• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bloger, vloger i jutuber spotkają się w Gdańsku

Łukasz Stafiej
24 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Blog Forum Gdańsk to największy w Polsce zjazd blogerów. Co roku organizowany jest w innym miejscu. Tegoroczna, piąta edycja odbędzie się w sobotę i niedzielę, 25-26 października w Teatrze Szekspirowskim. Na zdjęciu: uczestnicy podczas Blog Forum 2012 na PGE Arenie. Blog Forum Gdańsk to największy w Polsce zjazd blogerów. Co roku organizowany jest w innym miejscu. Tegoroczna, piąta edycja odbędzie się w sobotę i niedzielę, 25-26 października w Teatrze Szekspirowskim. Na zdjęciu: uczestnicy podczas Blog Forum 2012 na PGE Arenie.

- Blogerzy to w większości ludzie ciekawi i ponadprzeciętnie inteligentni. Dla osoby, która nie zna tego środowiska, może być to dziwne. Wydaje im się, że jeżeli ktoś poświęca swoje życie na twórczość zza monitora, to na pewno jest introwertykiem. Tymczasem podczas Blog Forum okazuje się coś wręcz przeciwnego - mówi Aleksandra Mokwa z Biura Promocji Miasta Gdańska, organizatora Blog Forum Gdańsk. Impreza, na którą zjadą twórcy treści internetowych z całej Polski odbędzie się w sobotę i niedzielę w Teatrze Szekspirowskim zobacz na mapie Gdańska. Osoby niezarejestrowane będą mogły oglądać relację na żywo na portalu Trojmiasto.pl.



Łukasz Stafiej: To już piąta edycja Blog Forum Gdańsk, ale mam wrażenie, że przeciętny gdańszczanin nadal nie wie, co to za impreza. O co chodzi z tymi blogerami w Gdańsku?

Aleksandra Mokwa: Blog Forum to jedyna w Polsce organizowana na tak dużą skalę konferencja poświęcona blogerom, a od niedawna także jutuberom, czyli osobom tworzącym treści na YouTubie. Wybranych uczestników zapraszamy na dwa dni do Gdańska, w tym roku do Teatru Szekspirowskiego. Program składa się z przeróżnych wydarzeń dotyczących sztuki blogowania. Są wystąpienia zaproszonych gości, panele dyskusyjne i warsztaty. W tym roku do Gdańska przyjedzie 150 osób, spośród 700 chętnych, którzy wysłali zgłoszenia.

Kim są uczestnicy tej konferencji?

Blogerzy to w większości ludzie ciekawi i ponadprzeciętnie inteligentni. Dla osoby, która nie zna tego środowiska, może być to dziwne. Wydaje im się, że jeżeli ktoś poświęca swoje życie na twórczość zza monitora, to na pewno jest introwertykiem. Tymczasem podczas Blog Forum okazuje się coś wręcz przeciwnego. To są osoby bardzo otwarte, często z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie. Praca blogera wymaga dużej kreatywności i wiedzy.

Jaki jest motyw przewodni tegorocznej konferencji?

Tematyka obraca się wokół cytatu z Szekspira: "Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy". Chcemy pokazać blogerom, że warto postawić na mądrą, merytoryczną i ciekawą treść bloga, czego konsekwencją jest budowanie wartościowej społeczności odbiorców i korzystna współpraca reklamowa z markami. Dlatego też zaprosiliśmy m.in. Michała Szafrańskiego, który prowadzi popularnego bloga o oszczędzaniu i analizie finansów domowych. Bardzo szybko zbudował sobie wierną społeczność i nawiązał współpracę z szeregiem firm. Przyjedzie do nas też silna reprezentacja jutuberów. Zaprosiliśmy Maćka Dąbrowskiego, autora "Z Dupy", króla polskiego YouTube'a - Sylwestra Wardęgę, Lekko Stronniczych, Paulinę Lis z "Lisiego Piekła" czy Paulinę Mikułę z "Mówiąc Inaczej", która jest polonistką i na YouTube uczy Polaków poprawnie mówić.

O blogerach mówi się od lat, ale jutuberzy to chyba świeży trend?

Naszych gości dzielimy na trzy grupy. Blogerzy to twórcy internetowych treści pisanych, z kolei vlogerzy na swoim kanale w serwisie YouTube zamieszczają filmiki ze sobą w roli głównej. Są wreszcie jutuberzy. Oni nie stają przed kamerą i nie opowiadają, co się w ich życiu wydarzyło, tylko nagrywają i publikują na YouTube swoje show. Tradycyjne vlogi odchodzą powoli do lamusa, a marki wchodzą w coraz ciekawsze relacje biznesowe właśnie z jutuberami.

Mam wrażenie, że jutuberzy tworzą zazwyczaj treści - powiedzmy - humorystyczne. W programie znalazłem jednak również moduł jak najbardziej poważny, bo poświęcony blogerom zza naszej wschodniej granicy.

Cały czas staramy się poszerzać formułę Blog Forum i zapraszać gości z różnych stron świata. W tym roku oddajemy głos ukraińskim blogerom, którzy biorą żywy udział w dyskusji politycznej oraz rosyjskim blogerom z Obwodu Kaliningradzkiego. Jedni opowiedzą o blogowaniu w momencie przewrotu społecznego, drudzy - jak to jest blogować w państwie cenzury.

Polscy blogerzy raczej nie mają takich problemów. Niektórzy stają się celebrytami, żyją sobie w sieci i na portalach społecznościowych jak pączki w maśle. Modnie jest chyba mieć bloga.

Nie wiem, czy to jest modne. Cieszy mnie jednak, że osiągnęliśmy taki moment w naszych czasach, że każdy, kto uważa, że ma coś ciekawego do powiedzenia, może to powiedzieć - na blogu właśnie.

