• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Co ze szczepieniami uchodźców?

Piotr Kallalas
19 kwietnia 2022, godz. 17:00 
Opinie (85)
- Każdy kto dłużej niż trzy miesiące przebywa na terytorium Polski podlega szczepieniom obowiązkowym, tak jak obywatele polscy, co wynika z zapisów ustawy o chorobach zakaźnych - mówi prof. Tomasz Smiatacz. - Każdy kto dłużej niż trzy miesiące przebywa na terytorium Polski podlega szczepieniom obowiązkowym, tak jak obywatele polscy, co wynika z zapisów ustawy o chorobach zakaźnych - mówi prof. Tomasz Smiatacz.

Uchodźcy, którzy pozostaną na dłużej w naszym kraju, podlegają obowiązkowi szczepień. Jak do tej pory wyglądała profilaktyka chorób zakaźnych u naszych sąsiadów?Czy szczepisz swoje dzieci?

Wraz z przyjazdem uchodźców Ukrainy pojawiły się pytania o poziom wyszczepienia naszych wschodnich sąsiadów i ewentualnym rozwoju lokalnych epidemii. Eksperci jednak uspokajają - nie ma powodów do większych obaw.

- Do 2007 r. poziom wyszczepienia na Ukrainie, jeśli chodzi o profilaktykę chorób zakaźnych wśród dzieci do pierwszego roku życia, sięgał ponad 90 proc. - zwraca uwagę prof. Tomasz Smiatacz, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych. - Następnie ten poziom znacznie spadł do ok. 50 proc. w 2014 r. Mówimy między innymi o szczepieniach przeciwko takim chorobom jak polio, gruźlica czy odra. Następnie w 2021 r. znowu wyszczepienie dzieci rocznych wróciło do blisko 90 proc. i udało się zażegnać ten kryzys. Obserwujemy pewne niedobory szczepień, jednak sytuacja nie jest tak zła, jak moglibyśmy się obawiać. Nie odnotowano u naszych sąsiadów znaczącego wzrostu zakażeń nawet w trakcie działań wojennych. Warto zwrócić uwagę, że zarówno po stronie ukraińskiej, jak i po stronie polskiej, ofiarami ewentualnych lokalnych mikroepidemii np. odry będą osoby, które po prostu się dotąd nie zaszczepiły.
Czytaj też: Czy Szpital Zakaźny zniknie z Gdańska?

Co z gruźlicą?Zapadalność na gruźlicę jest w Ukrainie wyższa w porównaniu z krajami wspólnoty, jednak nie można powiedzieć, że państwo należy do krajów o dużej zapadalności. Standardowo takie określenie przypisuje się społeczeństwom, gdzie współczynnik jest wyższy niż 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

- Szacunkowa zapadalność na gruźlicę wynosi w Ukrainie 73 na 100 000 mieszkańców w porównaniu ze średnią w krajach UE/EOG wynoszącą 9,5 na 100 000 mieszkańców. W 2020 r. w Ukrainie zgłoszono 19 521 przypadków gruźlicy (zapadalność 44,6 na 100 000 mieszkańców) - wskazują eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i dodają - W Ukrainie najwięcej zachorowań na gruźlicę diagnozowana jest u mężczyzn (stosunek liczby mężczyzn do kobiet ze zdiagnozowaną gruźlicą wynosi 2,4). U dzieci rozpoznaje się tylko niewielki odsetek przypadków gruźlicy wielolekoopornej.
Specjaliści podkreślają, że gruźlica nie należy do bardzo zakaźnych chorób i potrzeba wielu czynników - w tym długotrwałej ekspozycji, aby rzeczywiście efektywnie przeniosła się na drugi organizm.

Czytaj też: Łatwiejszy dostęp do lekarza? Powstanie specjalna platforma dla pacjentów

Obowiązek szczepień nakreśla ustawaWarto zwrócić uwagę, że obywatele Ukrainy, którzy zdecydują się na dłużej zostać w naszym kraju, będą objęci kalendarzem szczepień obowiązującym w Polsce.

- Każdy kto dłużej niż trzy miesiące przebywa na terytorium Polski podlega szczepieniom obowiązkowym, tak jak obywatele polscy, co wynika z zapisów ustawy o chorobach zakaźnych. W związku z tym mamy pewne narzędzia formalne, ale mamy także istniejące zaplecze logistyczne do udzielenia pomocy w zakresie uzupełnienia profilaktyki chorób zakaźnych w postaci szczepień - podkreśla prof. Tomasz Smiatacz.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VIII Ogólnopolska Konferencja BeZee

konferencja

12. Weekend Architektury

warsztaty, spotkanie

Nocne Podglądanie Wszechświata

w plenerze, widowisko / show, spotkanie

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?

 

Najczęściej czytane