pojawią się 27 lipca. Wówczas okaże się, czy i na jakie kierunki pozostały wolne miejsca. Jeśli takowe będą, dodatkowy nabór na studia zostanie przeprowadzony we wrześniu.

Jakie kierunki są w tym roku najbardziej oblegane? Automatyka i robotyka (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) - aplikowało tu 1440 osób (ok. 12 kandydatów/miejsce), transport (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska), chęć podjęcia studiów zadeklarowało 1200 osób, ok. 12 kandydatów/miejsce. 1170 osób aplikowało na kierunek mechatronika (Wydział Mechaniczny) - ok. 13 kandydatów/miejsce.

18 kandydatów walczy o miejsce na kierunku gospodarka przestrzenna (Wydział Architektury, liczba miejsc 45), a 15 na kierunku energetyka (Wydział Mechaniczny, limit miejsc 60).

Wolne miejsca wciąż są na studiach stacjonarnych I stopnia, gdzie limit miejsc nie został wyczerpany. Sprawdź, na jakich kierunkach.

AWFiS: najwięcej kandydatów na fizjoterapię

Listy wstępnie przyjętych zostały ogłoszone także na AWFIS. Największym zainteresowaniem cieszył się na tej uczelni kierunek fizjoterapia - 8 osób walczyło tu o jedno miejsce. Tuż za nią znalazł się kierunek sport (5 osób na jedno miejsce).

Najwięcej miejsc uczelnia przygotowała na kierunku wf (studia 1 stopnia 216, II stopnia 180, niestacjonarne 120) oraz turystykę i rekreację (studia I stopnia 198 miejsc, II stopnia 160, niestacjonarne 200).

- Rekrutacja elektroniczna na studia stacjonarne I stopnia dla wszystkich kierunków już się zakończyła, ale na studia niestacjonarne trwać będzie do września. Wciąż mamy tu wolne miejsca - mówi Monika Żmudzka-Brodnicka, rzecznik AWFiS.

W AMW najwięcej miejsc na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne

Wolnymi miejscami na każdym kierunku dysponuje jeszcze Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Najwięcej uczelnia przygotowała ich na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne (295 na studiach I i II stopnia), a także nawigacja (175) i bezpieczeństwo narodowe (125 miejsc).

24 lipca rejestracja kandydatów kończy się na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich, Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym, a 26 lipca na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych.

Transport i nawigacja najchętniej wybierane przez kandydatów AM

W Akademii Morskiej w Gdyni termin przyjmowania dokumentów minął 14 lipca, a ogłoszenie wstępnych wyników nastąpi 16 lipca. Ostateczne wyniki pierwszej tury rekrutacji znane będą 24 lipca.

- Od kilku lat obserwujemy olbrzymie zainteresowanie studiami na Wydziale Nawigacyjnym, kierunek nawigacja, gdzie mamy 5,5 osoby na miejsce oraz kierunkiem transport, gdzie na jedno miejsce przypada 7,5 osoby - mówi Tomasz Degórski, rzecznik Akademii Morskiej. - Co ważne, są to kandydaci z wysoką i bardzo wysoką średnią ocen na świadectwach maturalnych.

Akademia Morska przygotowała ofertę edukacyjną dla tegorocznych kandydatów studiów stacjonarnych na czterech wydziałach, 7 kierunkach i 42 specjalnościach. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia liczba miejsc ogółem wynosi 1024, a 600 na studiach stacjonarnych drugiego stopnia.

Ostra walka o miejsce na Akademii Muzycznej

W Akademii Muzycznej poza aplikacją kandydaci muszą wykazać się umiejętnościami podczas egzaminów wstępnych. A te są bardzo wymagające.

- Jeden kandydat może aplikować na dwa lub maksymalnie trzy kierunki, tym bardziej, że wszystkie egzaminy odbywają się w tym samym czasie, więc jest to fizycznie bardzo trudne lub prawie niemożliwe - mówi Bogumiła Weretka-Bajdor, sekretarz uczelnianej komisji rekrutacyjnej. - Nasi kandydaci aplikują czasami na kilka specjalności w ramach jednego kierunku.

