Będzie debata ws. Zdrovve Love. Przeciwnicy programu spotkali się z władzami Gdańska

Najnowszy artukuł na ten temat Zdrovve Love - bierzemy program pod lupę
Prezes Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Marek Skiba spotkał się z zastępcą prezydenta Gdańska Piotrem Kowalczukiem ws. programu Zdrovve Love.
Prezes Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Marek Skiba spotkał się z zastępcą prezydenta Gdańska Piotrem Kowalczukiem ws. programu Zdrovve Love. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

- Odwołanie projektu Zdrovve Love i nowy konkurs na zajęcia z edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży - to według prezesa stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk jedyne rozwiązanie na rozstrzygnięcie sporu wokół kontrowersyjnego programu edukacji seksualnej Zdrovve Love. Spotkał się on w tej sprawie z wiceprezydentem Gdańska.Program edukacji seksualnej Zdrovve Love wciąż budzi wielkie emocje. W środę pod gdańskim magistratem młodzież popierająca program zorganizowała konferencję, gdzie apelowała o to, by pozwolić im decydować o własnej edukacji seksualnej.

Później w tym samym miejscu działacze stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk "w oceanie modlitwy o szacunek" wyrazili swój sprzeciw wobec programu. Z kolei wieczorem odbyło się spotkanie przeciwników Zdrovve Love z wiceprezydentem Gdańska.

Czytaj też: W szkołach ruszają warsztaty "ZdrovveLove". Udział tylko za zgodą rodzica

W środę pod gdańskim magistratem młodzież popierająca program zorganizowała konferencję, gdzie apelowała o to, by pozwolić im decydować o własnej edukacji seksualnej.
W środę pod gdańskim magistratem młodzież popierająca program zorganizowała konferencję, gdzie apelowała o to, by pozwolić im decydować o własnej edukacji seksualnej. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Program jest szkodliwy i seksualizuje dzieciDziałacze stowarzyszenia domagają się od władz Gdańska wstrzymania realizacji "Zdrovve Love". Zdaniem protestujących program jest szkodliwy i seksualizuje dzieci. Działacze chcą publicznej debaty i stworzenia programu od nowa.

- Przygotowaliśmy pismo z propozycjami, w jaki sposób zmienić program. Zaproponowaliśmy, aby Biuro Prezydenta Miasta Gdańska przygotowało dwie uchwały - pierwszą o natychmiastowym wstrzymaniu realizacji programu Zdrovve Love i drugą o ogłoszeniu konkursu na zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży - mówił Marek Skiba, prezes stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk.
Według niego projekt zawiera mnóstwo błędów merytorycznych, jest niezgodny z aktualną wiedzą medyczną, ma też duże wątpliwości natury prawnej, dotyczące jego wdrażania.

- Zdrovve Love to część większego programu dotyczącego realizacji programu in vitro w Gdańsku. Uważamy, że to, co zostało przygotowane, nie spełnia uchwały Rady Miasta, to, co jest w projekcie, ma się nijak do zdrowia prokreacyjnego - mówił Skiba w czwartek w Radiu Gdańsk.
Jak przekonywał, również osoby prowadzące zajęcia w ramach programu edukacji seksualnej Zdrovve Love nie są do tego odpowiednio przygotowane. Według niego to osoby, które przeszły miesięczne kursy i ich wykształcenie nie jest tak dobre jak nauczycieli wychowania do życia w rodzinie.

- To tak, jakby instruktor prawa jazdy nie miał ukończonego kursu, a już uczył uczniów, jak jeździć - przekonywał.
Skiba odniósł się także bezpośrednio do treści zawartych w programie.

- Te informacje są niesmaczne, jeśli możemy przeczytać taki zapis w materiałach "podczas wytrysku (ejakulacji) przez ujście cewki moczowej wyrzucane jest nasienie zwykle w objętości nie mniejszej niż łyżeczka do herbaty, nie zawiera szkodliwych substancji. Połykanie nasienia nie stanowi samo w sobie jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia" - mówił.
Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk podkreśla, że gdański program to nie edukacja, a demoralizacja młodych ludzi. W środę pod magistratem różaniec odmówiło kilkadziesiąt osób, w tym niektórzy radni PiS.

Poniżej prezentujemy materiał przeznaczony dla uczestników warsztatów realizowanych w ramach "Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017-2020".


Broszura dla uczestników zajęć prowadzonych w ramach programu Zdrovve Love (PDF)

Czytaj też: Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk chce likwidacji programu Zdrovve Love

Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk chce likwidacji programu Zdrovve Love.
Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk chce likwidacji programu Zdrovve Love. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Wspólna debata rozstrzygnie spór?Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska, w środę wieczorem odpierał zarzuty Skiby. Ponownie wskazał na wyłącznie prozdrowotny i edukacyjny wymiar "Zdrovve Love" oraz na fakt, że program został stworzony w oparciu o wiedzę Światowej Organizacji Zdrowia. Podkreślił też, że podczas zajęć z zakresu edukacji seksualnej w szkołach młodzież otrzymuje rzetelną wiedzę, którą przekazuje edukator. Do tego udział w warsztatach odbywa się wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna nastolatka, jest więc całkowicie dobrowolny. Rodzic może też określić zakres przekazu (kwestia wyboru tematycznych modułów programu).

