Budowa szkoły na Jasieniu utrudnia życie przedszkolakom. "Jest niebezpiecznie"

Mieszkańcy narzekają na utrudnienia w dojściu do przedszkola.
Mieszkańcy narzekają na utrudnienia w dojściu do przedszkola. fot. czytelnik

We wrześniu 750 dzieci i młodzieży rozpocznie naukę w nowej Szkole Podstawowej nr 6. Placówka będzie się mieścić w powstających właśnie budynkach przy ul. Lawendowe Wzgórze nr 5. Gmach będzie też sąsiadował z pobliskim Przedszkolem nr 68. I choć do zakończenia budowy pozostało już niewiele czasu rodzice narzekają, że ciężki sprzęt i plac budowy coraz bardziej utrudnia im odprowadzanie maluchów do przedszkola. Wykonawca jednak prosi o cierpliwość.Przeszkadzają ci prace przy nowych inwestycjach?

Zobacz wyniki (377)
Mieszkańcy gdańskiego Jasienia od kilku miesięcy borykają się ze zmianami w związku z prowadzonymi inwestycjami drogowymi. Od września dzielnica wzbogaci się dodatkowo o centrum edukacyjne.

- Budowa nowej szkoły podstawowej przebiega zgodnie z harmonogramem. Obecnie na terenie budowy szkoły prowadzone są prace wykończeniowe i planowany termin rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 nie jest zagrożony - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
W sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 6 już od roku działa Przedszkole nr 68. Jest na tyle blisko budowy, że rodzice i maluchy coraz częściej odczuwają uciążliwość prac.

- Przedszkole to piękny, nowy budynek otwarty rok temu. Po kilku miesiącach zaczęły się problemy z dojściem do budynku. Jest coraz gorzej. Nie chodzi jedynie o brak komfortu. Nie ma już chodnika, który tam był, na drodze dojazdowej mieści się tylko jeden samochód. Brak nawet tymczasowego chodnika. Po deszczu brniemy w błocie. Obecnie jest to po prostu niebezpieczne. Musimy z dziećmi przeciskać się obok ciężkiego sprzętu budowlanego. Z wózkiem w ogóle często nie da się przejść. Jak to jest możliwe, że oddaje się do użytku budynek, w którym przebywają małe dzieci, a nie zapewnia się bezpiecznego dojścia - pisze pani Marta.

Kilka inwestycji jednocześnieWykonawca przekonuje, że na trudną sytuację wpływ mają kolejne inwestycje prowadzone w pobliżu przedszkola.

- W tej lokalizacji prowadzonych jest obecnie kilka znaczących dla miasta inwestycji. Na granicy Jasienia i Ujeściska powstaje Nowa Bulońska Północna. Aby skomunikować powstające centrum edukacyjne z istniejącą infrastrukturą drogową, równolegle do budowy linii tramwajowej prowadzone są także prace związane z budową układu drogowego, umożliwiającego bezpośredni dojazd do centrum edukacyjnego - wyjaśnia Zakrzacka.
Jak zaznacza, realizacja kilku inwestycji w jednej lokalizacji wymaga szczególnej koordynacji i należy liczyć się z okresowo występującymi utrudnieniami, których nie sposób uniknąć.

- Rozumiejąc zniecierpliwienie mieszkańców zapewniamy, że wykonawca robót został zobligowany do poprawy i zabezpieczenia dojścia do Przedszkola nr 68, co też uczynił. Postęp robót na tym odcinku jest znaczny i z każdym dniem sytuacja będzie się poprawiać. Należy jednak podkreślić, że utrudnienia w dojściu do przedszkola mogą potrwać jeszcze ok. trzech tygodni. Natomiast zgodnie z przyjętym harmonogramem termin oddania docelowego układu drogowego, od skrzyżowania ul. Jabłoniowej z Warszawską w kierunku Centrum Edukacyjnego, przewidziano na koniec lipca. Przejazd w rejonie skrzyżowania ul. Jabłoniowej i ul. Warszawskiej w kierunku al. Armii Krajowej planowany jest na koniec sierpnia br. Za utrudnienia związane z realizacją przepraszamy i zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby je minimalizować - przekonuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Dojazd do nowej szkołyPoczątkowe założenia zakładały jedynie budowę układu drogowego, a linia tramwajowa Nowa Bulońska Północna miała kończyć się w pobliżu skrzyżowania ul. Jabłoniowej i Warszawskiej. Miasto zdecydowało jednak przedłużyć powstającą linię tramwajową o odcinek ok. 320 m, tak, aby umożliwić dojazd tramwajem niemalże pod budynek szkoły i przedszkola. Dodatkowo, by zapewnić połączenie szkoły z okolicznymi osiedlami, jeszcze w tym roku ma powstać przejście pieszo-rowerowe łączące Centrum Edukacyjne z osiedlami przy ul. Porębskiego.

