Wiadomości

Co z wypłatami nauczycieli za czas strajku?

Najnowszy artukuł na ten temat

MEN: jest dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli

Zgodnie z przepisami strajkujący pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, a jako że nauczyciele dostają pensję z góry, powinni oddać teraz pieniądze za 18 dni, w których prowadzili strajk.
Zgodnie z przepisami strajkujący pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, a jako że nauczyciele dostają pensję z góry, powinni oddać teraz pieniądze za 18 dni, w których prowadzili strajk. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Przez niemal trzy tygodnie nauczyciele prowadzili strajk, domagając się lepszych wynagrodzeń. Ze względu na egzaminy maturalne protest został jednak zawieszony bez zawartego porozumienia. Zgodnie z przepisami strajkujący pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, a jako że nauczyciele dostają pensję z góry, powinni oddać teraz pieniądze za 18 dni, w których prowadzili strajk. Sytuacja finansowa nauczycieli nie jest dobra, dlatego samorządy zamierzają wyjść naprzeciw ich potrzebom.Czy nauczyciele powinni stracić wynagrodzenie za czas strajku?

zdecydowanie tak, zgodnie z przepisami 61%
tak, ale powinni dostać szansę, żeby odpracować te pieniądze 14%
nie, dla wielu osób to jedyne źródło utrzymania, a każdy powinien mieć szansę godnie walczyć o swoje warunki pracy 25%
zakończona Łącznie głosów: 1431
Strajk w oświacie rozpoczął się 8 kwietnia i trwał do 27 kwietnia. W tym czasie zajęcia w większości szkół w Trójmieście były odwołane. W szkołach nauczyciele zawiązywali komitety strajkowe i każdy pracownik, którzy się do nich przyłączał był zgłoszony do kadr jako osoba biorąca udział w strajku.

Według art. 23. ust. 2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajkujący pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Jak wyliczano zgodnie z poszczególnymi stopniami awansu zawodowego nauczyciel dyplomowany za każdy tydzień strajku mógł stracić ok. 780 zł netto, nauczyciel mianowany - 675 zł netto, a kontraktowy - 600 zł netto.

Nauczyciele pensje dostają z góry, dlatego teoretycznie część tych za kwiecień powinni zwrócić.

Czytaj też: Ile zarabiają nauczyciele? Średnia pensja a wypłata na konto

"Nadgonią" zaległości w zajęciach i wypłacieW Gdyni kwota, jaka pozostanie w budżecie placówek oświatowych z uwagi na strajk nauczycieli to ok. 3,5 mln zł. Decyzją prezydenta Wojciecha Szczurka kwota ta ma być przeznaczona na wynagrodzenia dla nauczycieli w ramach dodatkowych zajęć, które już od maja będą organizowane w szkołach i przedszkolach.

- Miniony czas to okres niezwykle trudny dla nauczycieli, dyrektorów, pracowników obsługi i administracji, ale i rodziców oraz samych uczniów. Nie mamy wątpliwości, że niezwykle wysoka jakość gdyńskiej oświaty wynika przede wszystkim z pracy nauczycieli, pracowników gdyńskich szkół i każda ze strajkujących osób wolałaby ten czas spędzać w ramach normalnych zajęć lekcyjnych ze swoimi uczniami. Kwotę wynikającą z oszczędności w pełni przekazujemy na wynagrodzenia i organizację dodatkowych zajęć, dając uczniom i nauczycielom realną szansę na nadgonienie potencjalnych zaległości. Szacujemy, że może być to nawet około 100 tys. dodatkowych godzin zajęć - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni odpowiedzialny za edukację.
Charakter i rodzaj zajęć ma być ustalony w najbliższym czasie przez dyrektorów z nauczycielami i rodzicami. Jak przekonują samorządowcy mimo, że wiele z dni strajku było wolnymi od zajęć, to ważne jest, by nowe zajęcia dały uczniom możliwość uzupełnienia niezbędnej wiedzy przed zakończeniem roku szkolnego. Część zajęć zaplanowanych jest do organizacji także od nowego roku szkolnego do 31 grudnia.