- Zawsze jesteśmy otwarci na konstruktywne debaty i ustalenia z osobami, które mają różne poglądy - podkreśla Piotr Kowalczuk. - W szczególności gdy takie spotkania mają dotyczyć edukacji gdańskiej młodzieży. Prosimy więc stowarzyszenie o wskazanie konkretnych uwag do programu, merytorycznych, nad którymi pochylimy się podczas debaty z udziałem specjalistów. Jestem otwarty na dialog - deklarował.
Według władz miasta w warsztatach "Zdrovve Love" udział wzięło już około 300 gdańskich uczniów. Warsztaty z zakresu edukacji seksualnej odbywają się w gdańskich szkołach ponadpodstawowych od 2018 roku.

Na środowym spotkaniu strony wspólnie ustaliły, że odbędzie się debata wokół zajęć z udziałem specjalistów.

Opinie (598) ponad 50 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (55)

  Jako osoba postronna traktuję opisany tam cyrk nastepująco: z jednej strony ci co wszędzie widzą "dewiacje", a po drugiej wychowane przez galerie bezstresowe g*wniary co chcą uskuteczniać ruję po krzakach ze sponsorami, żeby mieć na jeansy z nowej kolekcji HM;) Potem wraca taka z jelenimi oczami i pękatym brzuchem pod opiekę rodziców przez następne lata;)

  • 95 63

  • Dżinsy z kolekcji hm (27)

   Hahaha, te dzieciaki mają na sobie więcej, niż Ty zarabiasz. ;)

   • 16 14

   • Na sobie więcej (4)

    Ale za to w środku totalna pustka. Jedyna szara komórka jaką dysponujesz to ta w ręku od firmy Apple ;)

    • 29 7

    • (3)

     Oj tam. Taki skrót myślowy. Właściwie powinniśmy pozwolić im również decydować o programie nauczania. Przecież już w tym wieku wiedzą co im się przyda. W podstawówce powinni uczyć odróżniania literek i obsługi komórki. T9 poprowadzi za rączkę zamiast ortografii, a interpunkcja jest nie istotna. Najważniejszy jest poradnik - instrukcja seksualna, a uczucia można wyrazić emotikonami.

     • 4 6

     • (1)

      i to ci wystarcza? naprawde wspolczuje

      • 3 0

      • Nie. Wystarczy mi, że podczas stosunku oralno - genitalnego można zabezpieczyć się czapeczką origami z gazety. Nie chciałbym, by o czymś takim uczono moje piętnastoletnie dziecko.

       • 2 3

     • To ciekawe bo większość młodych ludzi w tym wieku wybiera sobie

      profile (humanistyczny, biologiczny, matematyczny) i niektóre przedmioty fakultatywne, których chcą się uczyć pod katem przyszłego życia zawodowego. Wbrew temu co piszesz program nie jest skierowany do uczniów szkół podstawowych tylko do młodzieży w wieku licealnym. Więc tak, oni naprawdę wiedzą, co im się może przydać. A skoro seks jest dozwolony od lat 15 to z dużą dozą pewności wiedzą też jakiej wiedzy potrzebują by go bezpiecznie uprawiać lub wstrzymać się z decyzją aż będą na to gotowe.

      • 0 0

   • Co z tego, że mają więcej? (21)

    Skoro wszystko na kredyt? :D
    Zastaw się a pokaż się. Tacy ludzie zawsze będą biedakami.

    Poza tym tym dzieciakom po prostu brakuje stylu i dobrego gustu.

    Te kolorowe "męskie getry", dziurawe dżinsy, wszelakie spodnie do kostek.

    To jest śmieszne :D Nie mniej jednak niewiele ma wspólnego z opisanym cyrkiem.

    15-20 lat temu, jak miałem 10-15 lat nie było tego całego cyrku płci były (i są) dwie.
    ŻADNA - podkreślam _ŻADNA_ z moich znajomych ani koleżanek nie skończyła w takim wieku z brzuchem ;)

    Jeśli ktoś w głębi serca/duszy czuje, że jest np. butelką ketchupu - proszę bardzo, ale nie próbujcie na siłę zainteresować swoimi urojeniami innych.

    Nie da się nikomu zdrowemu na umyśle wmówić że, "butelka ketchupu" to trzecia (kolejna) płeć :D

    • 21 13

    • (11)

     Zgadza się, oni aż pachną wazeliną;) Te gołe kostki i podarte spodnie to dno dna. Jeśli wg tej dzieciarni która się tu wypowiedziała, że na tym polega "ekskluzywność" to dziękuję.... Mam swój styl a tych leszczy dziewczyna ma na liścia;)

     • 7 5

     • co wy macie (5)

      za bul pupy na aktualnie panującą modę? Waszym rodzicom też się pewnie nie podobała młodzież bieżąca i uważali się za lepszych. Dinozaury! Widzę że lubicie oceniać książki po okładce, to jest dopiero dno dna.

      • 11 8

      • (4)

       Roznica polega na tym że moje pokolenie nie uważało się za lepsze bo ubrało "markowe" ciuchy za kasę od rodzicow. A te wszystkie cio*y 97 i młodsze? Dno dno

       • 5 6

       • (3)

        bo ty pewnie jesteś z okolic '95, tylko pamiętaj,ze dla tych 10 lat starszych to ty jesteś denną ciotą.

        • 3 3

       • (2)

        Czy ktoś może odpowiedzieć, czy piętnastoletnie dziewczyny też czują potrzebę zaspokojenia swoich intymnych potrzeb, rozładowania napięcia seksualnego? Kiedyś mówiono, że u nich przychodzi to znacznie później, ale ostatnio świat tak szybko ewoluuje, więc może obecnie jestem w błędzie.

        • 4 3

       • A kto mówił? Mężczyźni? ))

        • 0 0

       • tak, czują, tak działa biologia.

        • 0 0

     • (4)

      ludzie kulturalni kieruja sie maksyma "o gustach sie nie dyskutuje"

      • 3 1

      • (3)

       A mnie ciekawi komu na tym programie zależy i co chce osiągnąć? Dzieciaki tego nie wymyśliły, choć włożono to w ich usta. Ktoś ten program opracował. Jaki przyświecał mu cel?

       • 6 2

       • (2)

        nie czytales artykulu? moze zacznij od tego

        • 1 2

       • (1)

        Nie chodzi mi o to, kto wymachuje programem, ale kto faktycznie za tym stoi. Komu zależy na mieszaniu dzieciom w głowach. Są organizacje, o których nie śniło się nawet filozofom.

        • 5 3

       • ordo iuris? chrystusowcy degollada? opus dei? czy te jeszcze bardziej tajne?

        • 2 0

    • Bzdura. Kończyłem podstawówkę w 1987. W 8 klasie była laska w ciąży - dyrektorka na (1)

     apelu przyniosła jej krzesło bo laska miała duży brzuch i mdlała. W LO chodziliśmy na dziewczyny z zawodówki bo jak się mówiło, jak nie ma zerwanego gwintu w 1 klasie to wstyd. Nasze z klasy to były cnotki.

     • 8 2

     • Do Geko masz racje..juz w 95 roku..

      ... chocby w szkole podstawowej we Wrzeszczu nr 17 byla w 7 klasie laska w ciazy

      • 3 0

    • (5)

     To jest niestety odwieczny konflikt pokoleń, moja mama mówiła ze nie miała telewizora w dzieciństwie więc ja tez nie muszę (kiedyś)
     Pani zauważyła ze keczup może mieć różne funkcje, to czemu mam to wyśmiewać, tylko dla tego ze tego nie zauważam?
     Z wiekiem przychodzi mądrość i zrozumienie albo uparte przywiązanie do bo jak Ja byłam..

     • 6 3

     • (4)

      strach przed zmianami, typowy dla ograniczonych ludzi :(

      • 5 6

      • (1)

       Nie każdy postęp jest dobry. Zwykły plastik i energia z węgla. Wielkie osiągnięcia! To fakt, że dzieci dziś dojrzewają szybciej fizycznie i seksualnie. Niestety wolniej intelektualnie, mentalnie i społecznie.

       • 7 3

       • wprowadzenie religii do szkol, zredukowanie liczby godzin waznych przedmiotow?

        • 2 0

      • (1)

       W programie jest, że piętnastolatka może być prawnie szturchana przez kolegę, który chce zaspokoić jedynie swoją fizjologiczną potrzebę z kimś o ładnej buzi. A ta buzia naiwnie poddaje się temu z nadzieją, że zatrzyma go przy sobie przynajmniej do śmierci. W podręczniku powinno być napisane, że chłopcy jedynie odreagowują swój popęd i by dziewczyny nie liczyły na to, że będą się z nimi wiązali na resztę życia, a tylko do czasu, gdy na horyzoncie pojawi się "kobieta" o większych walorach.

       • 7 1

       • 1. piętnastolatki były prawnie "szturchane" przez tysiąclecia.
        2. zakładanie, że nastoletni chłopcy się nie zakochują jest i**otyczne, potrafią bardziej schizować na tym tle niż ich równolatki
        3. za czasów szkolnych (przełom xx/xxi) nie przypominam sobie żadnej koleżanki, która by marzyła o zamęściu z chłopakiem z którym chodziła. to był odległy i abstrakcyjny temat. myślenie, że laska chce się wiązać na resztę życia to głupi stereotyp. jest raczej tak jak napisałeś - "tylko do czasu, gdy na horyzoncie pojawi się "facet" o większych walorach." przy czym te większe walory niekoniecznie muszą być fizyczne ;)

        • 0 1

    • pamietaj ze wielu rodzicow rozwiazalo problem aborcja

     • 2 1

  • nie rozumiesz... (12)

   właśnie o to chodzi, żeby dzieciaki wiedziały skąd się bierze ciąża, jak zapobiegać, jak się chronić przed chorobami wenerycznymi, gdzie szukać pomocy w razie gwałtu, na czym polega molestowanie.