Uczelnia określa limity przyjęć na wydziały, a nie na kierunki. Najwięcej miejsc, 112, utworzono na Wydziale II, Instrumentalnym (na instrumentalistykę zgłosiły się 193 osoby). Na Wydziale IV limit miejsc wynosił 70 (na kierunek edukacja artystyczna zgłosiło się 49 kandydatów, na jazz i muzykę rozrywkową 150). Na Wydziale III, Wokalno-Aktorskim, przygotowano jedynie 36 miejsc (na wokalistykę zgłosiło się natomiast 124 kandydatów).

Dwa, a czasem trzy etapy egzaminów wstępnych, sprawdzających praktyczne umiejętności kandydata powodują, że studentami uczelni stają się najlepsi. Dlatego mimo że limity przyjęć były o wiele mniejsze niż liczba kandydatów, na uczelni wciąż są wolne miejsca.

- Mamy 237 miejsca, a na studia stacjonarne, w czerwcowej rekrutacji, przyjęliśmy 210 osób. Od 22 do 24 września trwać będzie więc rekrutacja dodatkowa - dodaje Bogumiła Weretka-Bajdor.

Opinie (69) 1 zablokowana

 • Pchają się, bo darmo.

  Płacić.

  • 45 21

 • Automatyka i robotyka ETI (1440 osób).

  Radziłbym się zastanowić, bo studia te są b. ciężkie i trudne, a na dodatek, aby posiąść stosowną wiedzę nie mówiąc praktykę i tak samemu trzeba będzie poświecić wiele czasu, pracy i zapału.

  Co prawda po skończeniu syn nie miał problemu z płatnym stażem i stała pracą, lecz tu na miejscu, a i owszem - brak stosownych ofert.

  Musiał korzystać z krakowskiego rynku pracy (w międzynarodowej rozwojowej korporacji, "bez negatywnych skojarzeń" - pełna swoboda/wyposażenie stanowiska światowej klasy, indywidualny tok i dobra kasa + dodatki) i możliwość wspomagania się podyplomowo AGH.

  Życzę powodzenia, bo warto.

  • 41 17

 • Hahaha, walka w agonii o jakąkolwiek pracę by napełnić żołądek i "kupić" Ajfona na raty.

  • 44 6

 • nie bój się o syna pracę - dal wszystkich starczy i nie odradzaj. Studiujcie jak najbardziej, praca po robotyce będzie dla każdego - a jak nie tu, to rynek zagraniczny, bez znajomości dostajesz się od ręki z językiem. pozdrawiam

  • 19 4

 • A czy Ty płaciłeś ?

  Czy może przypadkiem nic nie skończyłeś, bo Twoja ambicja życiowa zakończyła się na 8 klasie szkoły podstawowej lub 3 gimnazjum ?

  • 11 19

 • Aplikują na wszystko co się da, uczelnia ma pełne ręce roboty przy rekrutacji a potem studenci się chwalą, że dostali się na kierunek na który był 20 chętnych na 1 m-ce. Farsa.

  • 41 1

 • Tak się mówi że za darmo

  W praktyce kupę kasy trzeba zainwestować

  • 17 8

 • Szkoda tylko, że wszyscy narzekają na kolejki w służbie zdrowia i brak lekarzy a na uczelniach robi się drakońskie limity. Wiem, wiem, ktoś powie, liczy się jakość a nie ilość, ale co za problem powiększyć wydział lub zamienić z wydziałem, który jest nie potrzebny? Ilość kandydatów na studia lekarskie mówi sama za siebie, że ludzie chcą się uczyć i leczyć, ale nie daje im się takich możliwości.
  Ps. Nikt z maturą zdaną na 30% tam nie aplikuje, więc nie pisać mi tu że połowa to głąby, bo większość z nich ma matury na przynajmniej 90% zdane.

  • 47 7

 • Czy poniesie ich melanż?

  Spokojnie, w lutym będzie ich tylko 1/4 na uczelniach :)

  • 58 0

 • Durna ta gimbaza :)

  Ledwo maturę zdali mając 31% i na 33 kierunki papiery złożyli :D :D :D

  • 38 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jan Heweliusz - astronom, rajca miejski i dyplomata
Jan Heweliusz - astronom, rajca...
wykład
lis 30
wtorek, g. 19:00
Online
Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
spotkanie, wystawa, pokaz
maj 29-31.12
g. 11:00, 12:30, 14:00
Gdynia, Akwarium Gdyńskie
Forum Młodych 2021
Forum Młodych 2021
forum
lis 30-2.12
wtorek - czwartek
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?

 

Najczęściej czytane