Wiadomości

stat

Budowa szkoły na Jasieniu utrudnia życie przedszkolakom. "Jest niebezpiecznie"

Mieszkańcy narzekają na utrudnienia w dojściu do przedszkola.
Mieszkańcy narzekają na utrudnienia w dojściu do przedszkola. fot. czytelnik

We wrześniu 750 dzieci i młodzieży rozpocznie naukę w nowej Szkole Podstawowej nr 6. Placówka będzie się mieścić w powstających właśnie budynkach przy ul. Lawendowe Wzgórze nr 5. Gmach będzie też sąsiadował z pobliskim Przedszkolem nr 68. I choć do zakończenia budowy pozostało już niewiele czasu rodzice narzekają, że ciężki sprzęt i plac budowy coraz bardziej utrudnia im odprowadzanie maluchów do przedszkola. Wykonawca jednak prosi o cierpliwość.Przeszkadzają ci prace przy nowych inwestycjach?

zdecydowanie tak, bardzo utrudniają mi codzienne życie, ktoś to źle zaplanował 29%
tak, ale wiem, że później będzie lepiej a inaczej nie da się przeprowadzić tych prac 46%
raczej nie, czesem stoję w korku, ale nie jest najgorzej 12%
w ogóle ich nie odczuwam 13%
zakończona Łącznie głosów: 377
Mieszkańcy gdańskiego Jasienia od kilku miesięcy borykają się ze zmianami w związku z prowadzonymi inwestycjami drogowymi. Od września dzielnica wzbogaci się dodatkowo o centrum edukacyjne.

- Budowa nowej szkoły podstawowej przebiega zgodnie z harmonogramem. Obecnie na terenie budowy szkoły prowadzone są prace wykończeniowe i planowany termin rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 nie jest zagrożony - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
W sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 6 już od roku działa Przedszkole nr 68. Jest na tyle blisko budowy, że rodzice i maluchy coraz częściej odczuwają uciążliwość prac.

- Przedszkole to piękny, nowy budynek otwarty rok temu. Po kilku miesiącach zaczęły się problemy z dojściem do budynku. Jest coraz gorzej. Nie chodzi jedynie o brak komfortu. Nie ma już chodnika, który tam był, na drodze dojazdowej mieści się tylko jeden samochód. Brak nawet tymczasowego chodnika. Po deszczu brniemy w błocie. Obecnie jest to po prostu niebezpieczne. Musimy z dziećmi przeciskać się obok ciężkiego sprzętu budowlanego. Z wózkiem w ogóle często nie da się przejść. Jak to jest możliwe, że oddaje się do użytku budynek, w którym przebywają małe dzieci, a nie zapewnia się bezpiecznego dojścia - pisze pani Marta.

Kilka inwestycji jednocześnieWykonawca przekonuje, że na trudną sytuację wpływ mają kolejne inwestycje prowadzone w pobliżu przedszkola.

- W tej lokalizacji prowadzonych jest obecnie kilka znaczących dla miasta inwestycji. Na granicy Jasienia i Ujeściska powstaje Nowa Bulońska Północna. Aby skomunikować powstające centrum edukacyjne z istniejącą infrastrukturą drogową, równolegle do budowy linii tramwajowej prowadzone są także prace związane z budową układu drogowego, umożliwiającego bezpośredni dojazd do centrum edukacyjnego - wyjaśnia Zakrzacka.
Jak zaznacza, realizacja kilku inwestycji w jednej lokalizacji wymaga szczególnej koordynacji i należy liczyć się z okresowo występującymi utrudnieniami, których nie sposób uniknąć.

- Rozumiejąc zniecierpliwienie mieszkańców zapewniamy, że wykonawca robót został zobligowany do poprawy i zabezpieczenia dojścia do Przedszkola nr 68, co też uczynił. Postęp robót na tym odcinku jest znaczny i z każdym dniem sytuacja będzie się poprawiać. Należy jednak podkreślić, że utrudnienia w dojściu do przedszkola mogą potrwać jeszcze ok. trzech tygodni. Natomiast zgodnie z przyjętym harmonogramem termin oddania docelowego układu drogowego, od skrzyżowania ul. Jabłoniowej z Warszawską w kierunku Centrum Edukacyjnego, przewidziano na koniec lipca. Przejazd w rejonie skrzyżowania ul. Jabłoniowej i ul. Warszawskiej w kierunku al. Armii Krajowej planowany jest na koniec sierpnia br. Za utrudnienia związane z realizacją przepraszamy i zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby je minimalizować - przekonuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Dojazd do nowej szkołyPoczątkowe założenia zakładały jedynie budowę układu drogowego, a linia tramwajowa Nowa Bulońska Północna miała kończyć się w pobliżu skrzyżowania ul. Jabłoniowej i Warszawskiej. Miasto zdecydowało jednak przedłużyć powstającą linię tramwajową o odcinek ok. 320 m, tak, aby umożliwić dojazd tramwajem niemalże pod budynek szkoły i przedszkola. Dodatkowo, by zapewnić połączenie szkoły z okolicznymi osiedlami, jeszcze w tym roku ma powstać przejście pieszo-rowerowe łączące Centrum Edukacyjne z osiedlami przy ul. Porębskiego.

- Obecnie przygotowujemy się również do zagospodarowania terenu pomiędzy szkołą a ul. Lawendowe Wzgórze. Przetargi na te zadania zostaną ogłoszone w pierwszym tygodniu czerwca - dodaje rzecznik prasowy DRMG.

Nowoczesne Centrum EdukacyjneInwestycja obejmuje łącznie trzy budynki, w tym dwa budynki dydaktyczne (pierwszy mieszczący 25 oddziałów szkolnych i bibliotekę środowiskową z czytelnią dostępną dla mieszkańców, a drugi - 21 oddziałów) oraz budynek sali gimnastycznej.

W pierwszym, trzykondygnacyjnym budynku oprócz sal lekcyjnych, biblioteki czy szatni mieścić będą się pomieszczenia administracyjne z gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym. W budynku znajdować się będą także pomieszczenia magazynowe i techniczne oraz radiowęzeł. W drugim budynku znajdą się m.in. gabinety i pracownie przedmiotowe. W tej części obiektu będą również pomieszczenia dla nauczycieli: pokój nauczycielski, gabinety psychologa i pedagoga.

Budynek, w którym mieścić się będzie sala gimnastyczna, będzie również trzykondygnacyjny. Powstanie w nim sala sportowa dla 200 osób, nowoczesna aula widowiskowo-konferencyjna dla ok. 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych dla 50 osób, a także pomieszczenia dla nauczycieli: pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne.

Opinie (65) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Paliwa kopalne to: