• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ciekawostki targów innowacji w Amber Expo

Marzena Klimowicz-Sikorska
24 października 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Zaprezentowany przez studentów Akademii Morskiej w Gdyni motocykl z napędem elektrycznym przejeżdża 100 km kosztem 2 zł. To jeden z ciekawszych produktów prezentowanych podczas tragów Technicon Innowacje. Zaprezentowany przez studentów Akademii Morskiej w Gdyni motocykl z napędem elektrycznym przejeżdża 100 km kosztem 2 zł. To jeden z ciekawszych produktów prezentowanych podczas tragów Technicon Innowacje.

Goście tegorocznych targów odbywających się w Amber Expo przy ul. Żaglowej zobacz na mapie Gdańska mogą być rozczarowani ilością wystawców, na szczęście z jakością prezentowanych produktów jest lepiej.Jedne z najciekawszych targów Technicon Innowacje odbyły się trzy lata temu.

Jak zwykle nie zawiodła Politechnika Gdańska, która na swoich stanowiskach pokazała kilka interesujących produktów. Wśród nich są m.in. mapy z audiodeskrypcją.

- To mapy, które mają ułatwić przemieszczenie się po terenie miejskim osobom niewidzącym i niedowidzącym. Można z nich korzystać po zainstalowaniu aplikacji w telefonie komórkowym, przede wszystkim z systemem Android - mówi Łukasz Markiewicz z Katedry Systemów Geoinformatycznych Politechniki Gdańskiej. - Polega on na tym, że zbieramy dane przestrzenne czyli mapy elektroniczne, ale też informacje o przeszkodach, np. parkujących samochodach itp. Nasz system nie wykorzystuje tzw. rozszerzonej rzeczywistości - komórka więc nie widzi przeszkód - dlatego musimy informacje o utrudnieniach sami pozyskać. System prowadzi użytkownika po chodnikach nie uwzględniając jednak komunikacji miejskiej.

Także w zeszłym roku nie można było się nudzić na targach.

Ciekawie wypadła też prezentacja organicznych baterii słonecznych, które w przyszłości mają zastąpić droższe baterie - krzemowe.

- Związki organiczne, czyli polimery, przewodzą prąd, który jest w nich generowany pod wpływem światła słonecznego - wyjaśnia Michał Modzelewski z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, pomysłodawca organicznych baterii słonecznych. -W środku znajduje się złącze zaopatrzone w elektrody. Powstająca energia elektryczna może zasilić małe urządzenie. W przyszłości organiczne baterie słoneczne wyprą te tradycyjne, krzemowe.

Największą uwagę zwiedzających targi przyciągnęły jednak motocykl i rower z napędem elektrycznym, które zaprezentowali studenci Akademii Morskiej w Gdyni.

Wybierasz się na tegoroczne targi Technicon Innowacje?

- Nasz motocykl może przejechać bez doładowania od 150 do 200 km. Koszt przejazdu 100 km to niecałe 2 zł, a wystarczy podłączyć go do zwykłego gniazdka. Motocykl może też rozpędzić się do ok. 150 km/h - mówi Łukasz Potrykus, student czwartego roku Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni. - Prezentujemy też rower na silnik elektryczny, który ma zasięg ok. 45 km, może osiągnąć prędkość ok. 23 km. W projekcie mamy też elektryczny samochód sportowy Lamborghini Murcielago. Myślę, że pokażemy go na następnych targach.

Z firm, które potrafiły przyciągnąć zwiedzających do swojego stoiska, można wymienić Smarttech, który wywodzi się z Politechniki Warszawskiej.

- Jesteśmy jedynym polskim producentem skanerów 3D. To urządzenie do pozyskiwania informacji o geometrii obiektów mierzonych, może to być zarówno twarz, jak i obiekt techniczny. Skaner pozwala uzyskać też informacje na temat koloru. Co więcej, jeśli podłączymy go do drukarki 3D, możemy zeskanowany obiekt wydrukować - mówi Aleksandra Mamcarz ze Smarttecha. - Nasz produkt może być wykorzystywany m.in. w branży motoryzacyjnej, medycznej, ale także do badań archeologicznych.

Każdy kto ma czas i choć trochę interesuje się połączeniem nauki i nowych technologii może na własne oczy przekonać się, co interesującego prezentują wystawcy podczas tegorocznych targów. Impreza potrwa do końca piątku, a wstęp na nią jest darmowy.

Wydarzenia

Technicon-Innowacje (3 opinie)

targi

Miejsca

Opinie (26) 1 zablokowana

 • "a wystarczy podłączyć go do zwykłego gniazdka 220 V."

  A gdzie ja takie gniazdko znajdę?

  • 11 12

 • Niecałe 2 złote za 100km.....

  Bzdura i kłamstwo zakłamanych dziennikarzy i nie tylko....
  A czemu nikt nie mówi wprost o wielkich kosztach zakupu i...olbrzymich kosztach utylizacji!

  • 12 16

 • Najważniejszą innowacją jest elektryczny samochód EV

  oczywiście tylko PRAWIDŁOWO SKONSTRUOWANY pochodzący z Gdańska, każdy już to wie.

  • 0 7

 • sam bzdury piszesz i zazdrosc cie zżera że chlopaki pokazali cos ciekawego

  na skupie za akumulatory placa 1,40zl za kilogram to o czym ty piszesz? Akumulatory to chodliwy towar. Poza tymkoszty motocykla nie porzekraczaja wartości nowego tego typu to o jakich kosztach piszesz "WYNALAZCO" ???
  Co za HEJT !!!! ŻENADA!!!

  • 11 6

 • byle nie od tego kolesia z Świetokrzyskiej z Orunii - wie ktoś jak on sie nazywa?

  w pozostałych firmach w Gdańsku można już nawet coś ciekawego dostać i samemu złożyć rowerek

  • 4 0

 • Matiz w gazie i beżowe mokasyny

  to jest przyszłość!

  • 5 0

 • do kartonów nie podłączają prądu, więc u siebie nie znajdziesz :)

  • 10 7

 • jak to dobrze że Amber powraca, w dobrym stylu

  • 0 3

 • rower na prąd... SENSACJA...

  prawie spadłem z krzesła ze śmiechu. To taka 10letnia holenderka na prąd przywieziona od cioci z zagranicy?

  Motocykl na prąd - jakby ktoś nie wiedział - silnik elektryczny i akumulator można wsadzić WSZĘDZIE. Kwestią ZAWSZE jest to za jakie pieniądze zostanie to zrobione czyli jaki jest koszt wyprodukowania takiego pojazdu oraz jego utylizacja !
  Noooo i skąd będzie pochodził prąd do jego ładowania. W PL ponad 86% energii elektr. pochodzi ze spalania węgla a tylko 3,3 % z wiatru czy wody więc warto się z deko zastanowić gdzie powinny kierować się innowacyjne pomysły...
  Może by tak ktoś wymyślił np. pojazd który nie boi się polskich dróg...

  • 7 13

 • jest ale w projekcie (czytaj ze zrozumieniem) - czyli chłopaki kupią starego golfa2 na szrocie, wsadzą do niego silnik+akumulator, na masce wypiszą Lambo Bambo i będzie się czym pochwalić...

  • 1 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Hackerspace Game Jam 2023

wykład, spotkanie

Nasze sprawy - działaj z głową!

konferencja

NaukoweLove Nocą (2 opinie)

walentynki, sesja naukowa, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie nietypowe rośliny można znaleźć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane