• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

ArchiZaspa: Domy z fabryki Mrówkowiec, Falowiec, Superjednostka i Zaspa

ArchiZaspa: Domy z fabryki Mrówkowiec, Falowiec, Superjednostka i Zaspa.

Dla kogo: dzieci 8-11 lat
Koszt udziału: 25 zł
Gdzie: Plama GAK, ul. Pilotów 11
Zapisy przyjmujemy pod adresem: plama@gak.gda.pl

Gdańska dzielnica Zaspa ma jedno z najciekawszych założeń urbanistycznych w Polsce. Budynki powstałe na jej terenie, zgodnie z założeniami nowoczesnej architektury, są znakomicie nasłonecznione i rozplanowane w oddaleniu od siebie, na kształt plastrów miodu. Pomiędzy blokami, które są zróżnicowane pod względem wysokości i tworzą charakterystyczny układ schodkowy znajdują się duże tereny zielone oraz wyjątkowy pawilon Plamy.

W trakcie warsztatów porozmawiamy o architekturze nowoczesnej i jej modernistycznych założeniach - o pragnieniu zamieszkania w budynkach z dostępem do słońca, zieleni i przestrzeni.

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest budownictwo wielkopłytowe, prefabrykacja i krok po kroku zapoznają się z etapami powstawania budynków z których słynie Zaspa.
W ich trakcie usłyszą także o najsłynniejszych polskich obiektach z rodziny Wielkiej Płyty o Mrówkowcu we Wrocławiu, katowickiej Superjednostce czy sąsiednim Falowcu największych i najdłuższych wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych w Polsce.

Po części teoretycznej uczestnicy zaprojektują własne budynki zgodnie z poznanymi wcześniej zasadami architektury nowoczesnej, a następnie stworzone przez siebie bloki połączą w jedno, wspólne osiedle.

Zajęcia podzielone będą na część edukacyjną i kreatywną, między nimi odbędzie się przerwa z owocowym poczęstunkiem dla uczestników.

Prowadząca: Weronika Szerle historyczka sztuki, kuratorka, badaczka i popularyzatorka architektury na stałe pracująca w Dziale Sztuki Muzeum Miasta Gdyni.
 

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25 zł
Zapisy przyjmujemy pod adresem: plama@gak.gda.pl

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa i krzewy rosnące w lasach mają największe znaczenie dla zwierząt?

 

Najczęściej czytane