   • 20 8

   • dowiedzą się od mamy lub od kolegów, seksueukacja nie jest potrzebna, kiedys (6)

    jej nie było, tak samo jak antykoncepcji i zapobieganiu, a nasz naród rósł w siłe, a nie wymierał powoli

    • 7 24

    • Jaruś, weź głęboki oddech i ochłoń (3)

     Dla relaksu idź pogłaskać kota.

     • 11 3

     • (2)

      Ciąża, choroby? Przecież to jest w podstawowym programie szkoły średniej na bodajże biologii. Program Love to bardziej poradnik - instrukcja. Zero odpowiedzialności. Zajdziesz w ciążę? No problem. Zażyj pigułkę. Chciałbyś, by twoja córka łykała prochy, bo jakiś knut ma problem z samokontrolą i musi się gdzieś poocierać. Kiedyś nie mieliśmy frustracji, że przed ukończeniem szkoły średniej nie mieliśmy kontaktów fizycznych z dziewczynami. Choć nie chodziłem do jakiejś elitarnej szkoły, jednak dość sensacyjnym było, że paru kolegów sypiało z dziewczynami. Nie było to normą w moich czasach i dało się żyć. Nikt z tego powodu się nie ciął, nie wieszał, nie skakał z mostu.

      • 9 6

      • Badania naukowe pokazują, że tam gdzie wprowadzono (1)

       edukację seksualną nastolatki podejmują decyzję o rozpoczęciu współżycia seksualnego później, zmalała ilość niechcianych ciąży i zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. Zwiększyła się za to ilość doniesień o gwałtach i molestowaniu, ponieważ wzrosła świadomość młodych osób odnośnie ich granic i tego co jest przestępstwem na tle seksualnym.

       • 1 1

       • Pokaż te badania

        Bo jakoś w Wlk Brytanii jest najwyższy odsetek nastoletnich ciąż. I to akurat tam jest najbardziej rozbudowana edukacja seksualna.

        • 0 0

    • Taaa akurat trzeba chronic dzieci bo te dzbany glosujace na pis.. (1)

     ... i broniacych potem jankowskiego pedofila w zyciu nie uswiadomi swych dzieci. Wlasnie przez to tyle lat kler gwalcil dzieci.Oni sie boja ze teraz uswiadomione dziecko da proboszczowi w pysk gdy tylkosprobuje.. To was boli

     • 5 1

     • Czy mówił ci już ktoś, że jesteś psychopatą?

      Serio.

      • 0 3

   • (2)

    przecież o tym mogą się dowiedzieć z lekcji biologii, już w podstawówce

    • 10 11

    • No to jak i tak niby to samo moga dowiedziec sie..

     ..niby na lekcji Biologii to o co cala awatura he???

     • 2 0

    • Na biologi tematy te są traktowane po macoszemu,

     nikt nie wyjaśni dziewczynie kiedy ma dni płodne albo czy od pierwszego razu można zajść w ciąże a z pewnością nie porozmawia o antykoncepcji.

     • 2 0

   • (1)

    A to jakiś problem, żeby uważać na lekcji biologii?

    • 0 2

    • Na lekcji biologii nie mówi się o antykoncepcji.

     • 1 0

  • (7)

   Widać że jako osoba postronna nie ma Pan/Pani żadnej wiedzy na temat tego jak wygląda sytuacja dzisiejszej młodzieży. Opisana sytuacja, kiedy to niby galeria wychowuje dziecko, które zarabia współżyciem na swoje potrzeby jest sytuacją graniczną, tzn tak rzadką jak np. sytuacja w której to osoba dorosła żyje z prostytucji. Problemem nie są dzieci zarabiające w krzakach, bo żeby na taką osobę natrafić trzeba mieć olbrzymiego pecha. Problemem jest to że głównym miejscem, gdzie nastolatek zdobywa wiedzę na temat seksu jest pornografia. Skoro nasze prawo daje 15 letniemu człowiekowi prawo do decydowania o swojej seksualności, to czemu nie daje mu szansy na zdobycie zdrowej i bezpiecznej wiedzy na ten temat. Pozdrawiam serdecznie.

   • 15 5

   • to nie jest zdrowa ani bezpieczna wiedza - to lewicowa propaganda plus lgtb- tam nie ma (5)

    mowy o jakiejś odpowiedzialności przy współżyciu, o wartości czystości - nie, tylko zachęta by uprawiać seks najlepiej wyuzdany

    • 7 11

    • Piotr skoncz belkotac i wracaj do kosciola.. (3)

     ... czas msze rozpoczac

     • 4 5

     • (2)

      Rządowi powinno zależeć na tym programie. Wczesna prokreacja jest szansą na większą populację podatników i pokrycie wydatków emerytalnych. A oni jak na złość są przeciw. To się nazywa paradoks.

      • 0 2

      • A jakże odpowiedzialny jest piętnastolatek, że może decydować nie o swojej seksualności, ale o seksualności drugiego piętnastolatka? Przecież tu chodzi o współżycie dwóch nieletnich dzieci, które jeszcze na YT oglądają miauczące pieski, kotki lub graja w minecrafta. Seks to nie jest głód, czy wypróżnianie się. To nas chyba różni od innych istot, że prócz abstrakcyjnego myślenia potrafimy panować nad instynktami.

       • 3 2

      • Właśnie dlatego się tak buntują pisowcy,

       edukacja seksualna zapobiega podejmowaniu pochopnie i zbyt wczesnej decyzji o uprawianiu seksu a nie ją przyśpiesza. A bez seksu dzieci nie ma. Nie edukujmy to będzie więcej dzieci, w dodatku z młodszych matek, które będą musiały w części przypadków rzucić szkołę żeby wychować potomstwo. Wykształcenie matki w dużej mierze decyduje o inteligencji potomstwa (stymulowanie rozwoju od najmłodszych lat) - Więcej matek bez wykształcenia - głupsze dzieci, głupsze dzieci głupsze społeczeństwo proste? Proste?

       • 0 1

    • Poza tym Piotr ze belkoczesz bo jestes nakarmiony..

     ... az po slome wychodzaca z twych butow bzdurami zaslyszanymi z ambony to zwyczajnie klamiesz i wogole nie zadales sobie trudu zalosny ignorancie sciagniecia pdf-u i przeczytania zalozen programowych. Jak tu nie nazywac kogos takiego dzbanem???Nie ma mowy o odpowiedzialnosci milosci??? Co ty bredzisz

     • 4 4

   • Zdrowej i bezpiecznej wiedzy może udzielić wykwalifikowany nauczyciel, a nie edukator po 3-dniowym kursie o którym nikt nic nie wie. Wystarczyłoby przeznaczyć parę godzin biologii na takie zajęcia. Przestańcie udawać profesorów od edukacji seksualnej bo jesteście żałośni.

    • 3 3

  • (1)

   z artykulu wynika ze strona prawacka ma ogromne braki edukacyjne, ponadto widac duzo uprzedzen a takze kierowanie sie w mysleniu "faktami" nie istniejacymi po prostu urojeniami

   • 5 3

   • Takimi urojeniami kieruje sie caly kosciol

    • 3 4

  • (2)

   o co ten pan ze zdjecia zebrze? z kartonu ktory trzyma nie dosc jasno to wynika

   • 1 2

   • (1)

    O rozum dla takich jak wy - pustaków lewackich.

    • 0 3

    • ale musi zacząć od siebie, a zbieranie od zera potrwa...

     • 0 0

  • Z drugiej strony są też rodzice,

   tacy jak ja, którzy nie uważają się za ekspertów w dziedzinie biologii i ludzkiej prokreacji (tak jak nie uważają się za ekspertów w dziedzinie fizyki czy chemii) i chcieliby żeby nastolatki dostały rzetelną wiedzę na tematy, które interesują je niezależnie od katolickich zaklinaczy rzeczywistości.

   • 1 0

 • Ktoś uważa, że nauczyciele (a czasem katecheci) prowadzący wychowanie do życia w rodzinie są dobrze przeszkoleni? (18)

  No bez żartów.

  • 149 43

  • No katecheci w szczególności (6)

   Pani katechetka uprawia sekst tylko po ciemku, w klasycznej pozycji , z różańcem w ręku i wedle kalendarzyka. A jak się stary rozochoci nie w terminie to dostaje ścierą.

   • 33 11

   • (4)

    Oj nie znasz katechetów. U dzieci w szkole był, że inne placówki mogą tylko pozazdrościć. Dzieciaki o wszystkim mogły pogadać. Szanował wszystkie poglądy. Zajęcia bardziej przypominały filozofię niż religię. 100 % obecności. Właściwy człowiek na właściwym miejscu.

    • 4 0

    • (3)

     podobnie bylo na zajeciach z zakresu edukacji seksualnej

     • 1 0

     • (2)

      A tym mi się nie chwaliły. Może to inna szkoła. A przypadkiem edukacji nie prowadziła pani od muzyki?

      • 2 1

      • Hmm (1)

       Pani od muzyki może czasem też ukończyć studia z zakresu edukacji seksualnej. Czemu nie?

       • 2 1

       • No, właśnie nie neguję. Próbuję jedynie wybadać rozmówcę, czy mówimy o tej samej szkole, bo przeważająca większość z tych nauczycieli było osobami na właściwym miejscu.

        • 0 0

   • A jeśli ona tak właśnie lubi?

    Będziesz ją zmuszał do perwersji?

    • 0 1

  • (2)

   a lepsi goście z ulicy?

   • 4 8

   • jeśli mają pełniejszą wiedzę niż ci od życia w rodzinie (o co absolutnie nie jest trudno)?

    no raczej że lepsi

    • 14 5

   • dlaczego "z ulicy"? to nie sa osoby bazdomne, a krotka nawet rozmowa pokazuje ogromna wiedze i solidne przygotowanie

    • 3 2

  • nie kłam wychowanie do życia w rodzinie nie prowadzą katecheci, tylko osoby które mają doświadczenie (4)

   w przekazywaniu wiedzy i wychowania właśnie do życia w rodzinie a nie wychowania do seksu bez odpowiedzialności i bez zobowiązań jak jest w zdrovve love

   • 5 8

   • Kłamstwo to twoje hobby?czy choroba? (2)

    W niejednej szkole katecheci prowadzą takie zajęcia(w tv i intern.jest masa przykładów) bo to dodatkowa kasa a i proboszcz i biskup jest zadowolony,choć o działalności dr.Wisłockiej nic nie wiedzą

    • 5 4

    • (1)

     Ale w niejednej szkole nie uczą katecheci. To, że część jest niekompetentnych w części szkół nie oznacza, że należy ich zastąpić innymi pozbawionymi kompetencji, po śmiesznych kursach. Z deszczu pod rynnę. Nie wiemy co to są za ludzie w ogóle. Ja np. nie chciałbym, żeby moje dziecko "edukował" ateista i zawzięty antyklerykał.

     Wystarczy rozszerzyć kompetencje np. nauczycieli biologii i temat załatwiony. Nie ma potrzeby ładować do szkół pseudo edukatorów-demoralizatorów prowadzących kursy dla aspirujących prostytutek.

     • 5 5

     • ateista dentysta to dopiero!

      • 4 1

   • takie urojenia wynikajace z twojej wypowiedzi jak "a nie wychowania do seksu bez odpowiedzialności i bez zobowiązań" powinnas odrzucac bo nie pozwalaja ci zobaczyc sprawy jaka ona jest

    • 1 2

  • No katecheci akurat wogole sa nie na miejscu gdy chodzi o takie uswiadamianie (1)

   • 5 1

   • specjalisci od wypaczania mlodych umyslow

    • 3 0

  • Katecheci nie prowadzą tych zajęć, dlaczego piszesz nieprawdę? Jak widać poszło...

   • 0 0

 • Hahaha (8)

  wychowanie do życia w rodzinie z katechetką. To tak jak kiedyś na naukach przedmałżenskich uczyła antykoncepcji pani mająca dziesięcioro dzieci.

  • 119 47

  • To jest akurat co innego. (4)

   Nikt nie zmusza do brania ślubu kościelnego i chodzenia na nauki przedmałżeńskie. Sam, jako osoba niewierząca, nigdy nie rozumiałem nagonki na te zajęcia. Skoro forma i treść przekazywanych informacji, zgodnych z wiarą katolicką się nie podoba, to czemu nie brać ślubu cywilnego? Dla mnie jest to wyższy poziom hipokryzji, kościół, białe suknie, jakieś przysięgi przed bogiem i narzekanie dorosłych ludzi co do wymagań, żeby ksiądz łaskawie udzielił im sakramentu.

   Potem oczywiście chrzest dziecka, bo tak wypada. Dla mnie to absurd.

   • 32 2

   • (1)

    ja uwazam, ze kursy prawa jazdy powinny byc prowadzone w duchu katolickim, w koncu wiekszosc stanowia katolicy

    • 3 5

    • Wiekszosc???Chyba w twojej glowie

     • 1 2

   • Co???Nikt nie zmusza do brania slubu koscielnego??? (1)

    Jak to nie?!? Pijany jestes? Kosciol katolicki to robi od zawsze! Nie wezmiesz slub w kosciele wyladujesz w piekle razem z potomstwem gdzie bedziesz cierpial straszliwie w mekach na wieki. To nie dosc ze zmuszanie to jeszcze grozenie.
    Na szczescie my normalni (ie jestem ateista ja wierze i to gleboko w nauke) nie wierzymy w jakies urojenia chorych starcow. Ale nie klam ze kk do niczego nie zmusza bo juz sam akt chrztu jest dowodem ze robi sie to z ludzmi ktorzy sami nie moga decydowac. W dzisiejszych czasach ponad polowa mlodych by sie w zyciu nie ochrzcila. Tak wlasnie jest pezez kk oklamywane spoleczenstwo ze w kraju 90 procent to wierzacy buha ha polowa z mlodych nawet nie splunie na kosciol tak gleboko ma jego nauki

    • 4 10

    • Z twojej wypowiedzi wynika, że chrzest to jakieś czary mary które wpływa na ciebie do końca życia, a kościół wepchnie cię za brak ślubu do piekła ,którego przecież nie ma. WTF?!

     • 1 0

  • Protestuję (2)

   A to katechetki nie są żonami i nie mają dzieci ? Nie wiedziałam...