Czytaj też: "Jestem nauczycielem i walczę o godność"

Również w Sopocie nauczyciele mogą liczyć na wyrozumiałość i wsparcie.

- W celu złagodzenia powstałej trudnej sytuacji nauczycieli, wynikającej z działań podejmowanych przez władze centralne, sopoccy nauczyciele otrzymali możliwość złożenia wniosku o rozłożenie potrąceń wynagrodzenia za okres strajku w kolejnych miesiącach. Możliwe jest rozłożenie na raty do końca br. - informuje Anna Dyksińska, rzecznik prasowy sopockiego magistratu.
Jak podkreśla, kwestia formy rekompensaty dla nauczycieli jest przedmiotem rozmów wydziału oświaty z dyrektorami szkół. Decyzje jeszcze nie zapadły.

Podobnie w Gdańsku wynagrodzenie, które zostało wypłacone nauczycielom za kwiecień (kiedy odbywał się strajk) zostanie potrącone. Nauczyciele mogą jednak składać specjalne wnioski do swoich przełożonych, żeby stratę rozłożyć na raty - maksymalnie 12. Nauczyciele mogą też wskazać miesiąc, od którego należność będzie potrącana z wynagrodzenia (najpóźniej wrzesień 2019).

Opinie (221) ponad 10 zablokowanych

 • "Ze względu na egzaminy maturalne protest został jednak zawieszony bez zawartego porozumienia"

  Bzdura, kłamstwo, manipulacja: strajk został zawieszony ze względu na majówkę i zbliżające się wakacje, kiedy to nauczycielom wpada kasa za nic nierobienie. Nie bez przyczyny do strajku chcą wrócić we wrześniu, a nie np. w lipcu.

  • 407 108

 • Dodatkowe zajęcia organizowane już od maja...

  Mam dzieci w gdyńskich podstawówce. Zajęć dodatkowych praktycznie nie ma, między innymi z powodu braku sal do ich przeprowadzenia - lekcje odbywają się do 17.10. Gdzie zatem i kiedy nauczyciele będą prowadzić te dodatkowe zajęcia? Jeśli po południu- wieczorem, to w maju rozkład tygodniowy dzieci mają już dawno ustalony , zajęcia dodatkowe zaplanowane. Obawiam się, ze nauczyciele zaplanują jakieś zajęcia, nikt na nie nie przyjdzie, ale pieniądze się należą...

  • 200 19

 • Czy wiecie ze nauczyciele tez strajkuja w Portugali i w Kalifornii?

  Polecam poczytac dlaczego

  • 20 37

 • Abstrachując od samego strajku

  To obcięcie pensji jest doskonały kneblem dla strajkujących. Skuteczniejsze od armatek wodnych i pałek milicyjnych.

  • 130 23

 • No nie, wypłata z góry... nieźle.

  Czy ktoś z Was ma wypłatę z góry? Czy tylko ja pracowałem przez cały miesiąc, aby dostać wypłatę w następnym miesiącu 10?

  • 192 31

 • Kindergarten

  Na całym świecie jest wiadomo: należysz do Związku, masz prawo do strajku, pieniędzy w czasie strajku nie dostajesz!
  Takie są uroki walki z pracodawcą.
  U nas dowiedzieli sie dopiero po klilku tygodniach i rozpacz.
  Jak w przedszkolu, masakra.

  • 225 22

 • I to jest dowód na to,że nauczyciele

  nie widzą dalej aniżeli czubek swojego nosa. A zasłanianie się dobrem ucznia, to już hipokryzja.

  • 54 16

 • fan

  za strajk odpowiedzialny jest związek bo strajk byłpolityczny

  • 154 20

 • Jestem nauczycielem

  Za te wpisy mam taki plan, bede gnebil wsze bachory, niech cierpia za glupich rodzicow

  • 37 88

 • W czasie strajku umowy z pracodawcą zostają zawieszone,

  a co za tym idzie, nie ma mamony. To jest proste jak broniarz.

  • 46 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Sosna zwyczajna:

 

Najczęściej czytane