Wiadomości

Chcemy się uczyć rosyjskiego?

Najnowszy artukuł na ten temat

W Kaliningradzie promowali Trójmiasto i Pomorze

Odkąd ruszył mały ruch przygraniczy z Obwodem Kaliningradzkim, chętniej uczymy się języka rosyjskiego.
Odkąd ruszył mały ruch przygraniczy z Obwodem Kaliningradzkim, chętniej uczymy się języka rosyjskiego. fot. iStockphoto®/ FerhatMatt

W lipcu zeszłego roku wystartował mały ruch graniczny z Rosją. Od tego czasu gości z Obwodu Kaliningradzkiego jest w Trójmieście coraz więcej. Czy przez to chętniej wybieramy się na kurs rosyjskiego? Gdzie i za ile nauczymy się tego języka w Trójmieście?Czy uczyłeś/łaś się języka rosyjskiego?

tak, mówię płynnie 20%
tak, ale dawno temu i niewiele pamiętam 42%
jestem na etapie nauki 7%
nie, ale zamierzam 13%
nie i nie zamierzam 18%
zakończona Łącznie głosów: 467
Wciąż w wielu restauracjach czy pubach trudno złożyć po rosyjsku zamówienie, ale za to coraz częściej można znaleźć menu pisane cyrylicą. Mieszkańcy Trójmiasta zaczęli doceniać język sąsiadów, bo coraz chętniej wybierają lektorat właśnie z niego. Zauważyły to już szkoły językowe, które szybko dostosowały swoje oferty do nowych gustów.

Sprawdź szkoły językowe w Trójmieście.

- Do tej pory lektoratem z języka rosyjskiego zainteresowane były głównie firmy z branży logistycznej i informatycznej, które przysyłały do nas na szkolenie swoich pracowników. Spodziewałam się raczej zainteresowania tym językiem ze strony firm z branży hotelarskiej i gastronomicznej. Przygotowaliśmy i dla nich taką ofertę, ale, o dziwo, nie spotkała się z zainteresowaniem.- mówi Anna Jezierska z British School. - Od tego roku zgłoszeń indywidualnych kursantów było tak dużo, że poszerzyliśmy ofertę specjalnie dla nich. Zajęcia z języka rosyjskiego prowadzą u nas na poziomie podstawowym polscy lektorzy, a na bardziej zaawansowanym native speakerzy.

Ożywione zainteresowanie językiem rosyjskim odnotowuje od pewnego czasu także Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku. - Zawsze każdego kursanta pytamy, dlaczego chce się uczyć języka rosyjskiego. I o ile zwykle słyszeliśmy, że ten język może przydać się w staraniach o pracę, o tyle teraz ludzie coraz częściej mówią, że to modny język - przyznaje Antonina Iwaszkiewicz z Kazachstanu, która prowadzi lektorat z języka rosyjskiego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Takiego zainteresowania nie widzi z kolei inna szkoła językowa z Trójmiasta, która skupiła się na szkoleniach głównie dla firm. - Organizujemy lektorat z języka rosyjskiego, ale głównie dla firm. Są to przeważnie instytucje z branży edukacyjnej i handlowej - mówi Michał Anulewicz z English Unlimited. - Zdarzają się też indywidualni kursanci, ale to raczej sporadycznie. Nie zauważyłem większego zainteresowania rosyjskim.

Początkującym kursantom sen z powiek spędza nauka cyrylicy. Rosyjskiego alfabetu nie trzeba się ponoć bać. - Dla Polaków trudna może być fonetyka, bo w rosyjskim jedna litera to jeden dźwięk, poza tym jego nauka nie powinna nastręczać wielu problemów, a cyrylicę można naprawdę szybko opanować - dodaje Iwaszkiewicz.

O tym, jak w rzeczywistości wygląda nauka tego języka zapytaliśmy jednego z kursantów. - Znam już angielski i niemiecki, pomyślałem, że dobrze byłoby poznać kolejny język - mówi pan Mateusz z Gdańska. - Rosyjski to bardzo fajny dźwięczny język, a jeśli ktoś opanuje cyrylicę, która naprawdę nie jest trudna, to z resztą pójdzie łatwo.

W Trójmieście za roczny kurs nauki języka rosyjskiego zapłacimy od ok. 1,5 tys. zł do blisko 2 tys. zł. W indywidualnym toku nauczania godzina kosztuje ok. 70-80 zł. Tu mamy jednak pełną elastyczność zajęć.

Opinie (113) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Z jakimi województwami sąsiaduje województwo pomorskie?