Chłopiec otrzymał "tytanowe żebra". Pionierska operacja w gdańskiej klinice

Innowacyjność zabiegu polega przede wszystkim na wykorzystaniu w rekonstrukcji żeber i ściany klatki piersiowej specjalnych, tytanowych implantów, których dotąd w Polsce nikt jeszcze nie zastosował u dzieci.
Innowacyjność zabiegu polega przede wszystkim na wykorzystaniu w rekonstrukcji żeber i ściany klatki piersiowej specjalnych, tytanowych implantów, których dotąd w Polsce nikt jeszcze nie zastosował u dzieci. fot. Copernicus

Gdańscy specjaliści przeprowadzili pionierski zabieg rekonstrukcji żeber i ściany klatki piersiowej. Pierwszy raz w Polsce u tak młodego pacjenta wykorzystano w tym celu tytanowe implanty.Historia leczenia 14-letniego pacjenta w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMedSzpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku to konsekwencja ciężkiej choroby nowotworowej, która wystąpiła w wieku dziecięcym. Chłopiec był wtedy poddany agresywnej terapii, co - wraz ze schorzeniem - pozostawiło piętno na jego zdrowiu.

- Pacjent ponad 10 lat temu, a więc jako małe dziecko, był leczony z powodu nowotworu zlokalizowanego w okolicy ściany klatki piersiowej - opisuje prof. Piotr Czauderna, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Copernicus. - Choroba oraz agresywne leczenie w postaci operacji pogłębionej radioterapią - która u dzieci powoduje zaburzenia wzrostu i rozwoju - pozostawiły defekt tkanek miękkich i kości. To wszystko doprowadziło do postępującego zniekształcenia zarówno w kontekście klatki piersiowej, jak i kręgosłupa.
Czytaj też: Pionierska operacja wszczepienia stymulatora serca dziecku. Sukces kardiologów z UCK

Chłopiec trafił do gdańskiej kliniki już ok. 2-3 lata temu, jednak wtedy specjaliści byli zmuszeni podjąć decyzję o przełożeniu leczenia ze względu na wiek pacjenta - ten był w momencie intensywnego rozwoju, a jak dotąd nie istnieją odpowiednie protezy żeber, które rosłyby wraz z dzieckiem.

- Problem deformacji ulegał jednak nasileniu, dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na możliwość podjęcia leczenia - zaznacza profesor.
- Istota zabiegu polegała na odtworzeniu - usuniętych w trakcie wcześniejszego leczenia - żeber i odbudowaniu kształtu klatki piersiowej, która była znacznie zapadnięta - opisuje prof. Czauderna (pierwszy z lewej strony).
- Istota zabiegu polegała na odtworzeniu - usuniętych w trakcie wcześniejszego leczenia - żeber i odbudowaniu kształtu klatki piersiowej, która była znacznie zapadnięta - opisuje prof. Czauderna (pierwszy z lewej strony). fot. Copernicus

Pionierski zabieg w gdańskiej klinice. Wszczepiono tytanowe żebraTaka okazja nadarzyła się właśnie teraz, co oczywiście wiązało się jednak z wcześniejszymi przygotowaniami - zespół lekarzy zaplanował rekonstrukcję w oparciu o specjalistyczną diagnostykę obrazową, a przede wszystkim musieli uwzględnić zabezpieczenie sztucznego konstruktu, aby nie doszło do późniejszych powikłań.