Mimo to przez te dwa dni traktujecie swoich gości niczym VIP-ów.

To prawda. Blogerzy są traktowani przez nas wyjątkowo, ponieważ to w tej chwili bardzo ważna grupa liderów opinii. Merytoryczna konferencję i szereg atrakcji dodatkowych, prezentacja kolejnych ciekawych miejsc w mieście -to wszystko powoduje, że goście BFG non-stop tworzą treści do internetu. Wrzucają zdjęcia na Instagram, wpisy na Facebooka i Twittera. A po konferencji piszą na swoich stronach relacje, zawsze bardzo pozytywne. To dla miasta świetna promocja: i jako organizatora konferencji i miasta ciekawego turystycznie. Warto dodać, że my sponsorujemy przyjazd i nocleg tylko prelegentom, nie wszystkim uczestnikom.

W ubiegłym roku wydaliście na tę imprezę około 450 tysięcy złotych. Niemało. Jakie korzyści ma z tego Gdańsk?

Gdyby policzyć ekwiwalent reklamowy i to, ile musielibyśmy wydać pieniędzy na indywidualną promocję na tych blogach, to oszczędzamy miliony złotych. To korzyści nie do przecenienia. Bardzo nam zależy, żeby Gdańsk wypozycjonował się w świadomości ludzi jako miasto przyjazne nowym technologiom. Dzięki konsekwentnej pracy Gdańsk zyskał nieoficjalny tytuł "stolicy blogerów". Wszystko za sprawą organizacji Blog Forum Gdańsk, tematycznych wizyt studyjnych dla blogerów i ciągłego kontaktu z tą grupą liderów opinii. To w Gdańsku narodził się także nowatorski Hoop Likes Festival - wielki, interaktywny festiwal gwiazd Internetu. Miasto wspiera również tak ważne inicjatywy, jak InfoShare czy Social Media Convent. Takie działania procentują, odświeżają wizerunek Gdańska i zyskują mu coraz szerszą grupę internetowych ambasadorów.

Wydarzenia

Blog Forum Gdańsk 2014 (6 opinii)

(6 opinii)
konferencja, forum

Miejsca

Zobacz także

Opinie (70) 4 zablokowane

  • mam fotobloga pokazujacego trojmiasto (3)

    pokazuje nie tylko miasto ,ale i przyrodę ,zwierzęta - to wszystko co inni nie zauważają przechodząc obok oraz to co moze ominąć tych co odwiedzaja Gdynie .Gdansk i Sopot .
    i nie zalezy mi na jakis konferencjach

    • 6 3

    • (2)

      Również mam swojego bloga na którym umieszczam ciekawe zdjęcia. Jakoś mnie nie kręci to całe towarzystwo wzajemnej adoracji. Oni robią to już tylko dla pieniędzy.

      • 12 1

      • (1)

        Nie znam tegorocznego programu, ale kiedy impreza startowała, wszystkie prelekcje były o tym, jak zarabiać na blogu, kreować wizerunek.
        Było to tak niesmaczne, że nigdy potem nie chciałam z nimi mieć nic do czynienia.

        • 8 0

        • Praca jest od tego żeby zarabiać. Od swoich czytelników dostaję gratulację, że jeszcze się nie sprzedałem. Propozycje były, ale dawno temu postawiłem być niezależnym blogerem.

          Szkoda widzieć jak niektórzy za garść darmówek czy kasy sprzedają swoją pasję i niezależność.

          Ciekawe jak bankiecik?

          • 2 0

  • Chciabym zostać blogerkom modowom (2)

    Jak Kasia Tusk. Od czego mam zacząć?

    • 5 2

    • Od rozebrania sie...

      Siem rozebiesz wpierf. Potem blogowanie przyjdzie.

      • 5 0

    • od kupowanai ciuchów , brania na nie f-ry ( w koszty ), i oddawania ich do sklepu zakupu

      po krótkim czasie użytkowania ( zdjęcia, snobowanie się )

      • 2 1

  • Wiekszość blogów to okropna nuda, egzaltacja, opisy co zjadłam na śniadanie....

    ile razy pomyślałam o chłopaku

    bezsens

    • 7 1

  • oj tam oj tam. (1)

    no cóż,teatr Szekspirowski musi na siebie jakoś zarobić :D

    • 5 0

    • zarobić ?

      chyba rozdysponować środki z budżetu miejskiego

      • 2 0

  • Za pieniądze z budżetu

    jasna cholera człowieka bierze

    • 4 0

  • Pisanie bloga się opłaca (1)

    Ja z zysków z reklam kupiłam sobie mieszkanie w Warszawie

    • 2 0

    • i mercedesa nie zapominajmy o mercedesie za gotowke bo jeden juz apomnial o mieszkaniach a inny o samolocie.

      • 0 0

  • Pozdrawiam tych, którzy twierdzą, że blogerzy czy vlogerzy to inteligentni i opiniotwórczy ludzie. Haha, pozdrawiam również tych, którzy kreują swoje opinie na podstawie blogów. A jak inteligentni są np. vlogerzy można się przekonać choćby oglądając filmiki polishadam28 i jemu podobnych.

    • 2 0

  • Olka wstydu oszczędź !!!

    Olka proszę przestań się zbłaźniać i zejdź na ziemie!!!

    • 1 0

  • Cała prawda!

    Ola jest tak brzydka, że nikt w realu nie chce z nią rozmawiać dlatego tworzy blog ;-)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja "Nasze Sprawy - Kompetencje Miękkie"

konferencja

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?

 

Najczęściej czytane