Wiadomości

stat

Chcą być konkurencją dla Tesli. Studenci z PG zbierają na budowę bolidu

Najnowszy artukuł na ten temat

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej będą pracować przy śmigłowcach kupionych dla MW

Studenci Politechniki Gdańskiej już po raz czwarty budują ekonomiczny bolid, którym tym razem będą chcieli wygrać zawody na torze Mercedes-Benz World niedaleko Londynu. Właśnie uruchomiono "zrzutkę", za której pośrednictwem można byłoby sfinansować wydatki związane z dalszym funkcjonowaniem projektu.Koło naukowe EcoTech Team istnieje na Politechnice Gdańskiej od 2014 r. (wcześniej Eco Car PG). Zespół 12 przyszłych inżynierów co roku konstruuje ultralekkie pojazdy napędzane wodorem. Dotychczas powstały trzy pojazdy, które startowały m.in. w Sheel Eco-marathon, czyli w najbardziej prestiżowych zawodach proekologicznych pojazdów prototypowych.

Studenckie koło istnieje od 2014 roku i zajmuje się konstruowaniem bolidu napędzanego wodorem.
Studenckie koło istnieje od 2014 roku i zajmuje się konstruowaniem bolidu napędzanego wodorem. fot. shell.pl

Z Gdańska do Warszawy na zbiorniku wielkości puszki Coca-ColiNajwiększym osiągnięciem studentów z koła naukowego EcoTech Team było zajęcie w ubiegłym roku 5. miejsca w klasyfikacji europejskiej oraz pobicie rekordu Polski w najmniejszym zużyciu wodoru na danym dystansie. Studenci uzyskali wynik 399,6km/m sześc. wodoru, co odpowiada przejechaniu trasy liczącej 400 km na 0,326 l benzyny.

Metr sześcienny wodoru ma wartość energetyczną równą 0,326 litra benzyny, co oznacza pokonanie dystansu z Gdańska do Warszawy na zbiorniku wielkości puszki Coca-Coli.

Zawody już pod koniec czerwcaNajbliższe zawody odbędą się na torze Mercedes-Benz World niedaleko Londynu. Studenci wyjeżdżają na nie 27 czerwca. Internetowa zrzutka ma pomóc sfinansować wydatki związane z dalszym funkcjonowaniem projektu.

- Nasz bolid został stworzony w całości przez nas samych. Jest to trójkołowiec o samonośnej konstrukcji, której masa własna wynosi zaledwie 26 kg i rozpędza się on do prędkości około 35 km/h. Napędzany jest silnikiem 200W a energię czerpie z ogniwa paliwowego, zmieniającego wodór w prąd, dając w produkcie ubocznym jedynie wodę. Przez cały rok pracowaliśmy intensywnie nad elektroniką, która według naszych założeń polepszy jeszcze bardziej jego oszczędność - mówi Szymon Rodziewicz Borowski z EcoTech Team. - Na zawody wyjeżdżamy 27 czerwca, także został nam tylko miesiąc. Są one dla nas najważniejszym wydarzeniem w ciągu roku, ale tak naprawdę naszym głównym celem jest rozwijanie ekologicznych technologii. Wierzymy, że wodór będzie jednym z paliw przyszłości i chcemy też pokazać, że nie trzeba mieć kilkusetmilionowego budżetu (tak jak niektóre europejskie zespoły), żeby można było odnieść sukces - podkreśla.
Najbliższe zawody odbędą się na torze Mercedes-Benz World niedaleko Londynu.
Najbliższe zawody odbędą się na torze Mercedes-Benz World niedaleko Londynu. fot. shell.pl

Najważniejszy sprawdzian w rokuHistoria tych zawodów sięga lat 30. XX w. Przez ostatnie lata europejska edycja odbywała się na ulicach ważnych ośrodków miejskich, takich jak Londyn czy Rotterdam. Biorą w nich udział zespoły z całego świata, konkurując w dwóch głównych kategoriach: Urban i Prototype, które z kolei dzielą się na klasy w zależności od rodzaju wykorzystywanego źródła energii:

  • Silniki o spalaniu wewnętrznym (ICE)
  • Silniki elektryczne zasilane akumulatorami
  • Silniki elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi

Podczas zawodów pojazd musi pokonać wymaganą liczbę okrążeń w określonym czasie (zależnie od toru). W trakcie przejazdu mierzone jest zużycie energii elektrycznej (dla kategorii pojazdów zasilanych akumulatorami) lub przepływ paliwa na drodze ze zbiornika do układu napędowego (dla pozostałych kategorii) i na tej podstawie obliczana jest wydajność. Wodór, jako najmniejszy z pierwiastków w układzie okresowym, jest w stanie przenikać nawet przez stalowy płaszcz zbiornika, przez co nawet najmniejsza nieszczelność w układzie paliwowym może zrujnować potencjalnie dobry przejazd.

Opinie (67) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Owady to: