• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Cykl: Dekalog | Dekalog VII + spotkanie z Magdaleną Dipont

Dekalog VII, 1988, reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 55 min.
Odcinek kultowego cyklu w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego podejmuje dialog z siódmym przykazaniem Nie kradnij. Nie opowiada jednak o kradzieży rzeczy, lecz o przywłaszczaniu sobie innych ludzi. Fabuła filmu kręci się wokół studentki Mai (Maja Barełkowska), która ucieka z domu porywając swoją młodszą siostrę Anię będącą tak naprawdę jej córką.

cze 14

piątek, godz. 18:00

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wychodząc od fabuły przywodzącej na myśl kino sensacyjne, Kieślowski tworzy paraboliczną opowieść, w której przykazanie Nie kradnij nabiera rozmaitych znaczeń. Dzięki rozsianym w filmie intertekstualnym nawiązaniom (m.in. do baśni o Czerwonym Kapturku oraz do filmu Matka i córka Vittorio De Siki) i symbolicznym tropom (chociażby motyw karuzeli), prosta, wydawałoby się, historia psychologiczna może być odczytywana na wielu poziomach. Choć sam Kieślowski nie był do końca zadowolony z Dekalogu VII, uznając, że odcinek jest zbyt przegadany, to jednak obraz ten pod żadnym względem nie ustępuje pozostałym częściom cyklu i wydaje się świetnym przykładem poetyki filmowej reżysera. [culture.pl]

Gość specjalny: Magdalena Dipont scenografka filmowa i dekoratorka wnętrz. Autorka scenografii do takich filmów jak Mój Nikifor, Tatarak, czy Pan T. oraz dekoracji m.in. do dwóch filmów z cyklu Dekalog: Krótkiego filmu o zabijaniu i Krótkiego filmu o miłości. Laureatka czterech Polskich Nagród Filmowych oraz Nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za najlepszą scenografię. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Cykl Dekalog koncentruje się wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiają goście ze świata sztuki i nauki.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  15 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
Ulga dla: studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane