Wiadomości

Bieganie po wodzie i lewitacja na Bałtyckim Festiwalu Nauki

Do końca niedzieli w Trójmieście odbędzie się ponad 850 imprez naukowych.

Atrakcje Bałtyckiego Festiwalu NaukiJeśli nauka kojarzy ci się ze szkolną ławką i nudną lekcją, koniecznie wybierz się na Bałtycki Festiwal Nauki. Przekonasz się, że wiedza podawana w odpowiedni sposób praktycznie sama wchodzi do głowy.Czy zdobywanie wiedzy musi być nudne?

nie, dobry wykładowca/nauczyciel i ciekawy podręcznik to podstawa 67%
podczas takich imprez jest ciekawie, ale wykłady/lekcje to nuda 15%
wiedza książkowa jest mało przydatna, grunt to praktyka 18%
zakończona Łącznie głosów: 180
W środę, 23 maja, na trójmiejskich kampusach uczelnianych rozpoczął się X Bałtycki Festiwal Nauki. Przez pięć dni studenci i ich naukowi opiekunowie udowadniać będą, że zdobywanie wiedzy to nie tylko nudne wykłady i żmudne studiowanie opasłych tomów, a wszystko za sprawą ogólnodostępnych i darmowych warsztatów i pokazów.

Odwiedzając dziedzińce Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska dowiedzieć się można co się stanie gdy włożymy do mikrofalówki płytę DVD, albo sprawdzić jak powstają pianki poliuretanowe wykorzystywane do produkcji rzeczy codziennego użytku.

- Jeśli stykami się z czymś o konsystencji pianki to prawie na pewno będzie to poliuretan - tłumaczy Judyta, studentka Politechniki Gdańskiej - Produkuje się z niej materace, sprzęt dla nurków, ma też zastosowanie w budownictwie. To bardzo uniwersalny materiał.

Studenci mieszają ze sobą odpowiednie składniki, barwniki i powstałą masą wypełniają formy. Na oczach widzów wyrastają piankowe banany, kaczuszki, a nawet sztuczna dłoń, gdy za foremkę służy lateksowa rękawiczka.

- Proporcje składników muszą być odpowiednie, alby produkt miał wymagane właściwości - wyjaśnia studentka. - Jeśli czegoś będzie za dużo lub za mało pianka może stać się zbyt sztywna, albo zawierać zbyt dużo powietrza. Mieszanina w trakcie trwania reakcji wydziela sporo ciepła i kilkukrotnie zwiększa swoją objętość.

Na kolejnym stanowisku podziwiać można model kolejki sunący po torach dzięki ciekłemu azotowi. Do niewielkiego wagonika, w którym umieszczony jest nadprzewodnik student wlewa sporą porcję cieczy. Po chwili wagonik zaczyna lewitować, a popchnięty zaczyna podróż po magnetycznych torach.

- Nadprzewodnik, jak sama nazwa mówi, to materiał który doskonale przewodzi, ale najpierw trzeba go schłodzić do temperatury -190 stopni - mówi Adam, student Politechniki Gdańskiej. - Dzięki tym właściwościom możliwe jest zjawisko lewitacji magnetycznej wykorzystywane w super szybkich pociągach. Nasza makieta, choć niewielka, działa na identycznej zasadzie.

Interesująco przedstawia się również basen z cieczą nienewtonowską. Choć nazwa brzmi wyjątkowo groźnie, jest to zwykła woda ze skrobią kukurydzianą. Zabawa z nią jest mokra, brudna, ale dzieciom podoba się najbardziej.

- Jeśli wejdziemy do basenu wypełnionego cieczą nienewtonowską i będziemy szybko poruszać nogami to utrzymamy się na powierzchni - tłumaczy nam Darek, student Politechniki Gdańskiej. - Wystarczy na moment się zatrzymać, a natychmiast pogrążymy się w substancji.

Nie ma w tym żadnej magii, ani nawet skomplikowanych wzorów matematycznych. Ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku staje się gęsta i zachowuje się jak ciało stałe, lecz gdy nacisk słabnie z powrotem zamienia się w substancję ciekłą. Dlatego nabrana w dłoń kulka, szybko przecieka nam przez palce.

Bałtycki Festiwal Nauki to nie tylko wiedza ścisła. Na amatorów nauk humanistycznych czeka moc atrakcji przygotowanych przez Uniwersytet Gdański. Można poznać tajniki daktyloskopii na Wydziale Prawa lub zastanowić się nad tym czy w reklamach wyborczych przeważa manipulacja podczas wykładu zorganizowanego przez Instytut Politologii. Osoby zainteresowane naukami przyrodniczymi i medycznymi również znajdą coś dla siebie.

Szczegółowy plan wykładów, warsztatów oraz pokazów dostępny jest w naszym portalu oraz na stronie Festiwalu.

Opinie (17) 4 zablokowane

 • Kłopoty z krążeniem...

  ... u Pani machającej na końcu filmu?

  • 3 4

 • to u Pani autorki artykułu

  • 0 0

 • Wpadłeś na to, że jak komuś nie jest gorąco, to ręka pozostaje chłodna?

  Wynika to z tego, że nie jest ona potrzebna organizmowi i pokłady ciepła są przekazywane w stronę narządów, głowy.

  • 1 1

 • co roku to samo pokazywane w ten sam sposób, wieje nudą..

  .. a dzieci przychodzą nie z chęci, a przymusu wyjścia szkolnego.

  • 14 7

 • moja opinia

  Dosłownie co roku jest to samo. Ile razy mogę z synkiem oglądać tych samych ludzi i te same doświadczenia? NUDA! Polska nauka jest nudna i nie rozwojowa...

  • 7 16

 • ...

  NUDY NA PUDY!

  • 4 9

 • ...podpisano-wieczny student :D

  • 4 0

 • robiles wywiad u dzieci? bo ja tam dzis w laboratorium musialem ciekawskich wyganiac bo zabladzili. no naprawde przymus latania po PG pełną gębą.

  • 2 0

 • Ankieta

  Czy ankiety do każdego artykułu są potrzebne?
  tak 1%
  nie 98%
  nie mam zdania 1%
  głosuj

  • 8 1

 • BFN Gdynia

  W Gdyni w niedzielę pierwszy raz będzie symulator trzęsienia ziemi.

  • 3 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Larwa żaby trawnej to: