• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co nowego w roku szkolnym

Elżbieta Michalak-Witkowska
1 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
1 września to dla uczniów czas powrotu do szkół. W tym roku czeka na nich wiele zmian, m.in. szybsze wakacje, które rozpoczną się już 23 czerwca. 1 września to dla uczniów czas powrotu do szkół. W tym roku czeka na nich wiele zmian, m.in. szybsze wakacje, które rozpoczną się już 23 czerwca.

Szereg zmian czeka uczniów, którzy 1 września wrócą po wakacjach do szkolnych ławek. W Trójmieście to łącznie blisko 99 tys. osób. Podsumowaliśmy wszystkie zmiany, jakie z nowym rokiem szkolnym wprowadza MEN.



Jak wspominasz powrót do szkoły po wakacjach?

Do trójmiejskich szkół po wakacjach wróci dokładnie 98 tys. 861 uczniów. Ponad 50 tys. to bywalcy szkół podstawowych, 21 tys. uczniowie gimnazjów, 14 tys. 817 liceów ogólnokształcących i 12 tys. pozostałych szkół ponadgimnazjalnych.

Czytaj również: Zmiany i plany w nowym roku szkolnym

Jakie najważniejsze zmiany z nowym rokiem szkolnym wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Co z darmowym podręcznikiem?

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy I, II, IV szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum mają zapewnione podręczniki, które zostaną zakupione z dotacji w latach poprzednich. Natomiast uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum będą mieli zapewnione podręczniki zakupione z dotacji tegorocznej.

Dodatkowo uczniom klas I-V szkoły podstawowej oraz klas I i II gimnazjum zostaną zapewnione też ćwiczenia.

Czytaj również: MEN nie będzie wydawać podręczników

Rodzice uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasie VI szkoły podstawowej oraz klasie III gimnazjum muszą kupić podręczniki oraz materiały ćwiczeniowe we własnym zakresie zgodnie z listą podaną przez dyrektora szkoły.

Dłuższe wakacje. Nawet o tydzień

Z tej zmiany na pewno ucieszą się uczniowie. Otóż od roku szkolnego 2016/2017 będą mieli więcej czasu na wakacyjne szaleństwa. W wyniku nowelizacji rozporządzenia, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca.

Czytaj również: Dłuższe wakacje. Nowy projekt MEN

Oznacza to, że wakacje mogą najwcześniej rozpocząć się 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca. W roku 2016/2017 zajęcia w szkole zakończą się już 23 czerwca.

Drożdżówki wrócą do szkół

Od 1 września, zgodnie z tzw. rozporządzeniem sklepikowym Ministerstwa Zdrowia, do sklepików wróci pieczywo półcukiernicze oraz cukiernicze, w tym drożdżówki, które będą musiały spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli. W sklepikach będzie można także kupić kanapki przygotowane z różnego rodzaju pieczywa.

Czytaj więcej: Po wakacjach drożdżówki wrócą do szkół

I religia, i etyka do średniej


Zgodnie z projektem MEN od września uczniom, którzy chodzą w szkole zarówno na religię, jak i etykę do średniej będą wliczane oceny z obu tych przedmiotów. Czytaj więcej

Dziecko w przedszkolu - komu gmina musi zapewnić miejsce?

Od 1 września 2016 r. wychowanie przedszkolne obejmie te dzieci, które ukończą trzy lata. Oznacza to, że trzylatki zyskują prawo do edukacji przedszkolnej.

- Z nowym rokiem szkolnym dzieci, które w 2016 r. skończą trzy lata, zyskują prawo do edukacji przedszkolnej - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN. - W tym roku trzylatek może jednak się tam nie dostać, ale od września 2017 r. dyrektor będzie już musiał znaleźć dla niego miejsce.
Tak więc z początkiem września gminy zobowiązane są zapewnić miejsce w przedszkolu wszystkim dzieciom sześcio-, pięcio- oraz czteroletnim.

Obowiązek szkolny od siódmego roku życia

Od września 2016 r. obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci od siódmego roku życia. Zatem do klasy pierwszej może pójść zarówno sześciolatek, jak i siedmiolatek. Co ważne, dziecko sześcioletnie na wniosek rodziców będzie przyjęte do klasy pierwszej pod warunkiem, że korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej lub posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole.

Nie będzie sprawdzianu szóstoklasisty

Tegoroczni szóstoklasiści mogą odetchnąć z ulgą - nie będą musieli pisać ogólnopolskiego sprawdzianu podsumowującego zdobytą w czasie sześciu lat wiedzę.

- Zamiast sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać szkołom narzędzia diagnostyczne, z których mogą one dobrowolnie korzystać. Pozwoli to szkołom dokonać wstępnej oceny poziomu wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających trzeci etap edukacji - tłumaczy Justyna Sadlak.

Czytaj więcej: Koniec ze sprawdzianem szóstoklasistów

Odwołanie od matury

Na stronie MEN czytamy, że osoby przystępujące do egzaminu maturalnego w roku 2017 oraz do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą miały możliwość odwołania się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie pisemnych wyników egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe. W tym celu powstać ma niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Uczeń ma mieć gwarancję, że weryfikacji dokona osoba inna niż ta, która sprawdzała i oceniała jego pracę.

Czytaj również: Terminy matur i egzaminów gimnazjalnych w 2017 r.

Zdaniem dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej to żadna nowość.

- Zdający zawsze mogli złożyć wniosek o powtórne sprawdzenie pracy i zawsze sprawdzał to rozwiązanie inny egzaminator niż ten, który sprawdzał rozwiązanie po raz pierwszy - mówi Irena Łagua, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Likwidacja gimnazjów

Wygaszanie gimnazjów, a w efekcie ich likwidacja i stworzenie ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów, pięcioletnich techników oraz dwustopniowej szkoły branżowej, która zastąpi zawodówki - takie plany ma względem systemu edukacji ministerstwo.