   • 6 3

   • katechceci, uczyc prawdy na katechezie o grzechu sodomskim i o prawdziwej rodzinie (1)

    • 2 1

    • i diabel sie o nich upomni i zaprosi do swojej krainy

     • 1 0

 • Niech się za robotę wezmą (5)

  zamiast zaglądać komuś do spodni.
  Różaniec w dłoni, a o niczym innym niż o seksie nie myślą.

  • 92 50

  • (2)

   Przypuszczam, że ważniejszą potrzebą jest zdrowie psychiczne, której młodzież bardziej potrzebuje ze względu na wzrastającą ilość prób samobójczych oraz samych samobójstw.

   • 8 1

   • Samobójstwa są przez znieczulicę (1)

    i hejt, w których kościół katolicki i partia rządząca wiodą prym.

    • 9 2

    • Myślisz, że rozładowanie napięcia seksualnego młodocianych poprawi ich zdrowie psychiczne? Może chłopaka tak, ale wykorzystanej i porzuconej nastolatki to wątpię.

     • 0 2

  • to urzędnicy raczej ciągle myślą o seksie wypuszczając takie programy... (1)

   • 1 3

   • to ich obowiazek reagowanie na rozne zjawska

    • 1 0

 • Jak to jest? (27)

  Antykoncepcja dostępna na każdym rogu, zewsząd można się dowiedzieć "co do czego służy" edukacje seksualne, pornosy itp. - Ale w praktyce to potem taka 14 letnia Dżesika w ciąży nie wiadomo z kim, a nawet jeśli to już dawno wrócił do Hiszpanii czy do innego Maroka. Cywilizowani ludzie nie muszą być uświadamiani na takie tematy, natomiast pozostali - dzieciaki z móżdżkiem upośledzonego szympansa oraz niezależne 30+ latki nawet nie skorzystają z tej "wiedzy" - ci pierwsi właśnie ze skutkiem opisanym wyżej, a te drugie to i tak nie zajdą w ciążę z kotem czy tam innym ogórkiem :)

  • 56 33

  • Dlaczego ?

   Dlaczego tak dużo jest ludzi z takimi odchyleniami ? Skąd to się bierze ?

   • 7 2

  • 500+ i wszystko jasne (2)

   Niechciana ciąża szybko staje się planowanym poczęciem jak przychodzi pierwszy przelew ;)

   • 3 13

   • (1)

    Czemu nie trzaskasz dzieci? Przecież to taaaaki biznes.

    • 10 4

    • wystarczy ze ty bedziesz trzaskal

     • 0 4

  • bo to jest brak moralności i brak wzorców zachowania cnoty i skromnosci przez dziewczynę (7)

   az do slubu, sexedukacja tylko wzmaga popęd i rozmiękcza naturalny wstyd, który powinn poprzez kulturę i normy społeczeńne wpajany do głów

   • 6 16

   • Przez dziewczynę? (1)

    A to rozumiem, że chłopak to już może machać k*tasem na prawo i lewo? Skąd Ty żeś się urwał? Przeniosło Cię w czasie ze Średniowiecza?

    • 12 4

    • pisior i wszystko jasne

     • 2 1

   • "rozmiękcza wstyd" XD (2)

    płaczę :D

    • 12 5

    • Podać Ci chusteczki?

     Czy masz jeszcze jakieś na biurku? ;)

     • 3 6

    • Buha ha tez placze

     I ten dzban to na powaznie..

     • 1 2

   • wstyd nie jest naturalny, sam piszesz ze "powinn poprzez kulturę i normy społeczeńne wpajany do głów"

    • 3 0

   • Moralnosc ignorancie nie ma nic wspolnego z kosciolem katolickim

    • 3 1

  • W krajach z edukacją seksualną (8)

   Odnotowuje się mniej nastoletnich ciąż niż w krajach bez tej edukacji

   • 12 7

   • (1)

    Niestety nieprawda.

    • 6 7

    • Prawda.

     • 2 2

   • nieprawda w UK gdzie masz taką propagandę odsetek ciąż wśród nastolatek wzrósł bardzo znacząco (5)

    sprawdź sobie to są dane ogólnie dostępne

    • 6 4

    • Totalna bzdura, która sam wymyśliłeś (3)

     Odsetek ciąż u nastolatek w UK był nawet kilkukrotnie wyższy niż w praktycznie całej Europie od dzięsiątków lat. Dane zaczęto zbierać w 1969 roku i od tamtego czasu widać jak ten odsetek tych ciąż maleje. Od czasu wprowadzenia usystematyzowanego programu nauczania w 1998 roku spadł aż o 60% w 2015. Wszystkie te dane można bez problemu znaleźć na oficjalnej stronie brytyjskiego Office for National Statistics ale lepiej wymyślać dyrdymały aby tylko się utwierdzić w swoim durnym przekonaniu.

     • 7 3

     • klamstwo pdstawa funkcjonowania pisuarow, bez tego przestaja istniec

      • 1 2

     • No chociaz jeden altor..

