• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Chemia piękna - wykład z dowodem

maj 23-25

czwartek - sobota

Wstęp wolny
paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Chemia piękna - dowiedz się więcej o kosmetykach, których używasz" to kolejny temat z cyklu popularnonaukowych Wykład z dowodem w Centrum Nauki EXPERYMENT. 

Osoby zainteresowane najnowszymi nowinkami ze świata nauki, tym razem chemii i kosmetyków XXI wieku, będą miały okazję zgłębić wiedzę już 19 lutego (godz. 17.00) na spotkaniu z dr hab. Beata Grobelną, prof. UG.

Coraz częściej sięgamy po nowoczesne produkty kosmetyczne. Spowodowane jest to przede wszystkim zwiększeniem dbałości o czystość oraz wzrostem nastawienia społeczeństwa XXI wieku do wizerunku piękna i młodości. Również wydłużenie średniego czasu życia oraz wzrost aktywności zawodowej w przedziale 50+ powoduje wzrost zainteresowania nowoczesnymi produktami kosmetycznymi. Konsumenci coraz częściej wybierając produkty kosmetyczne świadomie czytają skład kosmetyków.

Według prawa Unii Europejskiej, obowiązkiem producenta jest umieszczenie na opakowaniu kosmetyku lub na ulotce dołączonej do kosmetyku, wszystkich składników wchodzących w jego skład w nomenklaturze INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredients).

Dla przeciętnego konsumenta nazwy surowców zgodne z tym oznaczeniem w większości są trudne do odszyfrowania. Musimy jednak  pamiętać, że każdy z surowców pełni ważną rolę. Niektóre z nich dodane w bardzo małych ilościach hamują rozwój mikroorganizmów, inne utrzymują właściwy stopień nawilżenia a jeszcze inne ...  pozostałe, bardzo ciekawe informacje dotyczące surowców, ich działania na skórę oraz roli nanotechnologii w produkcji nowoczesnych kosmetyków zostaną przedstawione podczas wykładu. 

Beata Grobelna -­ doktor habilitowany nauk chemicznych, kosmetolog, Prodziekan ds. Kształcenia i Rozwoju Wydziału Chemii, Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Pracowni Chemii i Analityki Kosmetyków Wydziału Chemii UG;  współtwórca specjalności chemia kosmetyków na kierunku Chemia. Jej zainteresowania badawcze mieszczą się w obszarze inżynierii materiałowej oraz nanotechnologii chemicznej. Zagadnienia dotyczą otrzymywania nowych materiałów hybrydowych nieorganicznych oraz organiczno-nieorganicznych w formie litej oraz nanowarstw domieszkowanych jonami lantanowców oraz związkami o znaczeniu biologicznym. Zajmuje się otrzymywaniem nanocząstek metali szlachetnych (srebra, złota, miedzi) i wykorzystaniem ich zarówno w inżynierii materiałowej i spektroskopii, jak i w recepturach kosmetycznych.

Popularyzatorka nauki, aktywnie uczestnicząca w corocznej realizacji Bałtyckiego Festiwalu Nauki organizując wykłady oraz warsztaty skierowane do szerokiego grona społeczeństwa, jak również współorganizatorka Uniwersalnej Strefy Nauki, oraz Magii Nauki - imprez, które odbyły się w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku. Za działalność dydaktyczną w 2011 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego nauczyciela Uniwersytetu Gdańskiego.
 

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane