Co czeka 26 gdańskich szkół?

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego, od dawna działa na rzecz mieszkańców swojej dzielnicy, uczestnicząc w różnych akcjach.
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego, od dawna działa na rzecz mieszkańców swojej dzielnicy, uczestnicząc w różnych akcjach. archiwum szkoły

26 szkół z Gdańska, kiedyś dużych i prężnie działających, dziś pustoszejących, nie zostanie zamkniętych, choć być może taki los czekałby je w przyszłości. Miasto przygotowuje program, który ma takie placówki włączyć w życie dzielnicy i sprawić by to właśnie do nich przeniosło się życie kulturalne i społeczne jej mieszkańców. Zmiany czekają za to szkolnictwo zawodowe.Czy powinno się ratować szkoły za wszelką cenę?

Zobacz wyniki (601)
Niż demograficzny i przenoszenie się młodych małżeństw z dziećmi do nowych dzielnic Gdańska były jednym z powodów zamknięcia sześciu placówek (pierwotnie planowano osiem). Taki los ominie, przynajmniej na razie, 26 szkół, które również borykają się ze spadającą liczbą uczniów. A to z dwóch powodów: po pierwsze w większości są jedynymi szkołami w promieniu 3 km, co ustawowo utrudnia ich likwidację, po drugie, bo miasto chce uruchomić projekt "Od szkoły otwartej do szkoły - lidera wspólnoty lokalnej".

- Właśnie w takich placówkach, w których kiedyś uczyło się po 700-800 uczniów, a dziś jest ich o połowę mniej, jest najwięcej miejsca i zasobów kadrowych do tego, żeby się zmierzyć z nowym projektem - mówi Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska. - Ten projekt ma jednak nie tylko ratować te szkoły.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Placówki miałyby opracować własne projekty działań. Część z nich ma być związana z aktywizacją mieszkańców dzielnicy, w której szkoła się znajduje. I tak np. nauczyciel W-F, któremu do pełnego pensum (czyli 18 godz.) brakuje 8 godz., zamiast dorabiać w innej szkole, mógłby przepracować je w swojej macierzystej, prowadząc zajęcia ruchowe dla seniorów.

- I za te 8 godz. zapłacimy mu z innej puli pieniędzy, już nie z Wydziału Edukacji, ale np. ze środków z Wydziału Polityki Społecznej - mówi Piotr Kowalczuk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Chodzi o to, aby nauczyciel nie biegł do innej szkoły, bo do pensum brakuje mu kilku godzin. Chcemy go zatrzymać w tej jednej szkole, by opiekował się dziećmi, z którymi pracuje, dla których powinien poświęcić cały etat.

Urzędnicy chcą też, by z pomieszczeń szkolnych korzystali chętniej mieszkańcy. - To nic innego jak otwarte zarządzanie szkołą. Ale, póki co, nie mamy doświadczenia na tym polu. To szkoły będą musiały wypracować swoje własne programy - mówi Kamińska. - Cel otwartego zarządzania szkołą jest taki, by stała się ona nie tylko najbliższym miejscem dla dzieci, ale też najbliższą przestrzenią życia społecznego w środowisku, w swojej dzielnicy.

Co na to dyrektorzy? - Współpracujemy z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu, z oliwskim ZOO czy stowarzyszeniem Oliwskie Słoneczko, robimy więc sporo z tego, co jest założeniem dla otwartej szkoły. Ale też zachęcamy mieszkańców, by do nas przychodzili i tak np. wynajmujemy salę na zajęcia jogi. Raz w tygodniu takie zajęcia są prowadzone nieodpłatnie dla seniorów. Takich inicjatyw mamy więcej - wylicza Małgorzata Filipowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23.

Własne inicjatywy, ale też współpracę z firmami prowadzi m.in. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego. - W związku z tym projektem planujemy spotkanie z naszymi partnerami czyli m.in. z Lotosem, zakładami mięsnymi Nowak czy spółdzielnią mleczarską Maćkowy. Chcemy wspólnie wypracować jakiś kierunek działań - mówi Barbara Mizerska, dyrektorka tej placówki.

Lista 26 szkół, które biorą udział w programie.(PDF)

Projekt ma na dobre wejść od roku szkolnego 2014/2015. Do tego czasu szkoły same muszą same znaleźć pomysł na siebie. Urzędnicy zapewniają, że placówki dostaną dofinansowanie na niektóre swoje działania. I dodają, że na razie nie ma w planach likwidacji szkół.

- Etap porządkowania sieci edukacyjnej mamy za sobą - mówi Kamińska. - Przed nami porządkowania sieci szkolnictwa zawodowego, które jednak nie będzie polegało na likwidacji szkół, a na układaniu ich branżami. Czeka nas także rozbudowa sieci szkół tam, gdzie są dzieci, a placówek nie ma, czyli w nowych dzielnicach.