- Obecnie przygotowujemy się również do zagospodarowania terenu pomiędzy szkołą a ul. Lawendowe Wzgórze. Przetargi na te zadania zostaną ogłoszone w pierwszym tygodniu czerwca - dodaje rzecznik prasowy DRMG.

Nowoczesne Centrum EdukacyjneInwestycja obejmuje łącznie trzy budynki, w tym dwa budynki dydaktyczne (pierwszy mieszczący 25 oddziałów szkolnych i bibliotekę środowiskową z czytelnią dostępną dla mieszkańców, a drugi - 21 oddziałów) oraz budynek sali gimnastycznej.

W pierwszym, trzykondygnacyjnym budynku oprócz sal lekcyjnych, biblioteki czy szatni mieścić będą się pomieszczenia administracyjne z gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym. W budynku znajdować się będą także pomieszczenia magazynowe i techniczne oraz radiowęzeł. W drugim budynku znajdą się m.in. gabinety i pracownie przedmiotowe. W tej części obiektu będą również pomieszczenia dla nauczycieli: pokój nauczycielski, gabinety psychologa i pedagoga.

Budynek, w którym mieścić się będzie sala gimnastyczna, będzie również trzykondygnacyjny. Powstanie w nim sala sportowa dla 200 osób, nowoczesna aula widowiskowo-konferencyjna dla ok. 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych dla 50 osób, a także pomieszczenia dla nauczycieli: pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne.

Opinie (66) 2 zablokowane

 • Na jasieniu jest szkoła od lat i żadna nowa szkoła nie jest budowana

  Tu chodzi o szkołę na szadółkach, proszę nie mieszać lokalizacji

  • 35 66

 • Proszę również nie mylić lokalizacji

  Nowo budowana szkoła również podlega pod jesień a nie pod szadółki

  • 43 2

 • Słaba znajomość dzielnic widzę

  Szkoła budowana jest na samym początku jasienia od strony gdanska głównego

  • 26 0

 • Guderskiego

  Dlaczego wciąż ulica Guderskiego jest omijaną szerokim łukiem od wszystkich inwestycji które dzieją sie wkoło ?

  • 13 9

 • Jesteś w błędzie.

  Tak jak przesuwają się granice miaGdgsta,tak tez przesuwają się granice dzielnic. SP 6 to właśnie Jasien.

  • 20 1

 • Brak szkoły - źle

  Budują szkołę - też źle. Niektórym nigdy nie dogodzisz, chyba chcieliby, żeby budynki pojawiały się i drogi powstawały magicznie, bez robót budowlanych.

  • 74 2

 • Ma kobieta rację, odnośnie braku przejścia z wózkiem przy budowie.

  Prace muszą trwać, ale minimum ten metr sensownej ścieżki powinni zapewnić. Co do groźnego sprzętu budowlanego, to już nie popadajmy w paranoję. Samochodami też przez chwilę nie trzeba się tam przeciskać. Długoterminowa, pożądana inwestycja dla mieszkańców > wygoda jednostki przez parę miesięcy.

  • 31 6

 • Wszyscy jesteście siebie warci xD

  Nie ma takiej dzielnicy jak Szadółki więc na grzyba ta dyskusja? ;)

  • 25 1

 • A kto o zdrowych

  zmysłach wyprowadza się z miasta na Jasień itp wynalazki?

  • 20 41

 • "...ma powstać przejście pieszo-rowerowe łączące Centrum Edukacyjne z osiedlami przy ul. Porębskiego."

  Czy zgodnie z planami DRMG nie miała powstać w tym miejscu ulica dająca połączenie z ul. Świętokrzyską?

  • 14 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jan Heweliusz - astronom, rajca miejski i dyplomata
Jan Heweliusz - astronom, rajca...
wykład
lis 30
wtorek, g. 19:00
Online
Forum Młodych 2021
Forum Młodych 2021
forum
lis 30-2.12
wtorek - czwartek
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
Konferencja w ramach Gdańskich Dni Świadomości Niepłodności
Konferencja w ramach Gdańskich Dni...
konferencja
gru 4
sobota, g. 8:45 - 16:45
Online

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gdańsk to stolica województwa:

 

Najczęściej czytane