Wiadomości

Co studiować, żeby zarobić? Najlepiej zapłacą absolwentom PG, filozof też z dobrą pensją

Jakie studia wybrać, żeby nie martwić się o pracę i poziom wynagrodzenia w przyszłości?
Jakie studia wybrać, żeby nie martwić się o pracę i poziom wynagrodzenia w przyszłości? Fot. Fotolia/Drobot Dean

Przed tegorocznymi maturzystami kolejny gorący okres - rekrutacja na studia. Coraz częściej kandydaci kalkulują, czy wysiłek włożony w lata nauki się opłaci. To słuszny trop, bo - jak wskazują autorzy ministerialnego raportu monitorującego ekonomiczne losy absolwentów uczelni wyższych - nie każdy student w przyszłości będzie mógł liczyć na szybkie znalezienie zatrudnienia z zadowalającym wynagrodzeniem. Co więc naprawdę opłaca się studiować w Trójmieście?Czy podczas wyboru studiów powinno się kierować kryterium ekonomicznym?

tak, kierunek z przyszłością to taki, który przyniesie odpowiednie zarobki 40%
tak, ale nie to powinno być decydującym czynnikiem w wyborze kierunku 42%
nie, przy wyborze studiów powinny decydować indywidualne zainteresowania 18%
zakończona Łącznie głosów: 430
Już po raz drugi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prześwietliło losy absolwentów szkół wyższych. Po raz kolejny posłużył do tego system ELA, który monitoruje karierę byłych studentów m.in. na podstawie danych z ZUS. Zarobkowa mapa absolwentów trójmiejskich uczelni miejscami zaskakuje.

Informatycy ciągle w cenie

Raport nie pozostawia złudzeń - prym w szybkim znalezieniu pracy oraz wysokości zarobków wśród absolwentów uczelni wiodą abiturienci kierunków technicznych. W Trójmieście zestawienie w tej kategorii otwierają absolwenci Politechniki Gdańskiej.

Informatyka, elektrotechnika, automatyka i robotyka, inżynieria biomedyczna oraz mechanika i budowa maszyn - to właśnie te kierunki na PG mogą zagwarantować już na początku kariery zadowalające zarobki. Według raportu ELA, najwyższe wynagrodzenie z tej stawki otrzymują absolwenci informatyki. Na ich konto, już w pierwszym roku po opuszczeniu murów uczelni, może trafić ok. 8 tys. zł. Pozostali absolwenci wymienionych kierunków zarobią średnio od 4,5 tys. do 7 tys. zł.

- Prowadzone w ostatnich latach badania pokazują, iż absolwenci uczelni bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy. Z ostatniego badania wynika, iż ponad 3/4 absolwentów podejmuje zatrudnienie już w ciągu 3 pierwszych miesięcy po zakończeniu studiów, bądź pracuje już na studiach. Ponad 90 proc. pracuje w zawodzie bądź wykonuje pracę częściową związaną z ukończoną ścieżką kształcenia - mówi Monika Downar, kierownik Biura Karier Politechniki Gdańskiej.
W obszarze nauk zaliczanych w raporcie do "technicznych", najmniej opłaca się natomiast studiować w Trójmieście nanotechnologię (PG), geografię (UG), architekturę (PG) czy nawigację (AM w Gdyni). Absolwenci tych kierunków zarobią średnio od 1,6 tys. zł do 2 tys.

Zestawienie najlepiej zarabiających absolwentów nauk technicznych na Pomorzu.
Zestawienie najlepiej zarabiających absolwentów nauk technicznych na Pomorzu. ela.nauka.gov.pl
Humaniści też mogą wyjść na swoje

Zestawienie losów absolwentów uczelni wyższych pokazuje jednak, że o przyszłość, wbrew obiegowej opinii, nie muszą się również obawiać humaniści. Przynajmniej niektórzy. Co zaskakujące, największe szanse na znalezienie intratnej posady mają historycy filozofii.

To właśnie oni otwierają listę najlepiej zarabiających absolwentów kierunków humanistycznych w Trójmieście. Okazuje się, że studiowanie zawiłych dziejów myśli i idei może popłacać. W kieszeni absolwenta filozofii Uniwersytetu Gdańskiego znajdzie się miesięcznie średnio nieco ponad 5 tys. zł.