Opinie (81) 5 zablokowanych

 • "są jedynymi szkołami w promieniu 3 km" - ustawowo utrudnia czy ZAKAZUJE likwidacji?

  • 25 1

 • Zamykać, zamykać, kasa, kasa...

  I jak mam teraz myśleć o powiększeniu rodziny? Niby niż demograficzny a dziecko do przedszkola nie mogę posłać bo miejsc brak. Żona z pracy przez to musi zrezygnować przez co standart życia nam spadnie.
  A co potem? Jeszcze gorzej! Jeszcze podstawówka i gimnazjum to przełknę, ale szkół przygotowujących do zawodu jest coraz mniej, a poziom tych co zostały spadia równią pochyłą. Tylko w mojej okolicy w ciągu paru lat znikła szkoła poligraficzna, znika budowlanka, kiedyś renomowane technikum kształci fryzjerów w weekendy... Jak niż demograficzny to moża ograniczyć, ale nie zamykać! To brak wyobraźni ze strony naszych włodarzy bo dzieci to nasze największe dobro i w nie powinniśmy inwestować bo za kilkanaście lat wpadniemy w ładne guano.

  • 98 7

 • Nie tędy droga.

  Jak ja chodziłem do podstawówki, to zajęcia w-f wielokrotnie odbywały się na korytarzu, gdyż w szkole była tylko jedna sala gimnastyczna. To, że jest niż demograficzny powinno miast bardzo cieszyć, gdyż bez dodatkowych nakładów można tworzyć małe klasy - 10-15 osobowe. Nie wiem jaki sens ma przenoszenia życia kulturalnego do szkół. Szkoła ma być od kształcenia. Co najwyżej (jeśli budynek jest niewykorzystany w całości) wynająć jego część prywatnym firmom, by mogły tam prowadzić swoją działalność. A tak wracając do wychowania fizycznego, to można przecież zorganizować dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów.

  • 70 6

 • Mam nadzieję , że to nie będą puste slogany . Miasto od paru lat oszczędza nie na tych sprawach co trzeba . Powinniśmy wspierać małe szkoły, w takich uczeń nie czuje się anonimowy i można szybko wyłapać wszelkie niebezpieczne sytuacje.

  • 39 2

 • "Czeka nas także rozbudowa sieci szkół tam, gdzie są dzieci, a placówek nie ma, czyli w nowych dzielnicach."

  Poczeka jeszcze trochę i będą tam również dla seniorów.

  • 29 0

 • eee tam, po co komu szkoła poligraficzna

  potrzebny ten zawód się robi jak garncarz, jeszcze parę latek

  • 2 9

 • jakość kształcenia czy ekonomia?

  powstaja ecs itp.

  ale by w klasie bylo bardziej komfortowo i liczba uczniow liczyla max 20 - wtedy naprawde sa lepsze warunki do prowadzenia zajec i przysawjania wiedzy.

  • 43 2

 • No to jakas pomyłka

  To chore zamykać robić jakieś listy zagrożonych szkół , są osiedla gdzie szkoła jest jedna i już a pakowanie dzieci do innej odległej gdzie już są dwie zmiany to porażka, niech sama prowadzi dzieci pani Kamińska do takiej na 3 zmiany o różnych porach.

  • 33 2

 • eee tam, po co komu jakakolwiek szkoła

  przecież po uwolnieniu wielu zawodów nie trzeba się będzie uczyć wcale. W telewizji nam powiedzą na kogo mamy głosować by im było lepiej - i to wystarczy. Głupszy naród - łatwiejszy do sterowania.

  • 20 2

 • No pewnie... Po co komu?

  A podręczniki się u Chinoli zamówi, więcej nam nie trzeba. Książka do muzeum.
  Budowlanka?? Wezmę Zdzicha z ulicy za 8zł/h i chałupę postawimy. Nie potrzebny nam żaden darmozjad co by jeszcze mówił gdzie mam ścianę postawić.
  Technikum mechanicze? Haha... Ofiary losu. Też umiem odróżnić śrubokret od młotka.

  • 13 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jan Heweliusz - astronom, rajca miejski i dyplomata
Jan Heweliusz - astronom, rajca...
wykład
lis 30
wtorek, g. 19:00
Online
Postdata Hackathon
Postdata Hackathon
warsztaty
lis 27-28
sobota - niedziela, g. 9:00
Gdańsk, Postdata
IDEA Squash
IDEA Squash
warsztaty, spotkanie
mar 1
wtorek, g. 18:00 - 20:00
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Larwa żaby trawnej to:

 

Najczęściej czytane