Wiadomości

stat

Co o pomorskich licealistach mówią statystyki?

Urząd Statystyczny wziął pod lupę pomorskie licea.
Urząd Statystyczny wziął pod lupę pomorskie licea. fot. 123rf.com

Najwięcej licealistów uczy się w Gdańsku - to aż 10 146 uczniów, w pomorskich ogólniakach w kadrze pedagogicznej przeważają panie - 79 procent, panów jest zaledwie 21 procent. Co jeszcze o liceach z Pomorza mówią informacje Urzędu Statystycznego w Gdańsku?Czy uważasz, że reforma oświaty była potrzebna?

tak, system edukacji prosił się o zmiany od dawna

20%

tak, ale obecna reforma pozostawia wiele do życzenia

39%

nie, system oświatowy działał bez zarzutu

41%
W województwie pomorskim jest łącznie 235 liceów ogólnokształcących. Najwięcej, bo aż 56 szkół mieści się w Gdańsku. Na drugim miejscu pod względem liczby szkół jest Gdynia z 25 placówkami, a na trzecim Słupsk - 22 szkoły.

Czytaj też: Co o pomorskich studentach mówią statystyki?

Z kolei w minionym roku szkolnym na Pomorzu uczyło się ponad 38 tys. licealistów, a w 2017 roku ogólniak ukończyło 12 tysięcy. Najwięcej uczniów liceów było w Gdańsku - 10 146. Dla porównania w powiecie chojnickim uczyło się 2 tys. licealistów, a w wejherowskim prawie 3 tys.

Jak wynika z danych Gdańskiego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku szkolnym w pomorskich ogólniakach uczyło ponad 2,5 tys. nauczycieli. Wśród nich znacznie więcej jest pań (79 proc.) niż panów (21 proc.).

Maturzyści na dobrym poziomieW roku szkolnym 2017/18 najlepsza zdawalność matury - na poziomie 93,8 proc. - była w powiecie starogardzkim. Na drugim miejscu uplasował się Sopot, gdzie maturę zdało 92,2 proc. uczniów. Trzeci z kolei był Gdańsk, gdzie pozytywny wynik egzaminu maturalnego uzyskało 92,1 proc. licealistów.

Najniższy poziom zdawalności matury odnotowano w powiatach sztumskim (69,1 proc.), malborskim (75,3 proc.) i wejherowskim (76,6 proc.).

Czytaj też: "Moje dziecko jest ofiarą pomysłów kolejnych ministrów"

Licea przed wielkim wyzwaniemW przyszłym roku szkolnym licea i wszystkie szkoły średnie staną przed nowym wyzwaniem. Po reformie edukacji, której głównym celem było zlikwidowanie gimnazjów, o miejsce w szkole średniej będą ubiegać się dwa roczniki uczniów: ci, którzy kończą gimnazjum oraz uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej.

Opinie (60)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?