W cenie są też absolwenci skandynawistyki (UG), europeistyki (Ateneum - Szkoła Wyższa w Gdańsku) i filologii angielskiej (UG). Z raportu ELA wynika, że byli studenci tych kierunków znakomicie odnajdują się na rynku pracy, a ich zarobki zaczynają się od 3400 zł.

Mniej pożądani przez pracodawców i gorzej opłacani wśród humanistów są natomiast archeolodzy, historycy sztuki, kulturoznawcy, logopedzi, historycy czy etnolodzy. Ich średnie zarobki wynoszą 1,6 - 2 tys. zł.

Jak podkreśla Beata Czechowska-Derkacz, rzeczniczka prasowa UG, absolwenci gdańskiej uczelni po zakończeniu studiów na ogół potrafią odnaleźć się na rynku pracy.

- Absolwenci UG znaleźli się na 2. miejscu wśród najlepiej zarabiających w dorocznym zestawieniu płac absolwentów publicznych uniwersytetów w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przygotowuje firma Sedlak & Sedlak - wskazuje Czechowska-Derkacz.
Wśród humanistów najlepiej na Pomorzu radzą sobie absolwenci filozofii.
Wśród humanistów najlepiej na Pomorzu radzą sobie absolwenci filozofii. ela.nauka.gov.pl
Magistrzy prawa odnajdą się na rynku pracy

Wśród absolwentów z obszaru nauk społecznych powodów do narzekania nie powinni mieć magistrzy prawa UG. W rankingu ELA świeżo upieczeni prawnicy w swojej kategorii wypadają najlepiej, a ich średnie zarobki, tuż po ukończeniu kierunku, wynoszą nawet ponad 5,2 tys. zł. Na swoje wyjdą też m.in. absolwenci zarządzania PG, AM i UG, którzy za swoją pierwszą pracę otrzymają od 3,5 do 4 tys. zł.

Tego samego nie można powiedzieć o absolwentach popularnej socjologii (UG), stosunków międzynarodowych (Akademia Marynarki Wojennej) czy dziennikarstwa i komunikacji społecznej (UG). Zarobki po ukończeniu tych kierunków mogą rozczarować i nie przekraczają średnio 2100 zł.

Absolwenci prawa mają szansę na dobrze płatną pracę.
Absolwenci prawa mają szansę na dobrze płatną pracę. ela.nauka.gov.pl
Początkujące pielęgniarki w końcu zarobią?

Raport monitorujący poczynania absolwentów wyższych szkół uwzględnia też zarobki osób kończących kierunki związane z naukami medycznymi i kulturą fizyczną. W zestawieniu nie znajdziemy informacji m.in. na temat studentów kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ale poznamy za to średnie zarobki pielęgniarek i położnych.

Początkujące absolwentki kierunku pielęgniarstwo GUMed zarobią 3100 do 4200 zł. Położne, które rozpoczynają swoją karierę muszą się liczyć z mniejszymi zarobkami. Tuż po studiach nie przekroczą one 3100 zł.

Powyżej 3 tys. zł zarobią też już u progu kariery absolwenci wychowania fizycznego oraz fizjoterapii, którzy ukończyli Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Początkujące pielęgniarki zarobią więcej niż położne.
Początkujące pielęgniarki zarobią więcej niż położne. ela.nauka.gov.pl
System ELA obejmuje monitoring dwóch roczników absolwentów (2014 i 2015). Z roku na rok danych będzie jednak przybywać, a co za tym idzie - będą bardziej miarodajne i dokładne - zapowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. ELA gromadzi dane o ekonomicznych losach niemal 750 tys. absolwentów polskich szkół wyższych, żeby ustalić, ile zarabiają, jak długo po studiach szukają pracy lub ilu wśród nich jest bezrobotnych.

Pełen raport dotyczący absolwentów pomorskich uczelni wyższych można znaleźć TUTAJ.

Opinie (182) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie nietypowe rośliny można znaleźć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?