Wiadomości

Będzie debata ws. Zdrovve Love. Przeciwnicy programu spotkali się z władzami Gdańska

Najnowszy artukuł na ten temat

Zdrovve Love - bierzemy program pod lupę

Prezes Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Marek Skiba spotkał się z zastępcą prezydenta Gdańska Piotrem Kowalczukiem ws. programu Zdrovve Love.
Prezes Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Marek Skiba spotkał się z zastępcą prezydenta Gdańska Piotrem Kowalczukiem ws. programu Zdrovve Love. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

- Odwołanie projektu Zdrovve Love i nowy konkurs na zajęcia z edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży - to według prezesa stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk jedyne rozwiązanie na rozstrzygnięcie sporu wokół kontrowersyjnego programu edukacji seksualnej Zdrovve Love. Spotkał się on w tej sprawie z wiceprezydentem Gdańska.Program edukacji seksualnej Zdrovve Love wciąż budzi wielkie emocje. W środę pod gdańskim magistratem młodzież popierająca program zorganizowała konferencję, gdzie apelowała o to, by pozwolić im decydować o własnej edukacji seksualnej.

Później w tym samym miejscu działacze stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk "w oceanie modlitwy o szacunek" wyrazili swój sprzeciw wobec programu. Z kolei wieczorem odbyło się spotkanie przeciwników Zdrovve Love z wiceprezydentem Gdańska.

Czytaj też: W szkołach ruszają warsztaty "ZdrovveLove". Udział tylko za zgodą rodzica

W środę pod gdańskim magistratem młodzież popierająca program zorganizowała konferencję, gdzie apelowała o to, by pozwolić im decydować o własnej edukacji seksualnej.
W środę pod gdańskim magistratem młodzież popierająca program zorganizowała konferencję, gdzie apelowała o to, by pozwolić im decydować o własnej edukacji seksualnej. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Program jest szkodliwy i seksualizuje dzieciDziałacze stowarzyszenia domagają się od władz Gdańska wstrzymania realizacji "Zdrovve Love". Zdaniem protestujących program jest szkodliwy i seksualizuje dzieci. Działacze chcą publicznej debaty i stworzenia programu od nowa.

- Przygotowaliśmy pismo z propozycjami, w jaki sposób zmienić program. Zaproponowaliśmy, aby Biuro Prezydenta Miasta Gdańska przygotowało dwie uchwały - pierwszą o natychmiastowym wstrzymaniu realizacji programu Zdrovve Love i drugą o ogłoszeniu konkursu na zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży - mówił Marek Skiba, prezes stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk.
Według niego projekt zawiera mnóstwo błędów merytorycznych, jest niezgodny z aktualną wiedzą medyczną, ma też duże wątpliwości natury prawnej, dotyczące jego wdrażania.

- Zdrovve Love to część większego programu dotyczącego realizacji programu in vitro w Gdańsku. Uważamy, że to, co zostało przygotowane, nie spełnia uchwały Rady Miasta, to, co jest w projekcie, ma się nijak do zdrowia prokreacyjnego - mówił Skiba w czwartek w Radiu Gdańsk.
Jak przekonywał, również osoby prowadzące zajęcia w ramach programu edukacji seksualnej Zdrovve Love nie są do tego odpowiednio przygotowane. Według niego to osoby, które przeszły miesięczne kursy i ich wykształcenie nie jest tak dobre jak nauczycieli wychowania do życia w rodzinie.

- To tak, jakby instruktor prawa jazdy nie miał ukończonego kursu, a już uczył uczniów, jak jeździć - przekonywał.
Skiba odniósł się także bezpośrednio do treści zawartych w programie.

- Te informacje są niesmaczne, jeśli możemy przeczytać taki zapis w materiałach "podczas wytrysku (ejakulacji) przez ujście cewki moczowej wyrzucane jest nasienie zwykle w objętości nie mniejszej niż łyżeczka do herbaty, nie zawiera szkodliwych substancji. Połykanie nasienia nie stanowi samo w sobie jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia" - mówił.
Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk podkreśla, że gdański program to nie edukacja, a demoralizacja młodych ludzi. W środę pod magistratem różaniec odmówiło kilkadziesiąt osób, w tym niektórzy radni PiS.

Poniżej prezentujemy materiał przeznaczony dla uczestników warsztatów realizowanych w ramach "Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017-2020".


Broszura dla uczestników zajęć prowadzonych w ramach programu Zdrovve Love (PDF)

Czytaj też: Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk chce likwidacji programu Zdrovve Love

Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk chce likwidacji programu Zdrovve Love.
Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk chce likwidacji programu Zdrovve Love. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Wspólna debata rozstrzygnie spór?Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska, w środę wieczorem odpierał zarzuty Skiby. Ponownie wskazał na wyłącznie prozdrowotny i edukacyjny wymiar "Zdrovve Love" oraz na fakt, że program został stworzony w oparciu o wiedzę Światowej Organizacji Zdrowia. Podkreślił też, że podczas zajęć z zakresu edukacji seksualnej w szkołach młodzież otrzymuje rzetelną wiedzę, którą przekazuje edukator. Do tego udział w warsztatach odbywa się wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna nastolatka, jest więc całkowicie dobrowolny. Rodzic może też określić zakres przekazu (kwestia wyboru tematycznych modułów programu).

- Zawsze jesteśmy otwarci na konstruktywne debaty i ustalenia z osobami, które mają różne poglądy - podkreśla Piotr Kowalczuk. - W szczególności gdy takie spotkania mają dotyczyć edukacji gdańskiej młodzieży. Prosimy więc stowarzyszenie o wskazanie konkretnych uwag do programu, merytorycznych, nad którymi pochylimy się podczas debaty z udziałem specjalistów. Jestem otwarty na dialog - deklarował.
Według władz miasta w warsztatach "Zdrovve Love" udział wzięło już około 300 gdańskich uczniów. Warsztaty z zakresu edukacji seksualnej odbywają się w gdańskich szkołach ponadpodstawowych od 2018 roku.

Na środowym spotkaniu strony wspólnie ustaliły, że odbędzie się debata wokół zajęć z udziałem specjalistów.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel to: