Co nowego w roku szkolnym

1 września to dla uczniów czas powrotu do szkół. W tym roku czeka na nich wiele zmian, m.in. szybsze wakacje, które rozpoczną się już 23 czerwca.
1 września to dla uczniów czas powrotu do szkół. W tym roku czeka na nich wiele zmian, m.in. szybsze wakacje, które rozpoczną się już 23 czerwca. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Szereg zmian czeka uczniów, którzy 1 września wrócą po wakacjach do szkolnych ławek. W Trójmieście to łącznie blisko 99 tys. osób. Podsumowaliśmy wszystkie zmiany, jakie z nowym rokiem szkolnym wprowadza MEN.Jak wspominasz powrót do szkoły po wakacjach?

Zobacz wyniki (384)
Do trójmiejskich szkół po wakacjach wróci dokładnie 98 tys. 861 uczniów. Ponad 50 tys. to bywalcy szkół podstawowych, 21 tys. uczniowie gimnazjów, 14 tys. 817 liceów ogólnokształcących i 12 tys. pozostałych szkół ponadgimnazjalnych.

Czytaj również: Zmiany i plany w nowym roku szkolnym

Jakie najważniejsze zmiany z nowym rokiem szkolnym wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Co z darmowym podręcznikiem?

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy I, II, IV szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum mają zapewnione podręczniki, które zostaną zakupione z dotacji w latach poprzednich. Natomiast uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum będą mieli zapewnione podręczniki zakupione z dotacji tegorocznej.

Dodatkowo uczniom klas I-V szkoły podstawowej oraz klas I i II gimnazjum zostaną zapewnione też ćwiczenia.

Czytaj również: MEN nie będzie wydawać podręczników

Rodzice uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasie VI szkoły podstawowej oraz klasie III gimnazjum muszą kupić podręczniki oraz materiały ćwiczeniowe we własnym zakresie zgodnie z listą podaną przez dyrektora szkoły.

Dłuższe wakacje. Nawet o tydzień

Z tej zmiany na pewno ucieszą się uczniowie. Otóż od roku szkolnego 2016/2017 będą mieli więcej czasu na wakacyjne szaleństwa. W wyniku nowelizacji rozporządzenia, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca.

Czytaj również: Dłuższe wakacje. Nowy projekt MEN

Oznacza to, że wakacje mogą najwcześniej rozpocząć się 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca. W roku 2016/2017 zajęcia w szkole zakończą się już 23 czerwca.

Drożdżówki wrócą do szkół

Od 1 września, zgodnie z tzw. rozporządzeniem sklepikowym Ministerstwa Zdrowia, do sklepików wróci pieczywo półcukiernicze oraz cukiernicze, w tym drożdżówki, które będą musiały spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli. W sklepikach będzie można także kupić kanapki przygotowane z różnego rodzaju pieczywa.

Czytaj więcej: Po wakacjach drożdżówki wrócą do szkół

I religia, i etyka do średniej


Zgodnie z projektem MEN od września uczniom, którzy chodzą w szkole zarówno na religię, jak i etykę do średniej będą wliczane oceny z obu tych przedmiotów. Czytaj więcej

Dziecko w przedszkolu - komu gmina musi zapewnić miejsce?

Od 1 września 2016 r. wychowanie przedszkolne obejmie te dzieci, które ukończą trzy lata. Oznacza to, że trzylatki zyskują prawo do edukacji przedszkolnej.

- Z nowym rokiem szkolnym dzieci, które w 2016 r. skończą trzy lata, zyskują prawo do edukacji przedszkolnej - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN. - W tym roku trzylatek może jednak się tam nie dostać, ale od września 2017 r. dyrektor będzie już musiał znaleźć dla niego miejsce.
Tak więc z początkiem września gminy zobowiązane są zapewnić miejsce w przedszkolu wszystkim dzieciom sześcio-, pięcio- oraz czteroletnim.

Obowiązek szkolny od siódmego roku życia

Od września 2016 r. obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci od siódmego roku życia. Zatem do klasy pierwszej może pójść zarówno sześciolatek, jak i siedmiolatek. Co ważne, dziecko sześcioletnie na wniosek rodziców będzie przyjęte do klasy pierwszej pod warunkiem, że korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej lub posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole.

Nie będzie sprawdzianu szóstoklasisty

Tegoroczni szóstoklasiści mogą odetchnąć z ulgą - nie będą musieli pisać ogólnopolskiego sprawdzianu podsumowującego zdobytą w czasie sześciu lat wiedzę.

- Zamiast sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać szkołom narzędzia diagnostyczne, z których mogą one dobrowolnie korzystać. Pozwoli to szkołom dokonać wstępnej oceny poziomu wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających trzeci etap edukacji - tłumaczy Justyna Sadlak.

Czytaj więcej: Koniec ze sprawdzianem szóstoklasistów

Odwołanie od matury

Na stronie MEN czytamy, że osoby przystępujące do egzaminu maturalnego w roku 2017 oraz do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą miały możliwość odwołania się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie pisemnych wyników egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe. W tym celu powstać ma niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Uczeń ma mieć gwarancję, że weryfikacji dokona osoba inna niż ta, która sprawdzała i oceniała jego pracę.

Czytaj również: Terminy matur i egzaminów gimnazjalnych w 2017 r.

Zdaniem dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej to żadna nowość.

- Zdający zawsze mogli złożyć wniosek o powtórne sprawdzenie pracy i zawsze sprawdzał to rozwiązanie inny egzaminator niż ten, który sprawdzał rozwiązanie po raz pierwszy - mówi Irena Łagua, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Likwidacja gimnazjów

Wygaszanie gimnazjów, a w efekcie ich likwidacja i stworzenie ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów, pięcioletnich techników oraz dwustopniowej szkoły branżowej, która zastąpi zawodówki - takie plany ma względem systemu edukacji ministerstwo.

- Będą one wprowadzane stopniowo. Uczniowie rozpoczynający naukę w klasie VI szkoły podstawowej, w roku szkolnym 2017/2018 zamiast do I gimnazjum pójdą do VII klasy szkoły podstawowej - czytamy na stronie MEN.
Wyprawka szkolna tylko dla niepełnosprawnych uczniów

W związku z wprowadzeniem do szkół "darmowych" podręczników, od nowego roku szkolnego pomoc w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" będzie przysługiwała tyko niepełnosprawnym uczniom.

- Na program zarezerwowano 24 mln zł. W tym roku szkolnym skorzystają z niego uczniowie z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego z klas szóstych szkoły podstawowej, trzecich gimnazjum oraz klas szkół ponadgimnazjalnych - dodaje Sadlak.
Cztery nowe zawody w szkołach

Od 1 września uczniowie będą mogli kształcić się w czterech nowych zawodach: technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik automatyk, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej oraz szkutnik.

Zobacz, jak wyglądało życie szkoły pół wieku temu

Opinie (75)

 • Sporo tego

  Ale chyba jedynym celem tych zmian jest odwrocenie porzadku z czasow PO

  • 53 14

 • Proponuję jeszcze więcej podręczników. Jak to jest że za czasów obecnych ok 40 latkow miało się jeden podręcznik + po jednej książce ćw na każdy semestr a obecnie dzieci w klasach 1- 3 mają praktycznie po 2 ćw na każdy mc ?! Najgorsze jest to że te książki są nudne, mają ten sam schemat i zniechęcają do nauki

  • 42 3

 • Wszystkim uczniom i rodzica współczuję brać udział w tym cyrku który rozpoczął się 3-4 lata temu i którego końca nie widać. I tylko dzieci żal

  • 20 6

 • Dla słabiaków polecam:

  brać omnadren i metkę a będziecie szanowani w szkole:)

  • 10 10

 • Nawet jeśli to likwidacja gimnazjów wyjdzie wszystkim na dobre

  • 26 12

 • Tyle książek a i tak nic się nie uczą, Nieroby i lenie wstrętne .Do łopaty!!!

  • 3 4

 • Zmiany ...

  Osobiście uważam, że są to bardzo dobre zmiany.
  Stworzenie szkół gimnazjalnych i skrócenie liceum - najpiękniejszego okresu w młodzieńczym życiu, kiedy to zawiera się przyjaźnie niejednokrotnie na całe życie, kiedy to staje się u progu pełnoletności, ale wciąż się jest pod opieka rodziców, to był to naprawdę poroniony pomysł. Tak samo jak zmuszanie sześciolatków do pójścia do szkoły.
  Bardzo dobre zmiany.
  Pozdrawiam miłośników filozofii PO :-)

  • 47 30

 • Ma się rozumieć...... nawet miś uszatek to wie

  • 5 1

 • Z czasem zobaczymy czy to bicie piany czy racja z gimnazjami

  • 14 2

 • I jak zwykle nauczyciele przepracowani. Zamiast kreatywnie prowadzić lekcje, to wydają tylko instrukcje jak przekręcać kartki.

  • 7 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Arena Mówców
Arena Mówców
wykład, konferencja
mar 28
poniedziałek, g. 9:00
Gdynia, Gdynia Arena
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
degustacja, spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
Festiwal Konopny
Festiwal Konopny
spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fauna to: