Szereg zmian czeka uczniów, którzy 1 września wrócą po wakacjach do szkolnych ławek. W Trójmieście to łącznie blisko 99 tys. osób. Podsumowaliśmy wszystkie zmiany, jakie z nowym rokiem szkolnym wprowadza MEN.
Jak wspominasz powrót do szkoły po wakacjach?
dobrze - zawsze mi się już chciało do szkoły i znajomych
36%
raczej słabo - przez wakacje zawsze się rozleniwiałe(a)m
29%
bardzo źle - nigdy nie chciało mi się wracać do szkoły i obowiązków z nią związanych
35%
Czytaj również: Zmiany i plany w nowym roku szkolnym
Jakie najważniejsze zmiany z nowym rokiem szkolnym wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej?
Co z darmowym podręcznikiem?
W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy I, II, IV szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum mają zapewnione podręczniki, które zostaną zakupione z dotacji w latach poprzednich. Natomiast uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum będą mieli zapewnione podręczniki zakupione z dotacji tegorocznej.
Dodatkowo uczniom klas I-V szkoły podstawowej oraz klas I i II gimnazjum zostaną zapewnione też ćwiczenia.
Czytaj również: MEN nie będzie wydawać podręczników
Rodzice uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasie VI szkoły podstawowej oraz klasie III gimnazjum muszą kupić podręczniki oraz materiały ćwiczeniowe we własnym zakresie zgodnie z listą podaną przez dyrektora szkoły.
Dłuższe wakacje. Nawet o tydzień
Z tej zmiany na pewno ucieszą się uczniowie. Otóż od roku szkolnego 2016/2017 będą mieli więcej czasu na wakacyjne szaleństwa. W wyniku nowelizacji rozporządzenia, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca.
Czytaj również: Dłuższe wakacje. Nowy projekt MEN
Oznacza to, że wakacje mogą najwcześniej rozpocząć się 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca. W roku 2016/2017 zajęcia w szkole zakończą się już 23 czerwca.
Drożdżówki wrócą do szkół
Od 1 września, zgodnie z tzw. rozporządzeniem sklepikowym Ministerstwa Zdrowia, do sklepików wróci pieczywo półcukiernicze oraz cukiernicze, w tym drożdżówki, które będą musiały spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli. W sklepikach będzie można także kupić kanapki przygotowane z różnego rodzaju pieczywa.
Czytaj więcej: Po wakacjach drożdżówki wrócą do szkół
I religia, i etyka do średniej
Zgodnie z projektem MEN od września uczniom, którzy chodzą w szkole zarówno na religię, jak i etykę do średniej będą wliczane oceny z obu tych przedmiotów. Czytaj więcej
Dziecko w przedszkolu - komu gmina musi zapewnić miejsce?
Od 1 września 2016 r. wychowanie przedszkolne obejmie te dzieci, które ukończą trzy lata. Oznacza to, że trzylatki zyskują prawo do edukacji przedszkolnej.
- Z nowym rokiem szkolnym dzieci, które w 2016 r. skończą trzy lata, zyskują prawo do edukacji przedszkolnej - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN. - W tym roku trzylatek może jednak się tam nie dostać, ale od września 2017 r. dyrektor będzie już musiał znaleźć dla niego miejsce.
Tak więc z początkiem września gminy zobowiązane są zapewnić miejsce w przedszkolu wszystkim dzieciom sześcio-, pięcio- oraz czteroletnim.
Obowiązek szkolny od siódmego roku życia
Od września 2016 r. obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci od siódmego roku życia. Zatem do klasy pierwszej może pójść zarówno sześciolatek, jak i siedmiolatek. Co ważne, dziecko sześcioletnie na wniosek rodziców będzie przyjęte do klasy pierwszej pod warunkiem, że korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej lub posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole.
Nie będzie sprawdzianu szóstoklasisty
Tegoroczni szóstoklasiści mogą odetchnąć z ulgą - nie będą musieli pisać ogólnopolskiego sprawdzianu podsumowującego zdobytą w czasie sześciu lat wiedzę.
- Zamiast sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać szkołom narzędzia diagnostyczne, z których mogą one dobrowolnie korzystać. Pozwoli to szkołom dokonać wstępnej oceny poziomu wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających trzeci etap edukacji - tłumaczy Justyna Sadlak.
Czytaj więcej: Koniec ze sprawdzianem szóstoklasistów
Odwołanie od matury
Na stronie MEN czytamy, że osoby przystępujące do egzaminu maturalnego w roku 2017 oraz do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą miały możliwość odwołania się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie pisemnych wyników egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe. W tym celu powstać ma niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Uczeń ma mieć gwarancję, że weryfikacji dokona osoba inna niż ta, która sprawdzała i oceniała jego pracę.
Czytaj również: Terminy matur i egzaminów gimnazjalnych w 2017 r.
Zdaniem dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej to żadna nowość.
- Zdający zawsze mogli złożyć wniosek o powtórne sprawdzenie pracy i zawsze sprawdzał to rozwiązanie inny egzaminator niż ten, który sprawdzał rozwiązanie po raz pierwszy - mówi Irena Łagua, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Likwidacja gimnazjów
Wygaszanie gimnazjów, a w efekcie ich likwidacja i stworzenie ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów, pięcioletnich techników oraz dwustopniowej szkoły branżowej, która zastąpi zawodówki - takie plany ma względem systemu edukacji ministerstwo.
- Będą one wprowadzane stopniowo. Uczniowie rozpoczynający naukę w klasie VI szkoły podstawowej, w roku szkolnym 2017/2018 zamiast do I gimnazjum pójdą do VII klasy szkoły podstawowej - czytamy na stronie MEN.
Wyprawka szkolna tylko dla niepełnosprawnych uczniów
W związku z wprowadzeniem do szkół "darmowych" podręczników, od nowego roku szkolnego pomoc w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" będzie przysługiwała tyko niepełnosprawnym uczniom.
- Na program zarezerwowano 24 mln zł. W tym roku szkolnym skorzystają z niego uczniowie z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego z klas szóstych szkoły podstawowej, trzecich gimnazjum oraz klas szkół ponadgimnazjalnych - dodaje Sadlak.
Cztery nowe zawody w szkołach
Od 1 września uczniowie będą mogli kształcić się w czterech nowych zawodach: technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik automatyk, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej oraz szkutnik.
Zobacz, jak wyglądało życie szkoły pół wieku temu