Wiadomości

Bliższa współpraca UG z Portem Gdańsk

W ramach porozumienia UG i ZMPG będą wspierać się w komercjalizacji wyników badań, transferach wiedzy i technologii.
W ramach porozumienia UG i ZMPG będą wspierać się w komercjalizacji wyników badań, transferach wiedzy i technologii. ZPMG

Praktyki studenckie dla wyróżniających się studentów, wsparcie dla badań naukowych istotnych dla gospodarki morskiej, wspólne konferencje naukowe i sympozja, a przede wszystkim transfer wiedzy i komercjalizacja wyników badań naukowych - w tych zakresach poszerzy się współpraca pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Portem Gdańsk. Porozumienie w tej sprawie podpisały władze uczelni i zarząd portu.Uczelnie powinny współpracować z dużymi przedsiębiorstwami?

tak, to szansa dla studentów na budowanie swojej kariery 81%
raczej tak, ale tylko pod kątem badań i konferencji naukowych 9%
nie, to wykorzystywanie potencjału naukowców, którzy nic z tego nie mają 10%
zakończona Łącznie głosów: 118
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała podkreślił, że porozumienie jest doskonałym przykładem synergii nauki i gospodarki.

- Rozbudowaliśmy w ramach unijnych środków naszą infrastrukturę i obecnie Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego należy do najnowocześniejszych w Polsce. Mamy znakomitych naukowców, bardzo dobrze wyposażone laboratoria, sale dydaktyczne, pracownie i chcemy wykorzystać ten potencjał zarówno we współpracy z instytucjami publicznymi, jak i partnerami biznesowymi. Uważamy, że zadaniem uniwersytetu jest nie tylko rozwój naukowy i dydaktyczny, ale również realizowanie projektów służących gospodarce, a w przypadku porozumienia podpisanego z Portem Gdańsk - gospodarce morskiej - powiedział.
Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Łukasz Greinke zaznaczył, że współpraca w ramach podpisanego porozumienia będzie motorem rozwoju zarówno dla pracowników portu, jak i Uniwersytetu Gdańskiego.

- Będziemy mogli skorzystać z potencjału uczelni przy realizacji szkoleń, ale co istotne, także z różnego rodzaju analiz dotyczących prowadzonych przez port inwestycji czy projektów. Jednocześnie możemy zaoferować naszą wiedzę i praktyczne doświadczenie - dodał.
Jak podkreślał prorektor UG ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. Krzysztof Bielawski we współpracy z Portem Gdańsk uczelnia chce wykorzystać swoje atuty związane z morskim charakterem kształcenia i prowadzenia badań naukowych.

- Uczelnia aktywnie uczestniczy we współpracy bałtyckiej w ramach wielu międzynarodowych projektów. Jesteśmy m.in. liderem Narodowego Centrum Badań Bałtyckich - konsorcjum zrzeszającego kilkanaście podmiotów i w jego ramach możemy realizować z Portem Gdańsk wspólne projekty czy też służyć opracowaniami i analizami - przekonywał.
Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim i Zarządem Morskiego Portu Gdańsk.
Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim i Zarządem Morskiego Portu Gdańsk. Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego

Wspólnie z naukowcami zbudują flagowy projekt portuZarząd Portu na podstawie zawartego porozumienia zaoferuje studentom pomoc w zakresie wiedzy o porcie oraz gospodarce morskiej.

- Dużym wyzwaniem dla nas, jako podmiotu realizującego wiele bardzo skomplikowanych przedsięwzięć infrastrukturalnych, jest wejście w nowe obszary projektów B+R. Porozumienie pozwoli nam skorzystać z wiedzy naukowców oraz studentów w celu wspólnego wygenerowania innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości mogą zostać zastosowane w Porcie Gdańsk. Myślimy o wdrożeniu tych nowoczesnych technologii m.in. w czasie realizacji inwestycji budowy Portu Centralnego, czyli flagowego projektu ZMPG - podkreśliła Jowita Zielinkiewicz, Dyrektor Działu Innowacji i Pozyskiwania Funduszy w ZMPG S.A.
Porozumienie z Portem Gdańsk to kolejna inicjatywa w ramach współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z instytucjami publicznymi, przedsiębiorstwami i organizacjami, w których uczelnia oferuje swój potencjał naukowo-badawczy i organizacyjny. Porozumienia obejmują kooperację w zakresie przedsięwzięć dydaktycznych, naukowych i organizacyjnych, z uwzględnieniem możliwości transferu wiedzy, technologii oraz komercjalizacji wyników badań naukowych.

Opinie (23)

 • i sie krygują i doklejają...

  Jakoś DCT zbudowano bez ich udziału a działa i kasę pompuje. Tyle że nie do ich kieszeni.
  Całe to towarzystwo mocno zapyziałe i powycierane a świat w miejscu nie stoi...

  • 21 4

 • kolejna sciema

  ile to juz lat slyszymy jak to uczelnie mają dzialac z biznesem? ze bedzie jak w usa? czy cokolwiek z tego wyniklo? 15 lat temu UG ksztalcil bezrobotnych i niestety 15 lat minelo i dalej to samo. zal patrzec, bo budujecie kampusy a metoda nauczania wciaz ta sama.

  • 32 10

 • dramat

  Proponuję aby Uniwersytet Gdański rozważył współpracę z bardziej kulturalnymi wykładowcami, szczególnie na wydziale prawa i administracji, ponieważ obecni nie szanują studenów, a co gorsza wypuszczają takich miernych absolwentów jak Płażyński i Błażewicz

  • 18 4

 • konie kują a żaba nogę postawia

  Może coś z tego stołu uda się uszczknąć...

  • 5 2

 • Nie, dziś jest takie ssanie na rynku, że nie kształci bezrobotnych

  tyle, że nadal kształci osoby z niskimi kompetencjami.

  Ale przecież państwowe ("darmowe") uniwerki nie są od edukowania, a od 5 lat imprez.

  • 8 3

 • Uniwersytet Gdanski

  To stan umyslu.

  • 14 6

 • bardzo dobrze- port się rozwija- szansa dla młodych- to dobry kierunek rozwoju- jak najwięcej dla Polski

  tylko proszę nie pisać: po co nam ta współpraca przecież mamy niemieckie porty

  • 4 6

 • z portem to raczej powinna wspolpracowac PG a nie czerwone kacyki z UG

  • 18 10

 • Jakie projekty, ludzie konkrety. To jest tak ogólne, że aż śmieszne. Nawiązujesz współpracę i w sumie nie wiadomo o co chodzi? Chyba, ze jest jakiś tort unijny do podziału.:) A to przepraszam:P

  • 16 2

 • Może coś by z tego było konkretnego a nie same papiery.

  • 2 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?