- Istota zabiegu polegała na odtworzeniu - usuniętych w trakcie wcześniejszego leczenia - żeber i odbudowaniu kształtu klatki piersiowej, która była znacznie zapadnięta - tłumaczy prof. Piotr Czauderna. - Obok stworzenia nowego rusztowania wyzwaniem było również odtworzenie tkanek miękkich, aby zabezpieczyć tytanowy konstrukt i aby uniknąć ryzyka jego przebicia się przez skórę w późniejszym czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na przeniesienie w to miejsce płata mięśniowego. Wszystko to znacząco podniosło poziom skomplikowania trwającej 8 godzin operacji, która ostatecznie opierała się na etapowej pracy dwóch zespołów: chirurgicznego i plastycznego.
Czytaj też: Nowatorska operacja raka szyjki macicy

Ostatecznie wielogodzinna operacja zakończyła się sukcesem. Chłopiec trafił najpierw na oddział intensywnej terapii, a w tym momencie w dobrym stanie znalazł się na oddziale stacjonarnym. Specjaliści podkreślają, że jest to pierwsza w naszym kraju operacja wykorzystania tytanowych implantów w tego typu operacji - u tak młodego pacjenta.

- Innowacyjność zabiegu polega przede wszystkim na wykorzystaniu w rekonstrukcji żeber i ściany klatki piersiowej specjalnych, tytanowych implantów, które dotąd w Polsce nikt jeszcze nie zastosował u dzieci. Kluczowe w podjęciu decyzji o zabiegu były konsultacje z zagranicznymi specjalistami i informacja o możliwości sprowadzenia z Niemiec niezwykle kosztownych tytanowych implantów. Są one stworzone z niskoodczynowego metalu, którego nie trzeba usuwać - nie tylko jest wytrzymały, ale także daje się przy pomocy specjalnych narzędzi kształtować - wyjaśnia prof. Piotr Czauderna ze szpitala Copernicus - ośrodka, który również w części pokrył koszty implantów.

Opinie (20) 3 zablokowane

 • Brawo

  • 66 0

 • Gratulacje dla lekarzy i dużo zdrowia dla chłopaka.
  Straszne, ile musiałeś wycierpieć:/

  • 77 0

 • Klinika dziecięca pod kierownictwem prof. Czauderny jest pionierem w ostatnim czasie wielu zabiegów ratujących dzieci ! Wspaniała kadra !!! Powodzenia i samych sukcesów !!!!!

  • 64 1

 • Ta informacja byłaby nawet budująca, gdyby nie ogólny obraz mizerności polskiej służby zdrowia

  Niestety łyżka... wiadro dziegciu i te nadliczbowe zgony niepandemiczne nie napawają optymizmem. Odbieram je jak słodkie zdjęcia tyranów z dziećmi czy zwierzątkami dla ocieplenia wizerunku.

  • 7 28

 • Stan służby zdrowia, zaniedbania, złe warunki i nadliczbowe nie covidowe zgony to wina rządzących

  Służba Zdrowia jest tylko wykonawcą a sternikiem jest MZ i rząd. Brak funduszy, brak planów i myślenia u tych u góry odbija się na wykonawcach usług czyli szpitalach i lekarzach i pielęgniarkach... No ale propaganda musi kosztować :)

  • 12 3

 • Malkontenctwo to już polska choroba, niestety, nie operacyjna

  • 6 2

 • Szacunek i podziw dla Zespółu operującego !

  Niech się chłopakowi lepiej układa w życiu.

  • 37 1

 • Wolverine

  • 8 1

 • Teraz może dolaczyc do grona bohaterów z komiksu Marvela.

  • 5 4

 • Oczywiście szacunek!

  ale, w kącie ust pojawia się uśmiech i przypomnienie "Tytanowego Janusza";) jak ktoś temat zna to wie o co chodzi.

  • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jan Heweliusz - astronom, rajca miejski i dyplomata
Jan Heweliusz - astronom, rajca...
wykład
lis 30
wtorek, g. 19:00
Online
IDEA Squash
IDEA Squash
warsztaty, spotkanie
sty 4
wtorek, g. 18:00 - 20:00
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej
Disco '80 - kurs mody i stylizacji
Disco '80 - kurs mody i stylizacji
warsztaty
wrz 3-3.12
g. 17:00 - 20:00
Gdańsk, Oliwski Ratusz Kultury

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?

 

Najczęściej czytane