Wiadomości

stat

Budowa szkoły na Jasieniu utrudnia życie przedszkolakom. "Jest niebezpiecznie"

Mieszkańcy narzekają na utrudnienia w dojściu do przedszkola.
Mieszkańcy narzekają na utrudnienia w dojściu do przedszkola. fot. czytelnik

We wrześniu 750 dzieci i młodzieży rozpocznie naukę w nowej Szkole Podstawowej nr 6. Placówka będzie się mieścić w powstających właśnie budynkach przy ul. Lawendowe Wzgórze nr 5. Gmach będzie też sąsiadował z pobliskim Przedszkolem nr 68. I choć do zakończenia budowy pozostało już niewiele czasu rodzice narzekają, że ciężki sprzęt i plac budowy coraz bardziej utrudnia im odprowadzanie maluchów do przedszkola. Wykonawca jednak prosi o cierpliwość.Przeszkadzają ci prace przy nowych inwestycjach?

zdecydowanie tak, bardzo utrudniają mi codzienne życie, ktoś to źle zaplanował 29%
tak, ale wiem, że później będzie lepiej a inaczej nie da się przeprowadzić tych prac 46%
raczej nie, czesem stoję w korku, ale nie jest najgorzej 12%
w ogóle ich nie odczuwam 13%
zakończona Łącznie głosów: 377
Mieszkańcy gdańskiego Jasienia od kilku miesięcy borykają się ze zmianami w związku z prowadzonymi inwestycjami drogowymi. Od września dzielnica wzbogaci się dodatkowo o centrum edukacyjne.

- Budowa nowej szkoły podstawowej przebiega zgodnie z harmonogramem. Obecnie na terenie budowy szkoły prowadzone są prace wykończeniowe i planowany termin rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 nie jest zagrożony - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
W sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 6 już od roku działa Przedszkole nr 68. Jest na tyle blisko budowy, że rodzice i maluchy coraz częściej odczuwają uciążliwość prac.

- Przedszkole to piękny, nowy budynek otwarty rok temu. Po kilku miesiącach zaczęły się problemy z dojściem do budynku. Jest coraz gorzej. Nie chodzi jedynie o brak komfortu. Nie ma już chodnika, który tam był, na drodze dojazdowej mieści się tylko jeden samochód. Brak nawet tymczasowego chodnika. Po deszczu brniemy w błocie. Obecnie jest to po prostu niebezpieczne. Musimy z dziećmi przeciskać się obok ciężkiego sprzętu budowlanego. Z wózkiem w ogóle często nie da się przejść. Jak to jest możliwe, że oddaje się do użytku budynek, w którym przebywają małe dzieci, a nie zapewnia się bezpiecznego dojścia - pisze pani Marta.

Kilka inwestycji jednocześnieWykonawca przekonuje, że na trudną sytuację wpływ mają kolejne inwestycje prowadzone w pobliżu przedszkola.

- W tej lokalizacji prowadzonych jest obecnie kilka znaczących dla miasta inwestycji. Na granicy Jasienia i Ujeściska powstaje Nowa Bulońska Północna. Aby skomunikować powstające centrum edukacyjne z istniejącą infrastrukturą drogową, równolegle do budowy linii tramwajowej prowadzone są także prace związane z budową układu drogowego, umożliwiającego bezpośredni dojazd do centrum edukacyjnego - wyjaśnia Zakrzacka.
Jak zaznacza, realizacja kilku inwestycji w jednej lokalizacji wymaga szczególnej koordynacji i należy liczyć się z okresowo występującymi utrudnieniami, których nie sposób uniknąć.

- Rozumiejąc zniecierpliwienie mieszkańców zapewniamy, że wykonawca robót został zobligowany do poprawy i zabezpieczenia dojścia do Przedszkola nr 68, co też uczynił. Postęp robót na tym odcinku jest znaczny i z każdym dniem sytuacja będzie się poprawiać. Należy jednak podkreślić, że utrudnienia w dojściu do przedszkola mogą potrwać jeszcze ok. trzech tygodni. Natomiast zgodnie z przyjętym harmonogramem termin oddania docelowego układu drogowego, od skrzyżowania ul. Jabłoniowej z Warszawską w kierunku Centrum Edukacyjnego, przewidziano na koniec lipca. Przejazd w rejonie skrzyżowania ul. Jabłoniowej i ul. Warszawskiej w kierunku al. Armii Krajowej planowany jest na koniec sierpnia br. Za utrudnienia związane z realizacją przepraszamy i zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby je minimalizować - przekonuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Dojazd do nowej szkołyPoczątkowe założenia zakładały jedynie budowę układu drogowego, a linia tramwajowa Nowa Bulońska Północna miała kończyć się w pobliżu skrzyżowania ul. Jabłoniowej i Warszawskiej. Miasto zdecydowało jednak przedłużyć powstającą linię tramwajową o odcinek ok. 320 m, tak, aby umożliwić dojazd tramwajem niemalże pod budynek szkoły i przedszkola. Dodatkowo, by zapewnić połączenie szkoły z okolicznymi osiedlami, jeszcze w tym roku ma powstać przejście pieszo-rowerowe łączące Centrum Edukacyjne z osiedlami przy ul. Porębskiego.

- Obecnie przygotowujemy się również do zagospodarowania terenu pomiędzy szkołą a ul. Lawendowe Wzgórze. Przetargi na te zadania zostaną ogłoszone w pierwszym tygodniu czerwca - dodaje rzecznik prasowy DRMG.

Nowoczesne Centrum EdukacyjneInwestycja obejmuje łącznie trzy budynki, w tym dwa budynki dydaktyczne (pierwszy mieszczący 25 oddziałów szkolnych i bibliotekę środowiskową z czytelnią dostępną dla mieszkańców, a drugi - 21 oddziałów) oraz budynek sali gimnastycznej.

W pierwszym, trzykondygnacyjnym budynku oprócz sal lekcyjnych, biblioteki czy szatni mieścić będą się pomieszczenia administracyjne z gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym. W budynku znajdować się będą także pomieszczenia magazynowe i techniczne oraz radiowęzeł. W drugim budynku znajdą się m.in. gabinety i pracownie przedmiotowe. W tej części obiektu będą również pomieszczenia dla nauczycieli: pokój nauczycielski, gabinety psychologa i pedagoga.

Budynek, w którym mieścić się będzie sala gimnastyczna, będzie również trzykondygnacyjny. Powstanie w nim sala sportowa dla 200 osób, nowoczesna aula widowiskowo-konferencyjna dla ok. 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych dla 50 osób, a także pomieszczenia dla nauczycieli: pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne.

Opinie (66) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Sosna zwyczajna: