Wiadomości

stat

Co ciekawego poza lekcjami? Nowy sposób na nagradzanie pasji i zainteresowań

Targi "Czas na młodzież" są wydarzeniem, podczas którego dzieci i młodzież mogą zapoznać się z ofertą zajęć pozalekcyjnych.
Targi "Czas na młodzież" są wydarzeniem, podczas którego dzieci i młodzież mogą zapoznać się z ofertą zajęć pozalekcyjnych. fot. trojmiasto.pl

Nawet 4 tys. uczniów, kilkadziesiąt kół zainteresowań, ponad 100 godzin warsztatów - tak wyglądają kolejne targi "Czas Na Młodzież - Warsztaty Wymiany Doświadczeń". To miejsce, które ma przekonać dzieci i młodzież do uczestnictwa w życiu społecznym i realizowania własnych pomysłów, rozwijania pasji i zdobywania nowych umiejętności. Tym bardziej, że już niedługo w Gdańsku zadebiutuje Karta Młodzieżowa, dzięki której najmłodsi gdańszczanie będą zbierać punkty za dodatkową aktywność poza lekcjami.Z jakich zajęć dodatkowych korzysta twoje dziecko?

artystycznych - plastyczne, muzyczne

11%

językowych

21%

sportowych - piłka nożna, koszykówka, siatkówka itp.

28%

balet, gimnastyka

5%

tenis lub hokej

1%

programowanie, robotyka

6%

basen

9%

harcerstwo, koło pierwszej pomocy itp.

14%

inne

5%
Targi "Czas na młodzież", czyli warsztaty wymiany doświadczeń są wydarzeniem, podczas którego dzieci i młodzież mogą zapoznać się z ofertą zajęć pozalekcyjnych, które oferują szkoły. Tegoroczna, czwarta już edycja, odbywa się w dniach 15 i 16 maja w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberEXPO.

- W targach biorą udział koła zainteresowań z kilkudziesięciu placówek edukacyjnych. Odbywają się warsztaty artystyczne, rozwojowe, kompetencyjne, ratownicze, edukacyjne, w których może wziąć udział nawet 400 osób w tym samym czasie - mówi Adam Niemkiewicz ze Stowarzyszenia Morena. - Chcemy pokazać tu projekty oraz działania zrealizowane przez aktywną gdańską młodzież, wypromować jej ciekawe inicjatywy, w których można wziąć udział i w ten sposób przekonać młodzież do uczestnictwa w życiu społecznym i realizowania własnych pomysłów - przekonuje.
We wtorkowych targach wzięły udział dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych. Z kolei na środę zaproszeni zostali gimnazjaliści i uczniowie siódmych klas. Poprzednia edycja Targów odbywała się w ramach Kongresu SmartMetropolia. Wzięło w niej udział ponad 8000 uczniów.

- W tej edycji w warsztatach wymiany doświadczeń może wziąć udział jednocześnie 400 osób. Jest ok. 50 stoisk wystawienniczych, na których organizacje prezentują swoją ofertę oraz ponad 100 godzin warsztatów odbywających się każdego dnia targów - informuje Magda Boguska ze stowarzyszenia Morena.
Czytaj też: Zajęcia dodatkowe w przedszkolu. Rodzice stawiają na dobry start czy modę?

Co ciekawego poza lekcjami- W szkole skupiamy się na tym, żeby od najmłodszych lat wdrażać warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, żeby już od zerówki propagować ideę ratowania. Przede wszystkim prowadzimy zajęcia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale mamy też możliwość nauczania przy użyciu defibrylatora, szkolimy uczniów rozsądnych, empatycznych. Dzisiaj pokazujemy dzieciom, że można się tego nauczyć już w szkole, przekonujemy je, że to nie jest takie trudne i warto się tego nauczyć, bo można naprawdę komuś pomóc - mówi Iwona Karasek ze Szkoły Podstawowej nr 12.
Podczas targów dzieci i młodzież mogą wziąć udział w warsztatach z zakresu robotyki. Uczestnicy oprócz wiedzy teoretycznej mogą sami sprawdzić, jak działa taki robot.

- Dzieci uwielbiają klocki Lego i to je przyciąga, pytają, czy mogą posterować, ale nie tylko. Programowanie jest teraz bardzo ważną dziedziną i należy dzieci zachęcać do tego, to tak naprawdę przyszłość, bo jest coraz więcej aplikacji i robotów - opowiada Mateusz Olstowski Z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku.
Czytaj też: Radni przegłosowali bezpłatne przejazdy dla uczniów w Gdańsku

Debiutuje Karta Młodzieżowa- Z Gdańską Organizacją Turystyczną uruchamiamy Kartę Kompetencji czyli Kartę Młodzieżową, która od dzisiaj jest podłączona do Karty Mieszkańca. Jest to system, w którym dzieciaki będą zbierać punkty za aktywności, które realizują poza lekcjami. System zbiera je i tworzy po jakimś czasie wirtualne CV, później punkty wymienia się na nagrody - opowiada Adam Niemkiewicz.
Jak każda innowacja, również Karta Młodzieżowa, potrzebuje działań pilotażowych. Do końca maja 2018 roku kartę testują uczniowie osiemdziesięciu gdańskich szkół. Dla wszystkich dostępna będzie już najprawdopodobniej po wakacjach. W przyszłości będzie ją mogła założyć każda osoba do 30. roku życia ucząca się w Gdańsku.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jakie włókna pochodzenia naturalnego stosuje się w przemyśle?