stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Cykl "Bezradność filozofa" i międzynarodowe spotkanie

Nowy cykl "Bezradność filozofa" i międzynarodowe spotkanie pamięci Profesora Jerzego Limona w GTS.

23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim ruszy nowy cykl spotkań zatytułowany "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle". Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona zostanie życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Dzień później, 24 kwietnia, o dorobku Profesora rozmawiać będą artyści, reżyserzy i akademicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Węgier oraz z Polski. Obydwa spotkania odbędą się za pośrednictwem transmisji online.

"Bezradność filozofa". Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle
Spotkanie pierwsze: Jerzy Limon/Prospero
23 kwietnia 2021, godz. 19.00
YouTube i FB GTS

Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota... Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata...

Pytając o bezradność filozofa, chcemy zapytać przede wszystkim o pełne energii i rozmachu wizjonerskie dzieło i twórczość Profesora. Chcemy, żeby ta rozmowa była naszym pożegnaniem z nim. Ale też wspólnym przemyśleniem wyzwań i zadań, które nam pozostawił. Jak Profesor postrzegał współczesną kulturę? Jakie problemy w niej dostrzegał? Jak próbował na nie odpowiadać? Jakie zadanie stawiał dziś przed Szekspirem? Z jaką bezradnością się mierzył? Co możemy zrobić, żeby dzieło Profesora twórczo kontynuować?

Na żywo, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego porozmawiają o tym Łukasz Drewniak - krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka, dr hab. Stanisław Rosiek - historyk literatury, pisarz, wydawca, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Anna Augustynowicz - reżyserka teatralna, Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie.

* * *
[...] zaćmiewałem słońce,
Budziłem dzikie wichry, podżegałem
Morze i niebo do ryczącej wojny;
Grzmoty ponure uzbrajałem ogniem
I rozszczepiałem dąb Jowisza jego
Własnym piorunem; poruszałem z posad
Masywy lądów, rwałem z korzeniami
Sosny i cedry; budziłem w mogiłach
Zmarłych i z grobów odwalałem głazy,
Aby wyjść mogli [...]

"Słowa te pochodzą ze słynnego monologu Prospera z Szekspirowskiej "Burzy". Prospero również potrafił przenosić góry. I wydaje mi się, że miał (ma) więcej wspólnego z entuzjazmem, wigorem, pasją, zapamiętaniem i marzycielstwem, niż na pierwszy rzut oka dostrzec można w starzejącym się mężczyźnie zesłanym na bezludną wyspę, potężnym lecz zmęczonym i zgorzkniałym, obsesyjnie wypatrującym przez lata okazji do zemsty na wrogach i prześladowcach. A przecież tak najczęściej wyobrażamy sobie Prospera" - pisze Piotr Augustyniak, kurator cyklu "Bezradność filozofa", w tekście, który ukaże się wkrótce na łamach "Przeglądu Politycznego".

"(...) Prospero - jestem o tym głęboko przekonany - to postać literacka, która świetnie tłumaczy się, gdy zestawi się ją z fenomenem Jerzego Limona. I na odwrót - fenomen ten staje się zrozumiały dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego przez pryzmat Prospera. Prospero jest kluczem do Limona i do "bezradności filozofa", ku której gnały go szalone intelektualne prądy oceaniczne, którym się przed wieloma laty powierzył." - dodaje we wspomnianym tekście Piotr Augustyniak.

Scenariusz i prowadzenie: Piotr Augustyniak
Reżyseria: Robert Florczak
Kreacja postaci i kostiumy: Alicja Gruca
Choreografia: Joanna Czajkowska
Reżyseria wizji: Paweł Wyszomirski
Produkcja: Melania Szymerowska

Kolejne spotkania w ramach cyklu "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle" będą odbywały się raz w miesiącu (łącznie 4 spotkania), z finałem podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Gośćmi majowego spotkania będą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński, a tematem ich rozmowy, inspirowanej "Burzą" Szekspira, będzie "Zemsta i sprawiedliwość".

___________________

Międzynarodowe spotkanie pt.:
"Człowiek teatru i literatury - dorobek Jerzego Limona we wspomnieniach artystów, reżyserów i akademików"
24 kwietnia 2021, godz. 13.30 - 16.45
YouTube i FB GTS

Nagłe odejście Profesora Jerzego Limona, Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, twórcy i dyrektora artystycznego międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, mocno poruszyło środowiska ludzi teatru i nauki na całym świecie. Z oddolnej inicjatywy narodziła się potrzeba spotkania i rozmowy przyjaciół Profesora, będących jednocześnie wybitnymi przedstawicielami świata teatru i literatury. Międzynarodowe spotkanie zatytułowane "Człowiek teatru i literatury - dorobek Jerzego Limona we wspomnieniach artystów, reżyserów i akademików", które odbędzie się 24 kwietnia 2021 roku za pośrednictwem transmisji na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, będzie okazją do zapoznania się z ogromnym dorobkiem artystycznym, literackim i ideowym Profesora. Spotkanie podzielone będzie na dwie części i odbędzie się w całości w języku angielskim. Spotkanie nie będzie tłumaczone na j. polski. W trakcie spotkania, które jest otwarte dla wszystkich chętnych słuchaczy, będzie możliwość zadawania pytań poprzez komentarze pod transmisją.

24 kwietnia 2021
godz. 13.30 - 14.45
Część pierwsza: "Jerzy Limon, człowiek Teatru"
moderacja: Nicoleta Cinpoeş

Uczestnicy:
Alicja Bral - aktorka, dramaturżka, Teatr Pieśń Kozła, Grzegorz Bral - Dyrektor Teatru Pieśń Kozła, Javor Gardev - reżyser teatralny i filmowy, Phillip Parr - Dyrektor artystyczny grupy Parrabola, Luk Perceval - Dyrektor NTGent, Joanna Śnieżko-Misterek - Koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, Prezeska Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

godz. 14.45 - 15.00 - przerwa

godz. 15.00 - 16.45
Część druga: "Jerzy Limon - naukowiec/badacz"
moderacja: Marta Gibińska

Uczestnicy:
Michael Dobson - Shakespeare Institute, Uniwersytet w Birmingham, Wielka Brytania, Pavel Drabek - University of Hull, Wielka Brytania, Jay Halio - Uniwersytet Delaware, Stany Zjednoczone, Peter Holland - Uniwersytet Notre Dame, Stany Zjednoczone, Marta Nowicka - Gdański Teatr Szekspirowski, Manfred Pfister - Freie Universität Berlin, Niemcy, George Szonyi - Uniwersytet Segedyński, Węgry, Dr hab. Tomasz Wiśniewski, prof. UG - Kierownik Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi, Instytut Anglistyki i Amerykanistyki, Uniwersytet Gdański.

Organizator: Gdański Teatr Szekspirowski
Współorganizatorzy:
Nicoleta Cinpoeş - Uniwersytet w Worcester, Wielka Brytania
Marta Gibinska - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Boika Sokolova - Uniwersytet Notre Dame (USA) w Anglii
Janice Valls-Russell - Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS) i Uniwersytet Paula Valery'ego w Montpellier III (UPVM), Francja
Tomasz Wiśniewski - Uniwersytet Gdański.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Informacje

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?