- Będą one wprowadzane stopniowo. Uczniowie rozpoczynający naukę w klasie VI szkoły podstawowej, w roku szkolnym 2017/2018 zamiast do I gimnazjum pójdą do VII klasy szkoły podstawowej - czytamy na stronie MEN.
Wyprawka szkolna tylko dla niepełnosprawnych uczniów

W związku z wprowadzeniem do szkół "darmowych" podręczników, od nowego roku szkolnego pomoc w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" będzie przysługiwała tyko niepełnosprawnym uczniom.

- Na program zarezerwowano 24 mln zł. W tym roku szkolnym skorzystają z niego uczniowie z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego z klas szóstych szkoły podstawowej, trzecich gimnazjum oraz klas szkół ponadgimnazjalnych - dodaje Sadlak.
Cztery nowe zawody w szkołach

Od 1 września uczniowie będą mogli kształcić się w czterech nowych zawodach: technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik automatyk, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej oraz szkutnik.

Zobacz, jak wyglądało życie szkoły pół wieku temu

Opinie (75)

  • kurcze (2)

    i te wszystkie dziewczyny trzeba będzie kiedyś "przepchać"... tyle roboty

    • 6 3

    • na jednego chłopaka rodzi sie 5 dziewczyn !! (1)

      Chłopak zawsze będzie w deficycie :) tylko ze obecnie mamy przeludnienie na świecie:)

      • 0 3

      • Przeludnienie na świecie haha powiedzieli Ci tak?

        • 0 0

  • technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej

    czyli ekspert od facebooka ?

    • 7 2

  • gimnazjum

    Moje dziecko chciało iść do gimnazjum i wybrało sobie już zgodnie z zainteresowaniami. Ba, mało tego, to była motywacja do tego, żeby się uczyć w V klasie jak najlepiej. Teraz nie będzie się trzeba starać o szóstki, bo jeszcze VI, VII i VIII klasa, to spoko, na luziku, można się bawić.

    • 8 5

  • liceum?... (2)

    Tak się zastanawiam ...po 3 gimnazjum jest szkoła średnia,po nowej 8-ej też.Czyli za 3 lata do szkoły średniej pójdą 2 roczniki dzieci( obecna 6 podstawowa i pierwsza gimnazjum).Dostanie się do liceum będzie graniczyło z cudem...

    • 11 1

    • Dzieciaczki będą miały większą motywację. Matury czy studiów nie musi mieć każdy ;)

      • 1 0

    • Ale normalni ludzie

      Tak

      • 0 0

  • Darmowe ćwiczenia (2)

    Mojsyn w gimnazjum druga klada na dabrowie musi kupowac ćwiczenia.. A niby sa darmowe to co znow przekret?

    • 1 3

    • to dobrze

      Ćwiczenia darmowe są w większości w formie "broszur"....bardzo okrojony materiał ćwiczeniowy..... Większość nauczycieli- przez taką postawę jak pani- nawet nie śmie zaproponować rodzicom zakupu dodatkowych pomocy w nauce(po to są ćwiczenia), a uważam, że dużo ćwiczeń to podstawa zdobycia trwałych umiejętności... Zatem proszę docenić chęć nauczyciela do bardziej intensywnej pracy z dziećmi....

      • 3 0

    • aaa i jeszcze jedno bardzo ważne

      Ze względu na ograniczona ilość dotacji, w przypadku niektórych przedmiotów ćwiczenia mogły w ogóle nie zostać ujęte... Tym bardziej dobrze, ze nauczycielowi nie jest wszystko jedno i wychodzi z propozycją zakupu ćwiczeń. W końcu to dla dobra dzieci, a nie jakiegoś widzi mi się....

      • 1 0

  • jeszcze więcej religii

    • 2 0

  • Ojcowie z dużą pensją... (1)

    ...matki nie pracują tylko wychowują dzieci i uczą jeśli chcą/potrafią lub z pensji ojca starcza na dobrą guwernantkę. Dziecku nie potrzebna szkoła z całym jej stresem i patologią.
    Możliwe?

    Korzyści? Dziecko dobrze wychowane i wykształcone, matka wypoczęta, ojciec ma mniej problemów i skupia się na pracy.

    • 1 0

    • U nas nauczanie domowe nie funkcjonuje niestety albo jest malo popularne a szkoda bo to dobry pomysl

      • 0 0

  • Czy sól wróci do stołówek?

    • 0 1

  • bez sensu

    Obecny powrót do systemu 8+4 jest bez sensu. Udało się wypracować ląd i porządek i teraz znów powrót do starego systemu, znowbwurzucanie pieniędzy na kolejne reformy. Zmiany statusów szkół, dodatkowe ich doposażenie itd to kupa pieniędzy. Czy chodzi o to, aby wydawnictwa miały co robić, bo co roku są jakieś zmiany w szkolnictwie, nie ma żadnej stabilizacji, to jeszcze dodatkowo likwiduje się gimnazja, aby zrobić jeszcze większy bałagan. Pomysł podrobiony na który pilski totalnie nie stać. Szastanie pieniędzmi podatników na lewo i prawo czy ich rozdawanie to nie jest polityka. Pomijając rozdawanie nieudaczników 500plus, to reforma szkolnictwa jest kolejna kwestia, która spowoduje jeszcze większe zadłużenie tego kraju. Idzie dobra zmiana

    • 3 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Pomniki przyrody to:

 

Najczęściej czytane