stat
Impreza już się odbyła

Biblioteczny poradnik dla początkujących pisarek i pisarzy w Stacji Kultura

Co zrobić, żeby stać się pisarzem? W rumskiej bibliotece poznasz tajniki warsztatu pisarskiego i dowiesz się jak pracować nad tekstem, aby osiągnąć sukces. Właśnie wystartował Biblioteczny Poradnik dla początkujących pisarek i pisarzy w formule online.

sty 20

środa, godz. 10:00

Online
bilety 35 zł
lut 8

poniedziałek, godz. 18:00 - 19:30

Online
bilety 35 zł
W listopadzie Stacja Kultura udostępnia na swoim profilu facebookowym Biblioteczny poradnik literacki dla początkujących pisarzy i pisarek. W ramach cyklu zaplanowanych zostało 6 tematów, które udostępniane są w kolejne listopadowe czwartki i wtorki. To kolejne już warsztaty literackie z sukcesem realizowane w rumskiej bibliotece. Ze względów epidemiologicznych cykl przeniesiony został do sieci, dzięki czemu przyszłe pisarki oraz pisarze kształcić się mogą w domowym zaciszu.

Prowadząca, doświadczona redaktorka i autorka - Elżbieta Żukowska, odkrywa tajniki warsztatu, ułatwiając tym samym tworzenie i ulepszanie własnych historii. Każda prelekcja kończy się twórczym ćwiczeniem pisarskim. W efekcie uczestnicy spotkań dowiedzą się w jaki sposób uporządkować myśli, wykorzystać wyobraźnię i język. Nauczą się, jak skonstruować bohatera, stworzyć fantastyczny świat i zbudować wciągającą fabułę.

"Na sukcesy literackie składa się nie tylko talent czy natchnienie, ale także dobra znajomość warsztatu, świadome konstruowanie świata, bohaterów. Dlatego wszystkich marzących o pisaniu zachęcam do zapoznania się z warsztatami. Ponadto poradnik może być doskonałym dopełnieniem i wsparciem zdalnego nauczania, które rozwija i inspiruje twórczy potencjał uczniów." - mówi Kinga Lanc, autorka i koordynatorka projektu "Od baśni do fantasy", kierowniczka ds. promocji w MBP w Rumii.

Stacja Kultura zachęca także do przesyłania próbek własnych tekstów, z których wybrane otrzymają recenzję przygotowaną przez prowadzącą - Elżbietę Żukowską. Będzie to recenzja wewnętrzna, czyli taka, jaką przygotowują redaktorzy dla wydawnictw. Mają one na celu ocenę tekstu pod kątem wartości literackiej i potencjału historii. To bardzo cenna informacja dla każdego autora. Teksty należy przesłać na adres: zapisy@bibliotekarumia.pl

Wymagania dotyczące teksu: nie więcej niż 25 000 znaków (ze spacjami) - tj. około 10 stron
znormalizowanego tekstu.

Warsztaty są częścią projektu "Od baśni do fantasy", na który Miejska Biblioteka
Publiczna w Rumi otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zaplanowanych zostało 6 tematów, które udostępniane będą w kolejne listopadowe czwartki
i wtorki.

1) 12.11 Temat, czyli po się pisze.
2) 17.11 Bohater/ka, czyli kto opowie tę historię.
3) 19.11 Konflikt, czyli niezgoda czasem buduje.

4) 24.11 Dialog, czyli jak zapisać konflikt.
5) 26.11 Schemat fabularny, czyli jak to wszystko ogarnąć w całość.
6) 1.12 Poprawki, czyli zanim tekst pójdzie w świat.

Elżbieta Żukowska - scenarzystka, animatorka kultury, wykładowczyni, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Od kilkunastu lat kreuje i realizuje projekty kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Autorka "Mitologii Andrzeja Sapkowskiego" i scenarzystka komiksów (Miasto z widokiem 2014, Kapitan Wrona 2016, seria Borka i Sambor 2017, Jaskółka 2018). Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów kulturalnych (Teatr z bliska, W Gdyni i o Gdyni, Korzenie Kultury, Polskie Historie), prowadząca warsztaty literackie, teatralne, scenariuszowe, komiksowe, baśniopisarskie. Celem jej pracy jest zawsze pobudzenie do refleksji, wypowiedzi czy działania drugiego człowieka. Po to pisze, projektuje czy prowadzi warsztaty.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Funkcją skóry u człowieka nie jest: