Wiadomości

stat

Co łączy The Doors i żydowskie businesswomen

W ramach Akademii 30+ o historii grupy The Doors opowie dziennikarz muzyczny Piotr Metz z Programu Trzeciego Polskiego Radia.
W ramach Akademii 30+ o historii grupy The Doors opowie dziennikarz muzyczny Piotr Metz z Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Jeśli zamiast zaszyć się wieczorem w domowych pieleszach, wolisz posłuchać wykładów o wpływie reformacji na sztukę, klasach społecznych we współczesnej Polsce, żydowskich businesswomen w XVII i XVIII wieku i historii rock'n'rolla - to Akademia 30+ jest właśnie dla ciebie. Pierwszy wykład już 20 października.W semestrze zimowym Akademii odbędzie się 10 wykładów z rozmaitych dziedzin nauki, koncert, a także wyjazd na wystawę do Poznania.

Dr Jacek Friedrich, historyk sztuki i dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, poprowadzi cykl zatytułowany "Reformacja a sztuka"; prof. Andrzej Leder, znakomity filozof, autor głośnej książki "Prześniona rewolucja", opowie o związkach między refleksją filozoficzną a demokracją; dr hab. Jan Sowa, teoretyk i badacz społeczny, zajmie się tematem podziałów klasowych we współczesnej Polsce i na świecie, a dr Filip Schmidt, adiunkt z Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu, opowie, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniały się relacje intymne Polaków.

Będzie również wykład o kupcowych, faktorkach i handlarkach, czyli działalności gospodarczej żydowskich businesswomen w XVII i XVIII wieku, który poprowadzi dr Maria Cieśla z Instytutu Historii PAN w Warszawie, a także spotkanie poświęcone słynnej grupie The Doors, o której opowie - jak zwykle w sposób zajmujący - redaktor Piotr Metz z radiowej Trójki.

Dr Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, poprowadzi wykład zatytułowany "Reformacja a sztuka".
Dr Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, poprowadzi wykład zatytułowany "Reformacja a sztuka". fot. Agnieszka Potocka/trojmiasto.pl
Usatysfakcjonowani będą nie tylko miłośnicy muzyki rozrywkowej, ale również poważnej. Prof. Piotr Sutt, kierownik Katedry Perkusji Akademii Muzycznej w Łodzi, rozpocznie w tym semestrze cykl spotkań poświęconych instrumentom muzycznym wchodzącym w skład orkiestry, a w styczniu towarzyszyć będzie występowi znakomitego duńskiego marimbisty Kaia Stensgaarda.

Na zakończenie semestru przyjedzie do Akademii dr hab. Katarzyna Kłosińska, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, znana również słuchaczom "Trójki" z audycji "Co w trawie piszczy", z wykładem "Najnowsze tendencje w polszczyźnie".

W semestrze zimowym słuchacze pojadą również do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu na najważniejsze bodaj wydarzenie wystawiennicze w tym roku w Polsce, czyli wystawę "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst".

Zapraszamy do udziału w zajęciach!
Słuchacze Akademii 30+ obejrzą wystawę "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Słuchacze Akademii 30+ obejrzą wystawę "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Aby się zapisać do Akademii 30+, wystarczy:

- wypełnić zgłoszenie na stronie akademia30plus.pl/Zgloszenie
- wpłacić opłatę wpisową (25 zł) oraz zaliczkę na udział w zajęciach (25 zł)

Wiek 30+ nie jest wymagany, wystarczy być osobą pełnoletnią.
Szczegóły na stronie internetowej: akademia30plus.pl


***

Akademia 30+ jest projektem edukacyjnym non profit. Powstała w 2007 roku z inicjatywy Małgorzaty Dobrowolskiej, redaktor naczelnej Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego (GWO do dziś wspiera finansowo tę inicjatywę).

W ciągu 10 lat odbyło się w Akademii ponad 200 wykładów akademickich z różnych dziedzin nauki, kilkadziesiąt zajęć warsztatowych, a także kilka koncertów i recitali fortepianowych (kilkakrotnie grał dla Akademii znakomity pianista Paweł Kowalski).


Wykłady w ramach Akademii 30+ prowadzili wybitni polscy naukowcy i intelektualiści, m.in. prof. Ewa Bartnik, prof. Małgorzata Omilanowska, prof. Magdalena Środa, prof. Edmund Wnuk-Lipiński, prof. Tadeusz Bartoś, prof. Krzysztof Meissner, prof. Łukasz Turski, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Andrzej Leder, prof. Tomasz Polak, prof. Andrzej Kajetan Wróblewski, prof. Ryszard Horodecki, ks. Adam Boniecki czy Wojciech Eichelberger. Słuchacze jeżdżą również po Europie z dr. Jackiem Friedrichem (byli m.in. w Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie i Wenecji) i po Polsce z prof. Zbigniewem Mikołejką (zwiedzili do tej pory Warmię, Wielkopolskę, Sandomierz, Zamojszczyznę i Podlasie).
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Atmosfera to: