Wiadomości

stat

Były w domach dziecka, dostają szansę na dobrą pracę

Zajęcia i warsztaty w ramach programu "Uniwersytet Sukcesu" mają pomóc młodym dziewczynom w wejściu na rynek pracy.
Zajęcia i warsztaty w ramach programu "Uniwersytet Sukcesu" mają pomóc młodym dziewczynom w wejściu na rynek pracy. mat. prasowe

"Uniwersytet Sukcesu" to pilotażowy program, który ma ułatwić dziewczętom w trudnej sytuacji materialnej z placówek opiekuńczych w wieku od 17 do 24 lat wejście na rynek pracy. Czwartym miastem, gdzie w rozpoczął się pięciodniowy turnus szkoleniowy jest Gdynia, która współfinansuje odbywające się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym spotkania.Pomogłe(a)ś kiedykolwiek osobie w trudnej sytuacji życiowej?

tak, wielokrotnie 30%
owszem, kilka razy 38%
zdarzyło się może jeden raz 14%
nie, nie miałe(a)m okazji 18%
zakończona Łącznie głosów: 179
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że spośród blisko tysiąca wychowanków domów dziecka, którzy podjęli próbę usamodzielnienia się, prawie 25 proc. korzystało ze świadczeń pomocy społecznej, a blisko 1/3 zarejestrowała się w powiatowych urzędach pracy. Aż 14 proc. przerwało proces usamodzielnienia.

Organizatorzy programu "Uniwersytet Sukcesu" z fundacji Digital University chcą wyjść tym problemom naprzeciw. Zaproponowali razem z partnerami program mający zaktywizować dziewczyny w wieku 17-24, które po pobycie w domu dziecka rozpoczynają dorosłe życie.

Pomoc najbardziej uzdolnionym i chętnym do naukiDo udziału w programie zgłosiło się ponad 200 osób z całej Polski. Ostatecznie zakwalifikowano 117 dziewczyn. Celem jest rozwój ich kompetencji w zakresie nowych technologii.

- Na początku wysyłaliśmy zaproszenia i informacje do placówek, spotykając się z dyrekcją niektórych z nich. Pomogła też promocja na Facebooku. Wśród uczestniczek są nie tylko byłe podopieczne domów dziecka, ale też dziewczyny będące w trudnej sytuacji życiowej, mające rodziny - opowiada Ewa Konopko z fundacji Digital University.
Pierwsze tzw. turnusy odbyły się w Białymstoku, Krakowie i Warszawie. W poniedziałek rozpoczęły się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, który jest partnerem warsztatów, zaś miasto współfinansuje projekt. Bierze w nich udział 27 dziewcząt, głównie z regionu Pomorza.

W I etapie na uczestniczki w Gdyni czekają m.in:


  • warsztaty integracyjne (Szkoła Gestalt), warsztaty stylizacji ubioru połączone z sesją fotograficzną,

  • warsztaty Design Thinking (Google),

  • warsztaty pt. "Jak uruchomić działalność gospodarczą i nie utonąć w gąszczu przepisów", warsztaty dotyczące cyberbezpieczeństwa, mediów społecznościowych i obecności w sieci, warsztaty z doradztwa zawodowego,

  • konkretne tematy z zakresu Akademii Blogerki/YouTuberki i Programistki (Dentsu Aegis Network, Roche Diabetes Care Polska).


- Wychowankowie domów dziecka bardzo często po osiągnięciu pełnoletności są pozostawieni sami sobie, znacznie trudniej niż innym dzieciom jest im także zdobyć wykształcenie. Nasz cel jest prosty - pomoc najbardziej uzdolnionym i chętnym do nauki dziewczętom - mówi Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University.

Nowe technologie ich naturalnym środowiskiemJak przyznają przedstawiciele fundacji, wybór kierunków nie jest przypadkowy:

- Mogą okazać się najbardziej interesujące dla młodych dziewcząt, dla których świat internetu i mediów społecznościowych jest środowiskiem naturalnym - dodaje Elżbieta Wojciechowska, dyrektor programowa Fundacji Digital University.
Wśród zaproszonych prelegentów jest m.in. Ewa Urbańska ze Strefy Startup Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Opowie dziewczynom o tym, jak rozwinąć swój własny biznes, jak myślą przedsiębiorcy i na czym im zależy, jak zdobywać pierwszych klientów i tym samym zarabiać.

Warsztaty i zajęcia potrwają w PPNT do piątku.

Drugi etap to kilkudniowe spotkania motywacyjne z przedstawicielami firm partnerskich, włącznie z zajęciami z zakresu nowych technologii i trzech Akademii - Programistki, Blogerki, YouTuberki, m.in. Nationale-Nederlanden, Google, Facebook czy DentsuAegisNetwork. Zaplanowano go na sierpień w Warszawie. Weźmie w nich udział 20 dziewcząt.

Najbardziej zmotywowane i uzdolnione uczestniczki mają szansę na staże zawodowe i wyjazd do kampusu Google w Madrycie lub Londynie.

Opinie (40) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?