Wiadomości

Chcą być konkurencją dla Tesli. Studenci z PG zbierają na budowę bolidu

Najnowszy artukuł na ten temat

Politechnika zapewni bezpieczeństwo na statkach Urzędu Morskiego

Studenci Politechniki Gdańskiej już po raz czwarty budują ekonomiczny bolid, którym tym razem będą chcieli wygrać zawody na torze Mercedes-Benz World niedaleko Londynu. Właśnie uruchomiono "zrzutkę", za której pośrednictwem można byłoby sfinansować wydatki związane z dalszym funkcjonowaniem projektu.



Koło naukowe EcoTech Team istnieje na Politechnice Gdańskiej od 2014 r. (wcześniej Eco Car PG). Zespół 12 przyszłych inżynierów co roku konstruuje ultralekkie pojazdy napędzane wodorem. Dotychczas powstały trzy pojazdy, które startowały m.in. w Sheel Eco-marathon, czyli w najbardziej prestiżowych zawodach proekologicznych pojazdów prototypowych.

Studenckie koło istnieje od 2014 roku i zajmuje się konstruowaniem bolidu napędzanego wodorem.
Studenckie koło istnieje od 2014 roku i zajmuje się konstruowaniem bolidu napędzanego wodorem. fot. shell.pl

Z Gdańska do Warszawy na zbiorniku wielkości puszki Coca-Coli



Największym osiągnięciem studentów z koła naukowego EcoTech Team było zajęcie w ubiegłym roku 5. miejsca w klasyfikacji europejskiej oraz pobicie rekordu Polski w najmniejszym zużyciu wodoru na danym dystansie. Studenci uzyskali wynik 399,6km/m sześc. wodoru, co odpowiada przejechaniu trasy liczącej 400 km na 0,326 l benzyny.

Metr sześcienny wodoru ma wartość energetyczną równą 0,326 litra benzyny, co oznacza pokonanie dystansu z Gdańska do Warszawy na zbiorniku wielkości puszki Coca-Coli.

Zawody już pod koniec czerwca



Najbliższe zawody odbędą się na torze Mercedes-Benz World niedaleko Londynu. Studenci wyjeżdżają na nie 27 czerwca. Internetowa zrzutka ma pomóc sfinansować wydatki związane z dalszym funkcjonowaniem projektu.

- Nasz bolid został stworzony w całości przez nas samych. Jest to trójkołowiec o samonośnej konstrukcji, której masa własna wynosi zaledwie 26 kg i rozpędza się on do prędkości około 35 km/h. Napędzany jest silnikiem 200W a energię czerpie z ogniwa paliwowego, zmieniającego wodór w prąd, dając w produkcie ubocznym jedynie wodę. Przez cały rok pracowaliśmy intensywnie nad elektroniką, która według naszych założeń polepszy jeszcze bardziej jego oszczędność - mówi Szymon Rodziewicz Borowski z EcoTech Team. - Na zawody wyjeżdżamy 27 czerwca, także został nam tylko miesiąc. Są one dla nas najważniejszym wydarzeniem w ciągu roku, ale tak naprawdę naszym głównym celem jest rozwijanie ekologicznych technologii. Wierzymy, że wodór będzie jednym z paliw przyszłości i chcemy też pokazać, że nie trzeba mieć kilkusetmilionowego budżetu (tak jak niektóre europejskie zespoły), żeby można było odnieść sukces - podkreśla.
Najbliższe zawody odbędą się na torze Mercedes-Benz World niedaleko Londynu.
Najbliższe zawody odbędą się na torze Mercedes-Benz World niedaleko Londynu. fot. shell.pl

Najważniejszy sprawdzian w roku



Historia tych zawodów sięga lat 30. XX w. Przez ostatnie lata europejska edycja odbywała się na ulicach ważnych ośrodków miejskich, takich jak Londyn czy Rotterdam. Biorą w nich udział zespoły z całego świata, konkurując w dwóch głównych kategoriach: Urban i Prototype, które z kolei dzielą się na klasy w zależności od rodzaju wykorzystywanego źródła energii:

 • Silniki o spalaniu wewnętrznym (ICE)
 • Silniki elektryczne zasilane akumulatorami
 • Silniki elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi

Podczas zawodów pojazd musi pokonać wymaganą liczbę okrążeń w określonym czasie (zależnie od toru). W trakcie przejazdu mierzone jest zużycie energii elektrycznej (dla kategorii pojazdów zasilanych akumulatorami) lub przepływ paliwa na drodze ze zbiornika do układu napędowego (dla pozostałych kategorii) i na tej podstawie obliczana jest wydajność. Wodór, jako najmniejszy z pierwiastków w układzie okresowym, jest w stanie przenikać nawet przez stalowy płaszcz zbiornika, przez co nawet najmniejsza nieszczelność w układzie paliwowym może zrujnować potencjalnie dobry przejazd.

Opinie (67) 3 zablokowane

 • 200W

  Odkurzacze mają większą moc...

  • 13 11

 • Clickbaitowy tytuł.... takich projektów powstają w świecie dziesiątki albo i setki. Oczywiście niezmiennie trzymam kciuki za Team i wyniki, fajnie mieć tak zdolnych młodych ludzi.

  • 49 1

 • Zawsze ta megalomania w zajawkach.

  Doganiają, przeganiają światowych liderów. Siódma gospodarka świata, jak za Gierka normalnie.

  • 51 4

 • A kierowca?

  Weźcie jakiegoś chudzielca.

  • 14 1

 • Ja chcę być Mister Uniwersum.

  Zapraszam do wpłacania.

  • 11 4

 • Jeszcze napiszcie ile kosztuje kilogram wodoru :)

  bez podatków

  • 7 0

 • Jak byście potrzebowali kogoś do czegokolwiek by tylko Wam pomóc to dajcie znać

  Mogę sprzątać na warsztacie albo kawę parzyć, cokolwiek co pozwoli zaistnieć Polsce na świecie

  • 23 1

 • hahah sie usmialem...

  nic z teog nie bedzie studenciaki, jakis stolc stolc wam wyjdzie!

  • 7 28

 • Metr sześcienny wodoru ma wartość energetyczną równą 0,326 litra benzyny, co oznacza pokonanie dystansu z Gdańska do Warszawy na zbiorniku wielkości puszki Coca-Coli.

  To zdanie jest bzdurne i nielogiczne a przeciętnego czytelnika wprowadza w błąd. Gdyby dało się na takiej ilości benzyny pokonać 400 km to wtedy zbiornik o takiej pojemności mógłby istnieć w tym pojeździe jednak mówi tu o wodorze, którego równoważna ilość nie zajmuje 326 ml. Redaktorzy drodzy, piszcie zdania logicznie lub wracajcie do szkół. Poza tym coca-cola ma różne pojemności puszek, są też 250 ml ;)

  • 15 14

 • Dawej numer kąta. Kąta prostego.

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?