Wiadomości

stat

Będzie bezpieczniej na przejściach przy szkołach na Witominie i Chwarznie

Kolejne zmiany zajdą m.in. na skrzyżowaniu na Witominie, gdzie dwa lata temu inwestycja w bezpieczeństwo została już wykonana.
Kolejne zmiany zajdą m.in. na skrzyżowaniu na Witominie, gdzie dwa lata temu inwestycja w bezpieczeństwo została już wykonana. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Wyspowe progi zwalniające, ograniczniki skrajni jezdni oraz spowalniające ruch "pinezki" mają pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa na przejściach przy szkołach na Witominie i Chwarznie.Zwalniasz w okolicy szkół?

nie, chyba że obligują mnie do tego znaki

10%

tylko, gdy widzę dzieci na chodniku bądź przed przejściem

32%

tak i zawsze zachowuję podwójną ostrożność

58%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 301
Wymuszenia pierwszeństwa na pieszych, a nawet potrącenia na przejściach, to wciąż poważne zagrożenie w okolicach szkół. Choć większość kierowców to odpowiedzialni ludzie, którzy wiedzą, że taka okolica wymaga dodatkowej uwagi, to w trosce o bezpieczeństwo dzieci przy szkołach instalowane są elementy zmuszające do zredukowania prędkości.

Takich spowalniaczy w najbliższym czasie przybędzie przy trzech gdyńskich szkołach.

Nowe elementy zostaną zamontowane m.in. przy Zespole Szkół nr 7 na Witominie. Przypomnijmy, że dwa lata temu na skrzyżowaniu ul. Hodowlanej, Wielkokackiej, Stawnej i II Morskiego Pułku Strzelców zobacz na mapie Gdyni pojawiły się progi zwalniające, azyle i nowe oznakowanie na jezdni. Miało być bezpieczniej, ale jak pokazało doświadczenie, rozwiązanie nie zdało do końca egzaminu, bo progi zamontowano w taki sposób, że łatwo je ominąć.

Czytaj też: Próg zwalniający czy jego atrapa

Na poważniejsze zmiany trzeba poczekać do przebudowy ul. Chwarznieńskiej, która rozpocznie się za kilka miesięcy. Tymczasowo do czasu inwestycji zostanie zastosowana separacja pasów ruchu za pomocą ogranicznika skrajni umieszczonego w osi jezdni, by kierowcy zrezygnowali z omijania szykan.

Po interwencjach rodziców

Bezpieczniej na przejściach będzie także na skrzyżowaniu ulic Amona i Chwarznieńskiej zobacz na mapie Gdyni na Chwarznie. W okolicy znajduje się Zespół Szkół nr 15 i to rodzice dzieci najbardziej zabiegali o zmiany.

- Realizacja poprawy bezpieczeństwa przewidywana jest w dwóch etapach. W pierwszym zostaną wykonane wyspowe progi zwalniające przed istniejącym przejściem dla pieszych w lokalizacjach na początku pasów do skrętu w lewo i w prawo w ul. Amona. Drugi etap będzie obejmować wykonanie elementów spowolnienia ruchu w postaci tzw. "pinezek", bezpośrednio przed przejściem dla pieszych - informują urzędnicy z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Z kolei w okolicy skrzyżowania ul. Wiczlińska - Chwarznieńska zobacz na mapie Gdyni przy Szkole Podstawowej nr 37 na Wiczlinie pojawią się niebawem wyspowe progi zwalniające. Bezpośrednio przed przejściami dla pieszych urzędnicy zamontują elementy spowalniające ruch typu "pinezka".

- Tak jak w przypadku ul. Amona, podobnie i tu, bardzo duży ruch samochodów ze wszystkich trzech kierunków, droga dzieci do Szkoły Podstawowej nr 37 przez przejście przez ul. Wiczlińską i sąsiedztwo sklepu Lidl powodują, że konieczna jest poprawa bezpieczeństwa w tym miejscu - uzupełnia Paweł Brutel, radny Samorządności.
Czytaj też:Zatoczki zamiast parkingów przy szkołach w Gdyni

Na Witominie zwalniającymi progami na jezdni obecnie część kierowców w ogóle się nie przejmuje

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (108)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Z jakimi województwami sąsiaduje województwo pomorskie?