Wiadomości

Centrum krwiodawstwa potrzebuje zapasów krwi i osocza

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdyński szpital szuka ochotników

W naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie.
W naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Magazyny składników krwi, mimo niskich stanów, według lekarzy są na dość bezpiecznym poziomie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca jednak dawców do zgłaszania się przed jesienią, by ze względu na ryzyko wystąpienia drugiej fali pandemii koronawirusa zwiększyć zapasy. Z kolei sanepid apeluje do osób po zakażeniu SARS-CoV-2 o oddawanie osocza, które pomaga w leczeniu zakażonych.Czy oddawałe(a)ś kiedyś krew?

tak, robię tak regularnie 40%
zdarzyło mi się raz 14%
nie, ale zamierzam 12%
nie, ponieważ stan zdrowia dyskwalifikuje mnie jako dawcę 21%
oddawałe(a)m, ale boję się robić to w trakcie pandemii, więc zrezygnowałe(a)m 5%
nie i nie zamierzam 8%
zakończona Łącznie głosów: 532
W magazynach składników krwi właściwie zdecydowana większość grup ma bardzo niski stan, jedynie grupy: B RhD+ i AB RhD+ są na wystarczającym poziomie.

- Potrzeba tworzenia zapasów tak naprawdę jest cały czas. Na razie mimo niskich stanów nie ma zagrożenia dla pacjentów z naszego regionu, jednak wiadomo, że większe potrzeby zawsze mogą się pojawić - mówi dr Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
W naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie. Dlatego, jak podkreśla Anna Jaźwińska-Curyłło, szczególnie przed jesienią, kiedy infekcji zwykle jest zdecydowanie więcej, warto zgłosić się, by wspierać bank krwi.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieApel do ozdrowieńcówWojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o zgłaszanie się osób po zakażeniu SARS-CoV-2 o oddawanie osocza, które pomaga w leczeniu zakażonych.

- Jeżeli przebyłeś zakażenie SARS-Cov-2 (objawowo lub bezobjawowo), jesteś w wieku 18-60 lat, w przeszłości nie przechodziłeś transfuzji krwi lub jej składników, skontaktuj się Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku elektronicznie: ozdrowieniec@krew.gda.pl albo telefonicznie:

Zastępca Dyrektora ds. medycznych- pani dr Anna Jaźwińska-Curyłło - tel.: 58 520-40-40,
Dział Dawców i Pobierania- tel.: 58 520-40-10

Osocze od ozdrowieńców może być stosowane do leczenia pewnej grupy chorych na COVID-19, może zmniejszyć śmiertelność krytycznie chorych pacjentów - informuje sanepid.

- Pobieraliśmy już osocze od pacjentów, którzy przeszli zakażenie, jednak to cały czas pojedyncze osoby. Wiemy, że proces wychodzenia z infekcji bywa też długi. Liczba chorych rośnie, dlatego nasze potrzeby też się zwiększają - dodaje dr Anna Jaźwińska Curyłło.
Osoby, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2, mogą oddać osocze jako ozdrowieńcy po ustąpieniu objawów i minimum 14 dni od uzyskania dwóch ujemnych wyników na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonanych metodą PCR.

Lekarskie wizyty domowe w Trójmieście


Dawcy pod szczególnym nadzoremSytuacja epidemiologiczna dynamicznie się zmienia na całym świecie, dlatego zmieniane są też kwalifikacje do oddawania krwi. Cały czas nie mogą tego zrobić osoby poddane kwarantannie i izolacji domowej.

Niezakwalifikowane będą też osoby, które mają objawy infekcji dróg oddechowych czy podwyższoną temperaturę powyżej 37,3 stopnia C. W przypadku podróżujących krew nie będzie pobierana od osób, które przebywały poza granicą UE oraz w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Holandia, Hiszpania, Malta, Rumunia.

Czytaj też: Chorzy na COVID-19 już otrzymują osocze

Okres dyskwalifikacji z oddawania krwi wynosi w takich przypadkach przynajmniej 14 dni. Wszyscy chętni do oddania krwi będą poddawani dodatkowej, wstępnej weryfikacji przed wejściem do RCKiK i OT.

Opinie (112) 3 zablokowane

 • Przyjdę jak tylko zaprzestaną wymaganej maseczki na twarzy w RCKiK w czasie donacji.

  Jestem ochotnikiem i honorowym krwiodawcą a nie niewolnikem z kagańcem na pysku, szmata na twarzy to dla mnie symbol upodlenia.
  Oczywiście nie mam żalu do RCKiK bo to nie ich decyzja tylko ministerialna.

  • 38 95

 • Lead news !

  Ta wiadomość powinna być na stronie bardziej wyeksponowana, jako wiodący news.

  • 14 6

 • a co się stanie, jak przez pięć minut będziesz miał maseczkę podczas pobierania krwi?

  • 24 13

 • A czy kiedyś nie brakowało?

  • 11 3

 • wizyta nie trwa 5 minut, jak dobrze trafisz to i tak min. około godziny.

  Poza tym nie chodzi tylko o czas ale o sam fakt. Argument "przecież nic się niestanie jak na chwilę..." brzmi dla mnie podobnie jakbyś w sklepie powiedział "przecież to tylko wafelek za 1 zł więc możesz go ukraść". Jak raz sie nagniesz to potem bedziesz sie naginał coraz łatwiej.

  • 12 19

 • Nigdy w krwiodawstwie nie podają ile krwi się marnuje ile jest wyzucane

  • 18 8

 • Szacunek dla krwiodawców

  • 26 2

 • teraz to nie jesteś żaden honorowy dawca, tylko samolubny pajac

  ale może to kiedyś zrozumiesz, że nie przeszkodą jest maska tylko to co masz w głowie

  • 26 14

 • Nie w tym jest problem

  Na durne ministerialne procedury o maseczkach nie poradzisz. Ale centrum samo sobie nogi podstawia redukując o połowę liczbę jednoczesnych pobrań. Co drugie łóżko ma być wolne. Ostatnio oddawalem w autobusie i to samo: 4 miejsca ale jednoczesne donacje tylko dwie. W efekcie kolejka na zewnątrz spora a pewnie byli tacy, co jak ją zobaczyli, to nawet nie podeszli do rejestracji. No to jak ma nie brakować krwi?

  A co do maseczki to i tak ja trzeba zdjąć przy lekarzu, bo bada gardło. Także ten tego...

  • 14 3

 • kilka razy mi się zdarzyło - nieeee A to my maaaamy

  • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?