      .. zadal sobie trud sprawdzenia rzetelnie podanej informacji. Jak juz chodzicie do tego kosciola to chodzcie dla mnie mozecie wielbic nawet banana ale zadajcie sobie choc trud sprawdzenia czy ksiadz w kazaniu wam prawde przekazuje bo najczesciej to zwykle bzdury podszyte indoktrynacja

      • 2 1

     • I dlatego się wycofali z edukacji seksualnej, a tam gdzie tak się stało - ilość ciąż spadła nawet o połowę. Więc kto tu bzdury opowiada? Jest oczywiste, że jak się dzieci seksualizuje i demoralizuje to będą eksperymentować.

      • 1 2

    • Sprawdzilem Piotr i to ty klamiesz

     • 2 2

  • pornosy wg Ciebie służą do edukacji seksualnej? no to gratuluję licznych odchyłów ... (5)

   właśnie przez to, że nie ma nic po środku ta Dżesika łazi w ciąży - z jednej strony te Twoje porno, z drugiej skażone zabobonem nauczanie o "życiu w rodzinie".

   • 7 3

   • Dla wielu osób pornosy służą jako edukacja seksualna (4)

    Czy tego chcesz czy nie. Odniosłem się do realiów jakie panują więc daruj sobie kolego te złośliwości i zamiast klepać głupoty na klawiaturze naucz się czytać ze zrozumieniem. Tego uczą w szkołach wcześniej niż o seksie - czyżbyś już wtedy opuszczał lekcje?

    • 2 5

    • (3)

     najpierw naucz sie pisac zrozumiale "czyżbyś już wtedy opuszczał lekcje?" wtedy dopiero mozesz oczekiwac ze zostaniesz wlasciwie odczytany, z twojego belkotliwego wpisu domyslam sie ze jestes wierzacym prawakiem ale co chciales przekazac trudno dociec

     • 1 2

     • Kto tu prawi bełkot (2)

      Chłopie, masz problem nawet z interpunkcją, więc o pisowni się nawet nie wypowiadaj, bo robisz niezłą wiochę :) Przynajmniej mam już pewność, że sporo tych lekcji opuściłeś. Zatem wydestyluję dla Ciebie moją oryginalną wypowiedź wraz z puentą do takiej postaci, żeby twoja lewicowa główka za bardzo od myślenia nie rozbolała, jak to bywa w przypadku dawno nie używanych organów - chodzi o jedną, prostą rzecz:
      - idea edukacji seksualnej w szkole i podobnych placówkach mija się w celem, ponieważ na etapie kiedy jest realizowana, normalne dzieciaki mają to już w małym palcu, a cała reszta albo nie potrzebuje, albo i tak nie wynosi praktycznej wiedzy z takich zajęć.

      Zatem nie próbuj dociekać bo i tak Ci nie wychodzi - a skoro jesteś "lewakiem" to myślenie zostaw swoim idolom z TV, mentalny niewolniku :)

      • 2 4

      • (1)

       ciesze sie ze zainspirowalem cie do bardziej uporzadkowanej wypowiedzi, nie zmienia to tego ze to co napisales rozmija sie niestety z logika a jesli do tego dodac te ogromne ilosci piany w jakiej utopiles "trasc" to calosc nie ma zadnej wartosci merytorycznej

       • 0 1

       • Zainspirowałeś? Czym?

        Tym, że prostego przekazu nie zrozumiałeś przez jego rozbudowaną opisową część? Litości...

        Co do logiki - jest taka że pomimo, że mamy XXI wiek, nieskrępowany dostęp do informacji i powszechną edukację, to wielu ludzi mentalnie tkwi w ciemnogrodzie, co jest pewnym paradoksem. Ale widać tak natura zrządziła - nieważne czy to człowiek z buszu czy z miasta - z pewnymi kwestiami niektórzy dalej są na bakier od tysięcy lat. To jest sens tego pytania. Jeśli Ciebie to nie nurtuje - chętnie wysłucham, bo jak na razie to Ty bijesz pianę, a zero konkretów.

        • 1 1

 • jestem przeciw ! (7)

  a o konsekwencjach ktoś tej młodzieży powiedział ? Czy oni przypadkiem nie są zmanipulowani ? Gdzie ich rodzice ? Zamiast seksu niech się rozwijają w sporcie, plastyce, śpiewie czy muzykowaniu. Jest tyle pięknych możliwości na ten czas a nie oddawać się wyuzdaniu i żądzy. Trochę wstydu i skromności młode dziewczęta. Gdzie wasza godność ?

  • 92 109

  • Godność kosztuje 100 żetonów na showup. (1)

   Lepszy pieniądz niż z plastyki czy innej sztuki, a skoro Bóg daje wolną wolę to tylko ich wybór.

   • 6 6

   • testowalas?

    • 0 0

  • ja rozmawiałam o tym programie z moim synem, siłą nie zmuszę go do zmiany myślenia, zresztą to nie chodzi o to. Podzieliłam się z nim moimi wątpliwościami o obawami, na szczęście to ja podpisuję lub nie zgodę na te zajęcia.

   • 3 7