• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Cykl warsztatów herstorycznych dla nauczycieli i nauczycielek

Gdzie znajdziemy opisy działalności czy biogramy kobiet zaangażowanych w społeczne, polityczne czy kulturalne życie dawnego Gdańska? Jak możemy uzupełniać braki w historii i samodzielnie inicjować projekty o historiach kobiet? Kierowany do nauczycieli i nauczycielek projekt warsztatowy Brakująca połowa gdańskich dziejów ma na celu stworzenie zbioru pomysłów i scenariuszy lekcji, które uzupełnią wiedzę młodych na temat gdańszczanek.

lut 2

czwartek, godz. 9:30 - 16:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lut 5

niedziela, godz. 15:00 - 17:30

Gdańsk,
bilety 70 zł
Bezpłatny cykl warsztatów herstorycznych organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej kierowany jest do nauczycieli i nauczycielek ze szkół po podstawowych i ponadpodstawowych. W szczególności uczących takich przedmiotów jak historia, język polski, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie czy wiedza o kulturze. Warsztaty rozpoczną się 10 listopada i potrwają do połowy grudnia. Wsparcie merytoryczne nad projektem sprawuje Fundacja Muzeum Historii Kobiet.
Jaki procent podręcznikowych opowieści o czasach przeszłych zajmują opisy bitew i wojen, a ile jest w nich miejsca na historię życia prywatnego, społecznego i gospodarczego? Gdzie podziały się te wszystkie kobiety, które były tu przed nami? Dlaczego prawie nic nie wiemy o historii połowy wszystkich ludzi na ziemi?

Wszechstronne warsztaty herstoryczne (od her-story, "jej historia" zamiast konwencjonalnej his-story "jego historia") poprowadzą wybitne znawczynie tematu i działaczki: historyczki, trenerki, pedagożki, aktywistki, publicystki: Anna Kowalczyk, Katarzyna Dworaczyk, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy), prof. Iwona Rutkowska-Chmura i Anna Zielińska-Fedoruk.

Projekt składa się z serii warsztatów, podczas których uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z różnymi metodami i narzędziami przydatnymi do nauczania historii oraz przedmiotów humanistycznych, a także wymyślą propozycje projektów herstorycznych, bądź przykładowe scenariusze zajęć do realizacji w szkołach. Na kanwie pomysłów oraz doświadczeń nauczycieli i nauczycielek biorących udział w projekcie powstanie końcowa, ogólnodostępna publikacja, która będzie służyła później innym szukającym "brakującej połowy dziejów". Każda osoba uczestnicząca w projekcie otrzyma certyfikat ukończenia szkolenia oraz dostęp do przydatnej literatury. Na koniec cyklu przewidziano spotkanie podsumowujące, data zostanie ustalona wspólnie po rozpoczęciu warsztatów.
Harmonogram warsztatów Brakująca połowa gdańskich dziejów
10.11
(czwartek) 15.00-19.00, Katarzyna Dworaczyk, Herstoryczne projekty - dużo praktycznej teorii
16.11 (środa) 15.00-18.15, dr hab. prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska, Niegodne historii? Gdzie się podziały wszystkie nasze bohaterki?
24.11 (czwartek) 15.00-18.15, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy), W kierunku historii sprawiedliwej, czyli herstoria w szkol
1.12 (czwartek) 15.00-17.00 oraz 3.12 (sobota) 11.00-13.00, Anna Zielińska-Fedoruk, Lokalne herstorie - w szkole i w mieście, Spacer po Starym i Głównym Mieście poprzedzony częścią warsztatową.
5.12 (poniedziałek) 15.00-18.00, Anna Kowalczyk, Brakująca połowa dziejów - jak ją dopisać i skutecznie opowiedzieć?

*Tytuł całego projektu nawiązuje do książki autorstwa Anny Kowalczyk "Brakująca połowa dziejów" (W.A.B, 2018).
Udział jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona. Wymagany jest udział w całości spotkań (indywidualne przypadki prosimy zgłaszać do koordynatorki projektu, Barbary Swadzyniak).

Zgłoszenia (imię, nazwisko, nauczane przedmioty, dane szkoły/szkół oraz zawarte w Regulaminie deklaracje: zapoznania z Regulaminem, udziału we wszystkich warsztatach oraz RODO) przyjmowane są do 9.11.2022 r. na adres e-mail koordynatorki projektu: barbara.swadzyniak@ikm.gda.pl

Informacja o biletach

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy: barbara.swadzyniak@ikm.gda.pl. Rekrutacja trwa do 9 listopada.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Współpraca glona i grzyba w poroście to przykład:

 

Najczęściej czytane